Ei pysty säästämään

Bulimikointi on kallista, mutta pystyispä edes säästämään vähänkään ostoksissaan, mutta ei onnistu, kun syön kaiken ostamani kerralla :/
esim:
- suklaalevyt 3kpl 4€:
En pysty ostamaan, pitää ostaa kolmena erillisenä päivänä 1levy n.2€lla tai puolikas levy 1,30€.
- jogurtti 1litra 0,99€: En pysty ostamaan, pitää ostaa jokaisena päivänä 1,5-2dl purkki hintaan 29-39senttiä/kpl
ym ym..

Jossain harvassa asiassa pystyy säästämään, esim litran jäätelöpaketti tulee halvemmaksi tai samanhintaiseksi, kuin joku tuutti tai puikko..

Ahmiessani vetelen usein mm. keksejä, mutta en pysty hankkimaan sellaista halpaa isoa säkillistä niitä ja jättämään osaa niistä kaappiini seuraavia ahmimiskertoja varten, enkä koe hyötyväni siinä mitään, että pienen paketillisen sijasta vedän samaan hintaan kerralla kolme kertaa isomman erän :/
101291
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Oletteko itse pystyneet säästämään jotenkin kustannuksissa, mikäli sama ongelma (kykenemättömyys säilyttää herkkuja kotona)..?

Äänestä
  • Sama ongelma, pitäisi kehitellä joku aika lukollinen kaappi, jonne tunkisi kaikki herkut ja se aukeaisi vasta seuraavina päivinä/viikkoina.

    Äänestä

  • weeeeed kirjoitti:

    Sama ongelma, pitäisi kehitellä joku aika lukollinen kaappi, jonne tunkisi kaikki herkut ja se aukeaisi vasta seuraavina päivinä/viikkoina.

    sellainen lipas josta putoaisi joka päivä vain tietty määrä rahaa. Ei voisi ostaa liikaa ruokaa.

    Äänestä

  • Rahassa kun laskee niin huh, millaisia summia sitä saa suustaan alas! >:|
    Jäämme odottamaan patentoitua keinoa bulimikoille olla syömättä itseään vararikkoon :/

    Äänestä

Mä ajattelen, että koko bulimia on suurta tuhlausta. Ostaa, ahmii ja oksentaa. Tuskin kukaan aidosti nauttii ahmimisen tuoksinassa eri herkkujen mausta. Ei siis mitään hyötyä tai iloa.

Lukittava kaappi kyllä pitäisi saada, että edes vierasvarat säästyisi.

Äänestä

´Voi kiesus kun ajatteleekin mikä raha on uponnut mässyyn 10 vuoden aikana. Olisin niillä rahoilla jo hommannut ajokortin, auton ja oman asunnon.

Mutta kun himo tulee niin se tulee, ei siinä mietitä ikävä kyllä säästämistä tulevaisuuden varalle, koska olo on SILLÄ HETKELLÄ niin karsea että ei auta kuin ruoka. (joillain viina)

Äänestä

Halpaa, hyvää ja tulee helposti ylös. Ite oon aika köyhä opiskelija ja yleensä ku huomaan et tulee ahmimiskohtaus nii teen puuroa.

Äänestä
  • Ai että tulee hyvää kun alkuun lisäät öljyä ja valmiiseen puuroon vielä oikeaa voita:)nam. Ja sit voi myös syödä sokerin kanssa tai sokerin ja maidon,tai hillon ym.Tosi kätevää,tulee helposti ylös ja on halpaa:)

    Äänestä

  • bulimikkoo kirjoitti:

    Ai että tulee hyvää kun alkuun lisäät öljyä ja valmiiseen puuroon vielä oikeaa voita:)nam. Ja sit voi myös syödä sokerin kanssa tai sokerin ja maidon,tai hillon ym.Tosi kätevää,tulee helposti ylös ja on halpaa:)

    Siis mitä puuroa??
    Puuroja kun on niin monenlaisia, eivätkä kaikki varmaan läheskään yhtä helppoi,esim. joku tattarimössö.. :D

    Onko aina parempi, kun sen puuron tekee maitoon?
    Onko valkoinen puuro; manna ja riisi helpoimmat?
    Haluaisin syödä pitkästä aikaa riisipuuroa

    Äänestä

  • Käykö kaurahiutaleet sellaisenaan maidon ja hirvittävän sokerimäärän kanssa?
    Että se on namia..

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


tuhlarityttö kirjoitti:

Bulimikointi on kallista, mutta pystyispä edes säästämään vähänkään ostoksissaan, mutta ei onnistu, kun syön kaiken ostamani kerralla :/
esim:
- suklaalevyt 3kpl 4€:
En pysty ostamaan, pitää ostaa kolmena erillisenä päivänä 1levy n.2€lla tai puolikas levy 1,30€.
- jogurtti 1litra 0,99€: En pysty ostamaan, pitää ostaa jokaisena päivänä 1,5-2dl purkki hintaan 29-39senttiä/kpl
ym ym..

Jossain harvassa asiassa pystyy säästämään, esim litran jäätelöpaketti tulee halvemmaksi tai samanhintaiseksi, kuin joku tuutti tai puikko..

Ahmiessani vetelen usein mm. keksejä, mutta en pysty hankkimaan sellaista halpaa isoa säkillistä niitä ja jättämään osaa niistä kaappiini seuraavia ahmimiskertoja varten, enkä koe hyötyväni siinä mitään, että pienen paketillisen sijasta vedän samaan hintaan kerralla kolme kertaa isomman erän :/

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu