Viekö armeija maineen?

Maanpakolainen

Jos käyt Suomessa asepalveluksen ja päädyt joskus ulkomaille pitemmäksi aikaa, saattavat ihmiset katsoa sinua hieman kieroon. Muissa maissa väkivaltaista ja aggressiivista käyttäytymistä ei näet juuri arvosteta.

Kiellettäisiin vaan aseet kaikilta, ml. ampumaurheilijoilta, poliisilta ja "puolustusvoimilta".

7

1022

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ddjdgjsg

      toisaalta olet oikeassa, mutta tuo on typerää, että poliisilta aseet pois! AINOALTA TAHOLTA; JOKA EDES VÄHÄN ON KYKENEVÄINEN TOIMIMAAN JA KÄYTTÄMÄÄN ASEITA OIKEIN! puolustusvoimat saisi lakkauttaa ihan heti, mieluiten kaikki armeijat mm. spetnazia ja jopa svedujen kuninkaallista laivastoa myöden! Niin ja kai se jossain pakoissa se pelastuslaitoskin toimii (tosin tälläisellä pikkupaikkakunnalla takkuaa!)

      • sadsadsa

        "puolustusvoimat saisi lakkauttaa ihan heti"

        mitäs sitten kun syttyis sota?


    • käskee mainostamaan

      ulkomailla käyneensä asepalveluksen? Tuskinpa kukaan sen perään alkaa kyselemeään...

    • almasty

      Tarkoitat väkivaltaisella ja agressivisella käytöksellä.Ei kai intin käyminen ole sinusta sitä,onhan muissakin maissa asevelvollisuus armeijoita.Eikä monen keskieuroopan maan asevelvollisuuden lakkauttamisesta ole kauvaakaan aikaa esim Ranskassa vasta 12 vuotta joten kyllä niitä armeijan suorittaneita löytyy ulkomailtakin vielä läjäpäin.

    • almasty

      Niin ja vielä siitäkin että jos aatemaailmaasi kuuluu aseiden täyskielto.Niin miksi yleensä kyselet tuota asiaa,siitä saa sen käsityksen että suunnittelet inttiin menoa kaikesta huolimatta.Sukusi ja ystäviesi painostuksestako?.Kyllä minä osaan kunnioittaa sivareitakin kun toimivat aidosta vakaumuksesta ja osaavat olla antamatta muiden mielipiteiden vaikuttamatta tekemisiinsä.Mutta jos silti toimit omaatuntoasi vastaan niin älä sitten nurise asiasta missään vaan pidä mölyt mahassasi.

    • Bruegge

      Miten saat kaikki luovuttamaan aseena pois? Miten saat estettyä uusien salaa valmistamisen? Mitä sitten tehdään, jos joukko aseistettuja alkavat ottaa vallan?

      Aika utopistiset haaveet sulla :D

    • en tiedä

      mutta kunnia kasvaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hyvää iltaa!

      Mikä on päivän viisaus?
      Ikävä
      16
      457
    2. Näytät kivalta kun nukut

      *zoomaa palohälyttimen kameraa*
      Ikävä
      10
      412
    3. Haittaako jos

      kaivattusi käy tosi usein pissalla ja/tai kakalla?
      Ikävä
      16
      347
    4. Arvaa mitä mies

      Aion pilata elämäsi totaalisesti. Kyllä, totaalisesti.
      Ikävä
      3
      341
    5. Mies mä oon ihan helppo

      Miehelle johon oon ihastunut. Olen harvoin ihastunut, mutta suhun olen. Ei tarvitse kuin pyytää, niin...
      Ikävä
      13
      206
    6. Hyvää yötä

      Janne niminen mies🥰
      Ikävä
      1
      103
    7. "MITES POLIITIKKOMME RUOKKIVAT SUOMEN KANSAN?"!!!

      "KOKAIINILLAKO?"!!!
      Maailman menoa
      0
      90
    8. Mies olen aika erakko nykyään

      Vanhentunutkin olen muutamana viime vuonna parikyt vuotta. Kun en ennenkään kelvannut, niin tuskin nytkään kelpaan. Lisä
      Tunteet
      0
      90
    9. Kuinka moni palstalaisista on näin hyvässä kondiksessa

      76-vuotias rokkari Rick Springfield esittelee elämäntyyliään : https://www.youtube.com/watch?v=GbxHuNy6d68
      70 plus
      3
      67
    10. Olet onnellinen sinkku

      Näin se on nähtävä.
      Ikävä
      1
      61
    Aihe