Jos käyt Suomessa asepalveluksen ja päädyt joskus ulkomaille pitemmäksi aikaa, saattavat ihmiset katsoa sinua hieman kieroon. Muissa maissa väkivaltaista ja aggressiivista käyttäytymistä ei näet juuri arvosteta.
Kiellettäisiin vaan aseet kaikilta, ml. ampumaurheilijoilta, poliisilta ja "puolustusvoimilta".
Viekö armeija maineen?
7
1000
Vastaukset
- ddjdgjsg
toisaalta olet oikeassa, mutta tuo on typerää, että poliisilta aseet pois! AINOALTA TAHOLTA; JOKA EDES VÄHÄN ON KYKENEVÄINEN TOIMIMAAN JA KÄYTTÄMÄÄN ASEITA OIKEIN! puolustusvoimat saisi lakkauttaa ihan heti, mieluiten kaikki armeijat mm. spetnazia ja jopa svedujen kuninkaallista laivastoa myöden! Niin ja kai se jossain pakoissa se pelastuslaitoskin toimii (tosin tälläisellä pikkupaikkakunnalla takkuaa!)
- sadsadsa
"puolustusvoimat saisi lakkauttaa ihan heti"
mitäs sitten kun syttyis sota?
- käskee mainostamaan
ulkomailla käyneensä asepalveluksen? Tuskinpa kukaan sen perään alkaa kyselemeään...
- almasty
Tarkoitat väkivaltaisella ja agressivisella käytöksellä.Ei kai intin käyminen ole sinusta sitä,onhan muissakin maissa asevelvollisuus armeijoita.Eikä monen keskieuroopan maan asevelvollisuuden lakkauttamisesta ole kauvaakaan aikaa esim Ranskassa vasta 12 vuotta joten kyllä niitä armeijan suorittaneita löytyy ulkomailtakin vielä läjäpäin.
- almasty
Niin ja vielä siitäkin että jos aatemaailmaasi kuuluu aseiden täyskielto.Niin miksi yleensä kyselet tuota asiaa,siitä saa sen käsityksen että suunnittelet inttiin menoa kaikesta huolimatta.Sukusi ja ystäviesi painostuksestako?.Kyllä minä osaan kunnioittaa sivareitakin kun toimivat aidosta vakaumuksesta ja osaavat olla antamatta muiden mielipiteiden vaikuttamatta tekemisiinsä.Mutta jos silti toimit omaatuntoasi vastaan niin älä sitten nurise asiasta missään vaan pidä mölyt mahassasi.
- Bruegge
Miten saat kaikki luovuttamaan aseena pois? Miten saat estettyä uusien salaa valmistamisen? Mitä sitten tehdään, jos joukko aseistettuja alkavat ottaa vallan?
Aika utopistiset haaveet sulla :D - en tiedä
mutta kunnia kasvaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1061718
Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet
Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K1271462En kai koskaan saa sinua
Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k931326- 621173
The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."
Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut101058Saran ökytyyli käänsi katseita.
On nyt kyllä Sara kasvoistaan, kuvan perusteella todellakin pyöristynyt ainakin kuvan perusteella.1111029Työttömille lusmuille luvassa lisää keppiä
Hallitus aikoo kiristää velvoitteiden laiminlyönnistä seuraavia työttömyysturvan karensseja ensi vuodesta alkaen. Hall216848Tiedän kaiken sinusta ja kaikesta
Tiedän miten kärsit. Tiedän millanen oikeesti oot. Tiedän miksi valehtelit, tiedän miksi satutit mua. Tiedän mitä tapaht57773- 122763
Miksi ihmeessä?
Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek20728