Abortista

Iltasanomissa ja Mtv3:n sivuilla uutinen 9 vuotiaasta brasilialaistytöstä, jolle tehtiin abortti viime keskiviikkona. Isäpuoli oli käyttänyt häntä pitkään jo hyväksi ja tyttö tuli lopulta raskaaksi, odotti kaksosia. Katolinen pappi kielsi tytön äidiltä ja abortin tehneeltä lääkäriltä kirkon sakramentit. Mitä mieltä, olisiko pikkutytön pitänyt synnyttää lapset vai onko abortti ko tapauksessa sallittu?
4169
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

...tällaisiin kysymyksiin. Heidän pitää ensin kysyä mitä SRK sanoo ja sitten he ovat samaa mieltä.

Minä (ei vl) olen sitä mieltä että tytön ei olisi tarvinnut synnyttää, isäpuolelta olis pitänyt leikata munat pois ja heittää linnaan loppuiäkseen karvaisten isojen rikollis-äijien hyväksikäytettäväksi ja tytölle maksaa miljoonakorvaukset elinikäinen eläke ja kuntoutus yhteiskunnan varoista.


Jos tämä olisi sattunut vl:ien parissa, -epäilen henkilökohtaisesti että olisi toimittu seuraavasti:

asia olisi pidetty salassa, tytön ja äidin olisi pitänyt tehdä parannus synneistään ja isäpuolelle olisi annettu synnit anteeksi.. (kätevää kun ne voi itse antaa anteeksi, -mitäs siinä turhaan Jumalaa tarvitaan?)

Äänestä
  • moni vl ei osaa ratkaista kantaansa tälläisiin moraalisiin ongelmiin. Tai eihän tässä ole miltään kantilta katsoen kysymystäkään oikeasta ratkaisusta! Abortti ehdottomasti oikea ratkaisu, ei 9 vuotias voi vielä synnyttää.
    Mutta voiko vl sanoa, että abortti on ainoa oikea ratkaisu tälläisessa tapauksessa?

    Äänestä

  • Et näköjään sinäkään osannut vastata.

    Äänestä

"Isäpuoli oli käyttänyt häntä pitkään jo hyväksi ja tyttö tuli lopulta raskaaksi, odotti kaksosia."

Seksuaalinenhyväksikäyttö. Miehellehän se raigaistus kuuluisi (kikulit veks), ei lapselle ja tämän äidille.

"Mitä mieltä, olisiko pikkutytön pitänyt synnyttää lapset vai onko abortti ko tapauksessa sallittu?"

Aborttihan on ainut vaihtoehto tuossa jos halutaan suojella ihmishenkeä. Lasta ei ole tarkoitettu synnyttämään lapsia. Heidän kettittymisensä on vielä kesken ja synnyttäminen saattaisi aiheuttaa vakavia vaurioita, jopa kuoleman. Mies on tehnyt väärin kun on yhtynyt lapseen, ja ehkä nämä syntymättömät lapset sitten huutavat tälle miehelle iäisyyden?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Lehdistä lukenut kirjoitti:

Iltasanomissa ja Mtv3:n sivuilla uutinen 9 vuotiaasta brasilialaistytöstä, jolle tehtiin abortti viime keskiviikkona. Isäpuoli oli käyttänyt häntä pitkään jo hyväksi ja tyttö tuli lopulta raskaaksi, odotti kaksosia. Katolinen pappi kielsi tytön äidiltä ja abortin tehneeltä lääkäriltä kirkon sakramentit. Mitä mieltä, olisiko pikkutytön pitänyt synnyttää lapset vai onko abortti ko tapauksessa sallittu?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu