Sinä kun tiedät kaikki maan ja taivaan välillä, kysyisin sinulta, minkämoinen on "Kotiuskovainen"?
Jatkan juttua lisää kun saan vastauksesi.
Jatkan juttua lisää kun saan vastauksesi.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Mistä sulle on sellainen käsitys tullut, että mä jotain tietäisin, mähän vaan kirjoitan sen, mitä minun mileen silloin tulee, varmasti siinä on osa oikeinkin ja jos se on Isän mieleen niin hyvä.
kysyit millinen on , "kotiuskovainen" minusta sellainen, että ei ole ulkokullainen, tarkoitan sitä, kun menen seuroihin, etten pukisi samalla kun puen suntikset päälle, että ei siinä samalla tulisi ilme/hartaus , että kotiportaan pielet on siivoamatta , ja katson toisia nenävartta pitkin.
mutta olenhan "yksinkertainen" ja koneeni on myös yhtälailla virheitä tekevä kuin sinunkin.
Mutta asiaan. Satuin lukemaan aamulla erään paikkakunnan levikkilehteä, missä on osasto Näppituntuma. Tiedät kai osaston. Luulisin ainakin. Siinä oli kirjoitus, lainaten:
*Fanaattisuuus tuntuu tarttuneen näihin "kotiuskovaisiinkin"koska arvoida ei saisi. Mutta joukossahan tyhmyys tiivistyy.* lainaus päättyy. Siksi kysynkin mahdatko tietää kenelle tuo viesti on suunnattu ja kuka tyhmyydellä tiivistetty sen on kirjoittanut.
Mutta kun saamme lisää tietoa , ehkä sitten .
lehteä!
Kysymyksessä oli jonkun pastori Kyyhkysen kirjoitus, jossa tämä em. pastori arvosteli tuon kirkkojutun (josta kirjoitit aiemmassa ketjussa)tekijää mielipidesivun kirjoituksessaan.
Pastori ei pitänyt toimittajan tavasta pureutua asiaan eikä pitänyt esim. ilmaisusta "tila-autojen kokoontumisajot", koska näki sen ilmeisesti pilkalliseksi. Ehkä tämän näppisjutun kirjoittaja ei tiedä, että el-seurakunnassa ei juuri ole pastoreita...En tiedä, mitä seurakuntaa pastori K. edustaa.
Minusta tuo juttu oli hyvä - on mielenkiintoista ja kasvattavaa nähdä joskus ulkopuolisen silmin omakin yhteisönsä tai seurakuntansa!
Niitä tila-autoja onkin sitten sairaasti. Luuten että juttu oli etlarissa, ja nyt sitä ei tule, jos sitten ensi kuussa .