Vinkkejä otetaan vastaan

olosuhteiden pakosta ole joutunut vuoteen pohjalle kahdeksi kuukaudeksi.
1kk on takana ja nyt vielä 1kk edessä.

Kysymys kuuluu
Miten kuluttaisin päiväni? ehdotuksia, pliis.
22693
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 22

Vanhimmat

Kokemuksesta vaan;) kaksi kuukautta kun jouduin pyörätuolissa istumaan...en voinut kävellä nilkka kun pyörähti ympäri leikkauksen jälkeen piti hissukkeen liikkua ja uudelleen joutu kävelemään opettelemaan sen jälkeen..Ensimmäinen askel pelotti todella..niin kaksi villapaitaa tuli kudottua..miehelle kalapaidaksi..hyvä on olla villapaita merellä...pitää tuo kosteuden iholta hyvin loitolla kunnon villapaita.

t.friidu

Äänestä
  • kun en osaa kutoa, ja makuulta se on varmasti vaikeaa, kädet väsyisivät.
    Istumista pitää välttää.

    Äänestä

  • xq240 kirjoitti:

    kun en osaa kutoa, ja makuulta se on varmasti vaikeaa, kädet väsyisivät.
    Istumista pitää välttää.

    vaihto-ehtoja jää..ikävä kyllä, lukeminen ja musiikinkuunteleminen ja ristikot...otan osaa..yritä kestää..jaksa nyt vaa, päivä kerrallaan. Hetkikin kerrallaan se riittää..

    t.friidu

    Äänestä

Kannattaa nukkua mahdollisimman paljon. Telkkari auki siinä kaikenvaralta. Juopottelu toki on hieno tapa kuluttaa aikaa, se ei tosin sovi kaikille. Sulla on aavistuksen verran ongelmana tuo aika. Se on aika lyhyt. Kun kunnolla pääsee fleguuntumaan ja tottuu makoiluun, päivät kuluvat kyllä aika helposti vain oleskelemalla.

Mulla on kokemusta, oon välillä ollut paljonkin työttömänä. Toisaalta tuossa lyhyessä ajassa on yksi erinomainen puoli. Ei ole niin kauhean vaikeaa päästä sitten taas vauhtiin.

Jotkut, kuin minä, pärjäävät ihan hyvin kun on telkkari ja öäppäri. Joillain pitää olla konkreettista tekemistä.

Itsetyydytystä en kehtaa ehdottaa, miten olisi sanaristikko tai kissa?

=DW=

Äänestä
  • ja just sanaristikoita täytyy alkaa tekemään.
    Päivät on lähinnä hankalia, kun on yksin, mutta, mutta aika nopeaan tähänkin tottui.

    Juopottelua ei voi harrastaa kun ei pää kestä, ja jos sitten oksettaa ei saa ponnistella (selästä repeävät tikit).

    Itsesaastuttaminen ei ole tullut mieleenkään:( (liha on jo kuivunut, mutta mieli ei:))

    Kiitos vinkeistä -DW-

    Ps. haluu töihin jo...

    Äänestä

  • xq240 kirjoitti:

    ja just sanaristikoita täytyy alkaa tekemään.
    Päivät on lähinnä hankalia, kun on yksin, mutta, mutta aika nopeaan tähänkin tottui.

    Juopottelua ei voi harrastaa kun ei pää kestä, ja jos sitten oksettaa ei saa ponnistella (selästä repeävät tikit).

    Itsesaastuttaminen ei ole tullut mieleenkään:( (liha on jo kuivunut, mutta mieli ei:))

    Kiitos vinkeistä -DW-

    Ps. haluu töihin jo...

    vuoden/kuukauden/viikon kuluttua!
    Leikkaat ja liimaat sanoja paperiin!

    http://yle.fi/terveys/aitounelma/aarrekartta3.html

    Tai sitten alat skräppäämään!

    http://www.intohimonaskrappays.fi/11

    Äänestä


Kaikki pienet vinkit esim. täältä keskustelusta keräämällä löytää netistäkin paljon mielenkiintoista. Tässä minun uusi vinkki.

Täällä suomi24 sivulla (aloitus sivulla) on enirolla nuo muutamien kaupungien ilmakuvakartat, jotka on tehty helikopterista. Niitä on mukava selailla, etenkin jos tuntee jonkin kaupungin talot ja kadut.

Siispä kopterikuva kyytiin kiertelemään kaupungeja ilmasta katsoen. Ne löytyy tuolta suomi24 etusivulta, ihan alhaalta oikealta.

Toinen on tietenkin tuo google maps kartasto, jossa on satelliitti näkymät. Espanjan rannikoltakin näkee ihan henkilö-autot yksilöinä ja väreissä. Tai aurinkovarjot rannoilla jne. Ilta ja yö aikaan näyttäisi latautuvan tuo google maps parhaiten.

Ja eikun lentelemään ;)

Äänestä
  • ja suomen kaupunkien ja kylien tutkimukset. Almanakassa voi verrata 1930 rahaa ja ostovoimaa tähän päivään, lukea nimiä almanakasta, katsoa maapalloa sitä isoa pyörivää, opetella morsetusta, maiden pääkaupunkien nimiä etc. jee, kyllähän alkaa löytymää sellaista tekemistä, jota voi makuultaankin tehdä, vaatii vain aktiivista mielikuvitusta ja huvitusta asiaan.

    kiitti vinkeistä.

