Ensikertalaisena Thaimaaseen

Moi, olen menossa ekaa kertaa Thaikkuhin tossa kuukauden kuluttua. Lennot mulla on Bangkokiin, josta jatkan pattikselle. Minkäläinen paikka tuo Pattis on? Kiinnostaisi vinkit nähtävyydet ja sen sellaiset. Kiitos kaikille vastaajille.
81348
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

!!!!!!!??????

Äänestä

Moi, Bangkokista pääsee Pattaylla melko kätevästi vaikkapa linja-autolla ja tiet ovat pääosin hyvässä kunnossa. Matkaa sinne kertyy noin 150 kilometriä. Pattayalla on mukavat hiekkarannat ja kohtullinen palvelutarjonta. Yöelämä on aika vilkasta. Suosittelen tutustumaan viehättävään Buddhalaiseen temppeliin mistä aukeaa hieno näköala kaupungin ylle. Lisää tietoa Pattaysta sekä Thaimaan muista alueista löydät seuraavilta sivuilta.

Tietoa ja kuvia Thaimaasta:

http://www.thaimaa.suomalaisille.com

Äänestä

Kantsii pitää tuolla järkipäässä ettei löydä itseään jätesäkistä

Äänestä

Jos olet niin avuton, että et kykene löytämään netistä tietoa Pattayasta, kannattanee jäädä kotimaaseen.

Äänestä

Bangkokista pääsee Pattayalle helpoiten taxilla, joita saa helposti lentokentältä, hinta 20 euron luokkaa per suunta. Taxikuski löytää sinulle jonkunlaisen hotellin, jos sinulla ei ole valmiiksi varattua hotellia. Pattayalla on paljon pieniä edullisia majataloja joita et googlettamalla löydä, isommat hotellit kyllä löytyy netistä. Hotelleissa on informaatiota nähtävyyksistä ja harrastus mahdollisuuksista, kuten matkailukohteissa yleensä. Kannattaa ottaa hotelli beach roadilta tai 2nd roadilta, silloin pääsee liikkumaan lavatakseilla vaivattomasti. Noilla vinkeillä pääsee jonkinlaiseen alkuun, hyvää matkaa.

Äänestä

Sen maahan ei seen.

Äänestä
  • Mee mielummin kanarialle. Vähemmän juntteja kun Thaimaassa

    Äänestä

  • kania11 kirjoitti:

    Mee mielummin kanarialle. Vähemmän juntteja kun Thaimaassa

    Kanaria on varsinainen vyölaukku juttien tyyssija

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Jore U. kirjoitti:

Moi, olen menossa ekaa kertaa Thaikkuhin tossa kuukauden kuluttua. Lennot mulla on Bangkokiin, josta jatkan pattikselle. Minkäläinen paikka tuo Pattis on? Kiinnostaisi vinkit nähtävyydet ja sen sellaiset. Kiitos kaikille vastaajille.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu