Armeija tulisi lakkauttaa. Väkivaltarikostilastot kutistuisivat, Suomi ei enää olisi Euroopan johtavia valtioita henkirikoksissa.
Suomessa on asevelvollisuus ja ihmiset väkivaltaisia hirviöitä. Ettei liene näillä kahdella tosiseikalla jotain yhteyttä keskenään? Suomi on Kreikan ohella viimeinen EU-maa, jossa on nimellinen pakko käydä joukkotuhontakoulutus, vaikka samaan aikaan voisi opiskella jotain rakentavampaakin.
Ai niin, kenraalin palkan tulisi olla 200 € per vuosi suhteutettuna ammatin hyödyllisyyteen. Ei ole mitään mieltä, että esimerkiksi jotain oikeasti hyödyllistä tekevä siivooja saa pienempää palkkaa kuin kenraali.
Armeijan lakkauttaminen
5
756
Vastaukset
- VIHERPIIIPERTÄJÄ MAAILMAN P...
Katoppas kun ei se niin yksinkertaista ole. Oletkos kuullut että niissä maissa missä asevelvollisuutta ei ole, on käytössä semmoinen instituutio kuin palkkaarmeija. Suomella yksinkertaisesti ei ole varaa palkaa armeijaan...
- Nowwwwwwembö
Suomen tulisikin näyttää muille maille esimerkkiä. Presidentin tulisi rohkaista vieraita valtioita lakkauttamaan omat sotavoimansa.
Olisihan maailma toki mukavampi paikka ilman sotia. Vai oletko kanssani eri mieltä? - Ootko ihan pihalla säkin
Nowwwwwwembö kirjoitti:
Suomen tulisikin näyttää muille maille esimerkkiä. Presidentin tulisi rohkaista vieraita valtioita lakkauttamaan omat sotavoimansa.
Olisihan maailma toki mukavampi paikka ilman sotia. Vai oletko kanssani eri mieltä?Eihän meillä sojita, mut sojitaan jos on pakko.
Osaatko avittaa vai meetkö miinanpolkijaks. Jotakin hommaa sullekin mä keksin, lupaan sen
- -----------
Jos Suomen armeija lakkautettaisiin, olisi se kohta korvattu vieraan vallan armeijalla ja Suomi pyyhitty pois maailmankartalta.
- k,kil
silti nykyajan nuoret ovat semmosia kusipäitä ettei edes armeejaa kestä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 16457
- 10412
- 16347
- 3341
Mies mä oon ihan helppo
Miehelle johon oon ihastunut. Olen harvoin ihastunut, mutta suhun olen. Ei tarvitse kuin pyytää, niin...13206- 1103
- 090
Mies olen aika erakko nykyään
Vanhentunutkin olen muutamana viime vuonna parikyt vuotta. Kun en ennenkään kelvannut, niin tuskin nytkään kelpaan. Lisä090Kuinka moni palstalaisista on näin hyvässä kondiksessa
76-vuotias rokkari Rick Springfield esittelee elämäntyyliään : https://www.youtube.com/watch?v=GbxHuNy6d68367- 161