    Äänestä

vuoteesi ja käy. Eikös se yksi kansanvillitsijä aikoinaan Palestiinassa neuvonut niin tekemään.

Äänestä
  • voin jo nousta pidemmäksi aikaa kuin ruokapöytään ja vessaan.

    Äänestä

Minulla ainakin on pahvilaatikoittain vanhoja valokuvia odottamassa järjestämistä. Siinä hommassa kuluisi rattoisasti kuukauden sairasloma.

Äänestä
  • , samoin täällä, kuvia kaappi pullollaan odottamassa eläkeikää. Miten se voikin olla niin sitkas tehtävä, ettei sitä saa ajoiksi..

    Kun isä kuoli ja tuntui että jotain on pakko suruusa tehä, silloin lajittelin kaikki kuvat aiheittain ja noin vuosittain, - mutta siihen vaiheeseen se jäi ...ehkä sitten eläkkeellä.

    Äänestä

  • kiitos sairasloman:)
    Ei niitä saisi muuten aikaiseksikaan kuin silloin, kun on kiinnisidottu sisätiloihin, ja vielä vahinko tapahtui, kun annoin edellisen läppärin ylikuumentua, että kuvat tuhoutuivat myös. Opetus: ota aina varmuuskopio siitä, mitä et halua kadottaa läppäristä.

    Äänestä

Osta tai tilaa netistä tuollainen kiva musiikin teko kone. Mulla on tuollainen läppäriin liitetty Creative näppäimistö, missä on koskettimet. Ja sen kanssa voi soitella ja keksiä omia räppejä.

Tällaisen kanssa aika kuluu hyvin ja hauskaa soitella japaniksi, intiaksi, heviksi, jatziksi, balladiksi...

Äänestä
  • mitään. Siis niinko että läppärin näppäimistö on kuin pianonkoskettimet?
    Pitääkö siinä osata soittaa vai toimiiko se sillain niinko jossain elokuvissa että koskettimet menevät itsestään alas ja kuuluu musiikkia?

    Onko se syntetisaattorin tapainen?

    Äänestä



tutustumaan Facebook'iin ja avaa sinne omat sivut.;)) Rikkaruohon aloituksessa on siitä keskustelua. Olen kuullut, että siellä kuluu helposti paljon aikaa ja löytää voi löytää vuosien kuluessa "kadonneita" kavereita.

Tai ala tutkia kaikkia netin tarjoamia mahdollisuuksia ja raportoi meille aina mielenkiintoisimmista löydöistäsi linkkien kanssa.

Ala kirjoittaa omaa mukavien muistojen kirjaa eletyiltä vuosilta.

Lähetä kirjelmiä ja kannanottoja päättäjille, yritä vaikuttaa niin, että meidän vanhuusvuosinamme asiat ovat paremmin kuin miltä nyt näyttäisi.

Käy haukkumassa Vanhanen ja neuvo sille, miten asioita pitäisi hoitaa.

Suunnittele sellaisia asioita valmiiksi, joihin perehtymiseen ei aika riittäisi, kun taas pääset/joudut pyötittämään arkirutiineja.

Kirjoittele postikortteja tutuille.

Laita digikuvasi järjestykseen ja kirjoita niihin avaintekstit tai suorastaan tarinoita.

Valmista tulevaan tarpeeseen omia onnittelu- ym. korttitervehdyksiä.

Aloita sukututkimus.

Tutki uusia matkakohteita tai harrastusmahdollisuuksia.

Tutustu oman kuntasi nettisivuihin ja laajenna aluetta vähitellen.

Kirjoita (paikallis)lehteen äkäinen kirjoitus jostain harmittavasta asiasta.

Kaivele hampaankolosi puhtaiksi.;))

PS: ÄLÄ unohda meitä, vaan muista kirjoittaa ja tietysti raportoida tekemisistäsi tännekin.;))

Äänestä
  • tuossa on jo listaa mistä valita. SUKUTUTMUS tehty (ei minun taholta) ja kirjakin on siitä painettu.

    Facebook hmm.. siihen kai jää koukkuun, on pyydetty jo aikaisemminkin.

    Mutta voin raportoida tänne 50 sivuille, mitä olen tehnyt. En ota paineita, koska lääkäri kielsi ponnistelemasta:)))

    Äänestä

niihin. Tutkinkin näitä vinkkejä seuraavat neljä viikkoa:))

Läppäri kuumenee jo pötsin päällä niin, että tämä kone tarvisi jo suuremman tuulettimen.
Apuvaa, jos tämäkin sanoo kuumentua liikaa piuuuuuuuuuh...

Äänestä
  • kiittää kaikkia hyvistä ideoista, jos en niin kaikille suurkiitos:)

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 14 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


xq240 kirjoitti:

olosuhteiden pakosta ole joutunut vuoteen pohjalle kahdeksi kuukaudeksi.
1kk on takana ja nyt vielä 1kk edessä.

Kysymys kuuluu
Miten kuluttaisin päiväni? ehdotuksia, pliis.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu