Jotkut väittävät että on hyvä että raksuja on koko ajan tarjolla, toiset taas pitävät tätä huonona ideana, meillä tähän asti ollut aina raksuja tarjolla ja märkä ruokaa annetaan pari kertaa päivässä, tai "pyydettäessä" , eli kissani ilmoittavat kyllä kun menen keittiöön että nyt olisi vähän nälkä :) Kuitenkin märkä ruokaa kun annan puoli purkkia kerralla ja kissoja on kolme, luulisi että ne sitten tuon kokonaan söisi,mutta ei aina sinne jää pohjalle palasia kuivumaan. Johtuuko tuo sitten siitä että ne syövät itsensä täyteen raksuilla?`Muutenkin tuntuu että ainakaan tämä nuorin neiti ei hirveästi syö. Painoa hänellä kuitenkin on 4 kg ja kaksi kollia jotka painavat 6kg. Pitäisikö minun sitten rajottaa tuota raksujen antamista?
Raksut ja märkäpurkki
---
9575
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
eläin et se syö vain nälkäänsä, eikä huvin vuoksi. Eli voit hyvin pitää raksuja esilla kaiken päivää. Mulla on kolme kissaa ja annan pehmoista ruokaa niille vain kerran päivässä eli iltaisin, lisäksi välillä muikkuja (pieniä) ja papanoita on useammassa paikassa tarjolla ja tietysti vettä. Kyllä meilläkin sitä purkkiruokaa aina välillä jää syömättä, pienennä annosta jos tuntuu että menee hukkaan sapuskaa, tai nosta jääkaappiin säilöön seuraavaan kertaan.
Meillä myös kissa jolla kokoajan tarjolla raksuja ja lisäksi ammulla ja illalla tulee purkkiruokaa.
johtuu lukuisat elintasosairaat ja lihavat kissat?
Eli ei kyllä pidä paikkaansa, tuo ettei kissat lihoaisi eli paljon syövät huvin vuoksi.
Se että sinun kolme kissaasi osaa säännöstellä syömisensä, ei tarkoita että kaikki muutkin..
Raksut ei muutoinkaan ole lainkaan terveellistä ruokaa, joten kannattaa niitä tarjoilla vain harvoin, niin syövät paremmin kostean ruokansa.
Meillä annetaan kissoille 2kpl 2kerta-annospussia liharuokaa ja raksuja on aina tarjolla
Johtunee siitä että kissat eivät syö kovin isoja annoksia kerralla. Vaan mieluummin pieniä annoksia monta kertaa päivässä. (Kuten jos pyydystäisivät hiiriä).
Ja tuon edellisen kirjoittajan sanat että kissa ei syö huvikseen ei kyllä ole totta. Varsinkin kastraatit tuppaavat syödä ihan huvikseenkin jos ei ole parempaa tekemistä.
Raksuja voi mielestäni kuitenkin olla koko ajan tarjolla jos ei näytä että kissat lihoo. Lisäksi kannattaisi antaa tuoretta lihaa, possun sydäntä, kalaa jne. eikä pelkkää teollista ruokaa.
meidän katit sitten poikkeustapauksia kun ovat kaikki leikattuja mutteivat silti hamstraa ruokaa vaikka on aina raksuja saatavilla. Ehkä täällä maalla on muutakin tekemistä kun ruokakupin ääressä seistä....
Huonolaatuisia (tai laadukkaitakaan) raksuja ei tulisi mielellään pitää kissan pääasiallisena ruokana. Kissat juovat luonnostaan vähän, koska ne ovat tottuneet saamaan lähes kaiken nesteen ruoastaan. Liika kuivaruoka saattaa kuivattaa kissaa ja nostaa virtsan pH tason liian korkealle. Liika ja huonolaatuinen kuivaruoka on lähes poikkeuksetta syynä kissojen virtsakiviin ja muihin virtsaamishäiriöihin.
Kuivaruokaa olisi hyvä antaa vain hieman päivässä ja jättää se esille esim. vain yöksi ja työpäivän ajaksi, jolloin kissat ovat vähän pitempään yksi. Märkäruokaa olisi taas hyvä antaa pieninä annoksina kerrallaan useita kertoja päivässä, niin kuin joku tuolla jo neuvoikin. Pari teelusikallista riittää hyvin.
1 annospussin päivässä,eli puolet pussista aamulla ja puolet illalla,ei halua enempää.Naksuja koko ajan tarjolla ja pitääkin olla, pysyy hampaat kunnossa ja puhtaana.kissani on 7v. hampaat valkoiset ja hengitys tuoksuu puhtaalle.Ei ole koskaan sairastellut. Jos kissa juo vettä vähän,kannattaa laittaa johonkin kuppiin vettä vaikkapa pöydälle.Meidän kisuli tykkää juoda pöydän tai tuolin päällä olevasta kupista mut ei lattialla olevasta.En ole löytänyt syytä miksi näin tekee.
Kuivaruoka ei ole välttämätöntä olla ruokalistalla lainkaan, saati että koko ajan tarjolla. Vastoin yleistä luuloa kuivaruoka ei huolla hampaita, vaan ennemmin päinvastoin. Raksu on kissan pipari ja hajoaa murusiksi purtaessa. Raaka, sitkeä liha taas teettää hampaille työtä ja putsaa hankaamalla koko hampaan pintaa. Hammaskiven muodostuminen on myös yksilöllistä, toisille tulee helposti, toisille ei, vaikka ruokana olisi mitä. Kuivaruoka on myös aina terveysriski. Toiset kissat pysyvät terveenä huonommallakin ruokavaliolla, toiset eivät taas kestä lainkaan.