Muita clomien syöjiä??

Löytyykö muita clomien/terojen/molempien syöjiä? =)

Ite syön nyt clomeja toista kiertoo ja ekaa kiertoo 2tbl annostuksella, ovis bongattu liuska-testillä kp 18 ja nyt jännäillään miten käy. Tänään kp 29/26-35, menkkoja "odottelen" tiistaille..

Missä vaiheessa kiertoo oot menossa, millä annostuksella clomeja syöt, monesko clomikierto menossa? Olis mukava jännäillä yhdessä :)
8846
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Toivottavasti teillä onnistaa! Itse olen syönyt jo monta kiertoo clomia eikä oviksesta tietoakaan. Ottaa päähän! Pitänee siirtyä seuraavaan vaiheeseen :(

Äänestä

moi!

mulla toinen kierto clomeilla (clomifen) menossa. Kp 5-9 otin joka päivä yhden tabletin. Toissapäivänä todettiin ultrassa, että munarakkulat ja kohdun limakalvo ovat hyvin kehittyneet. Eilen piti piikittää ovulaation käynnistys, minkä mies mulle teki, kun en itse uskalla :) ja tänään pitää sit pupuilla.

Huomen aamulla klinikalle, missä otetaan kohdunsuun limakalvosta näyte ja katotaan missä kunnossa siittiöt on. Viime kerralla ne oli käytännöllisesti katsoen kuolleet. Syynä voi olla että tuotan vasta-ainetta joka tappaa siittiöt (jee) tai sitten näyte väärin otettu.
Eli nyt jännittää kuinka tällä kerralla käy. Jos taas siittiöt kuolleet, en tiedä mitä jatkossa sitten tehdään.

Äänestä
  • Mulla ensimmäinen clomikierto menossa, clomeja söin 1tbl:n päivinä 3-7. Oviksen bongasin kiertopäivänä 16 (mikä oli jo yhden unelman täyttyminen koska mulla tuskin on ovulaatiota ennen tapahtunutkaan..).
    Huomenna menen varmistamaan verikokeella että onko se ovulaatio lopulta tapahtunut.
    Jännittää ihan älyttömästi miten tällä kertaa on käynyt, ei pysty juurikaan ajattelemaan mitään muuta ja vielä pitää ainakin viikko odotella että voi joko testailla tai odotella kuukautisia.

    Äänestä

Viime yönä alkoi menkat, itku tuli taas kerran. Kovat odotuksen ollut clomien suhteen. Nyt siis viides kierto alkamassa clomeilla. Annostus ½ tbl kierron 3-5 päivinä. Alkuannostus oli 1 tbl kolmena päivänä. Ultrasssa näkyi silloin noin 6 munarakkulaa jonka seurauksena yhdyntäkielto. Nykyisellä annostuksella 2 rakkulaa ja selkeä ovulaatio. Eli merkit on hyvät, mutta silti vaan ei onnistu... Kuitenkin uskon, että clomeilla vielä onnistutaan, tsemppiä kaikille!

Äänestä
  • Kovasti tsemppiä kaikille! Täällä menossa nyt kp 31/26-35, huomenna pitäs menkkojen alkaa, kun viimesestä terosta on sitten se 2 päivää.. Toivon niin ettei ala, mutta tunne on kuitenkin sellainen, että kyllähän ne menkat sieltä tulee..

    Äänestä

Clomit aloittelen annoksella 1/pv huomenna. Aloitellaan hoitoja uudelleen. Edellisellä kerralla clomit 2/pv menopur tuotti kaksosraskauden josta lopputuloksena ihana pieni poika meillä. Tsemppiä kaikille!

Äänestä

Meillä kanssa ensimmäinen clomikierto meneillään tai siis oikeastaan inseminaatio tehdään tähän perään mutta siis eka kerta molemmat.

Minä olen ovuloinut normaalisti mutta polilla haluttiin mekaanisesti lisätä onnistumismahdollisuutta koska eihän nainen normaalistikaan ihan joka kierrossa ovuloi. Söin siis 1 tbl clomifenia kp3-7 ja nyt menossa kp10. Huomenna kp11 on seurantaultra ja alkuviikosta sitten pitäisi olla piikitys ja inseminaatio. Normaalikiertoni on kp32. Tää kaikki on ihan uutta ja ihmeellistä!!!!

Clomeista on tullut lieviä sivuvaikutuksia kuten päänsärky ja kuumat aallot sekä mahakipu. Ovulaation olen aina ennenkin tuntenut hyvin jo monta päivää aikaisemmin alkaneella limalla mutta tässä kierrossa liman määrä on ihan valtava....ja olo jotenkin halukkaampi;) Huh, mikä vaikutus ihan näin normaaliovuloivalle naiselle!!!!

Ihmettelin miksei tehdä normikiertoon tätä inseminaatiota mutta meinasivat että kannattaa varmistaa ovulaatio clomein ettei tule turhaa reissua. Yritystä takana 1 vuosi ja 5 kuukautta.

Jännittää niin mahdottomasti!!!!!=)

Äänestä
  • Ensimmäinen käynti lekurilla (toinen hoitokierros alkamassa) ja saimme nyt alkukonstiksi clomifen-lääkityksen. Kp.5 - kp.9 syön 3 kpl per päivä clomifen-lääkkeitä. Kp.11 on seurantaultra ja mietitään sitten miten jatketaan? Jatketaanko piikeillä?

    Lekuri oli sitä mieltä, että kannattaa nyt aloittaa kevyemmillä hoidoilla aluksi, kun meillä on 1 luomuraskaus takana ja siitä lapsi. Ei vielä kannata IVF - hoitoon lähteä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


*Tähti kirjoitti:

Löytyykö muita clomien/terojen/molempien syöjiä? =)

Ite syön nyt clomeja toista kiertoo ja ekaa kiertoo 2tbl annostuksella, ovis bongattu liuska-testillä kp 18 ja nyt jännäillään miten käy. Tänään kp 29/26-35, menkkoja "odottelen" tiistaille..

Missä vaiheessa kiertoo oot menossa, millä annostuksella clomeja syöt, monesko clomikierto menossa? Olis mukava jännäillä yhdessä :)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu