Ohlsson 29?

Onko Ohlsson 29 hyvä valinta ensiveneeksi? Tarkoituksena olisi purjehtia ensi kesänä enimmäkseen nonstoppina Hanko-Köpis väliä.
61235
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Vene on halpa ja hellt ok-skandi, joskin hivenen hidas, mutta miehistöstä ei ole riittävää tietoa.

Äänestä

vene on ok, mutta ne alkaa olla jo sen ikäisiä, että joukkoon mahtuu kaiken kuntoisia. Ihan hyvä ensiveneeksi, jos löydät hyvän yksilön.

Hanko-Köpis välissä taas ei ole mitään järkeä ensiveneilyn ensimmäisen kesän reitiksi.

Äänestä

Kyseinen vene oli mun eka purjevene runko on umpilaminaattia ja vahva kestää kiville ajoja ja kovaa tuulta ja on helppo yksinpurjehdittava ei
tosin enää ole ikävä...

Äänestä
  • Ohlsson on tunnettu tukevana veneenä, joka kestää mitä vain, myös kevyen singon osuman. Purjehdusominaisuudet ovat sitten sen mukaiset. Nonstoplegi Hangosta Köpikseen kohtuullisella tuulella kestää viikon verran ympärivuorokautisena purjehduksena, jos matkan taittaa Ohlssonilla.

    Äänestä

niin aikaa kulunee kelistä riippuen olsulla 4 - 6 päivää/sivu. Kuukauden lomasta jää runsaasti aikaa käydä Tivolissa. Ehdotan kuitenkin ainakin yhtä pysähdystä esim. Kalmarissa tai Ystadissa. Itse toin kerran 30 "ex paattini Tanskan Grenaasta Ruotsin ympäri Raisioon 7,5 päivässä - viisi yötä nukuttiin satamissa ja kaksi vahdittiin merellä. Melko rankka reissu vaikka tuulet olivatkin Falsterbon jälkeen myötäisiä. En suosittele ainakaan lapsiperheille.

Äänestä

veneen tukevuutta ja vahvuutta tuossa on jo ylistettykin. mikäli kone, purjeet yms. hintavammat kohteet on päivitetty ja vene muuten kunnossa niin varma aloittelijan hankinta tuo on. kannattaa muistaa, että noista suuri osa oli ns. puolivalmisteita, eli sähköt voivat olla mitä sattuu, kannattaa tsekata.

vaihdoin omani parikymmentä vuotta tuoreempaan ja kokolailla isompaan "euroveneeseen", ja täytyy myöntää että varsinkin kovemmalla kelillä muistelee ohlsonia lämmöllä. jos suuntaat sillä avovesiä etelä-itämerelle, niin on sen ikäisiä paatteja, että kannattaa tsekata myös peräsinskegin laakerit. omassani oli alkanut tulla jo vähän klappia, kolmessakymmenessä vuodessa :-)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


tietoa kaipaava kirjoitti:

Onko Ohlsson 29 hyvä valinta ensiveneeksi? Tarkoituksena olisi purjehtia ensi kesänä enimmäkseen nonstoppina Hanko-Köpis väliä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu