Hölömöukko ja Sven Tuuva

Tehkeepä, Te kaksi neroa, ehotus tähän Pyhäjärven,Kärsämäen,Reisjärven ja Haapajärven kuntien pattitilanteeseen. Miten mennään etteenpäin.
Olisko syytä:

purkaa sopimus?

vastata valtiovarainministeriöön, ettei voi tällaiseen sopimukseen sitoutua kuntalaisten puolesta, kun ei tiijä, paljonko se maksaa, kun verrataan entiseen.

Olisiko hyvä yhdessä sopia
tämän taantuman ajaksi aikalisää koko mainitun sopimuksen täytäntöönpanossa, koska laki, jolloin sote- olis pantava käyntiin alkaa vasta 1.1.2013.?

Nyt pyyvetään viisaita kommentteja.

Saahan tänne kaikki kirjottaa. Sehän ruunaa tämän kurjuuven. Mutta sieltä voi löytyä se ratkasu.
6403
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

En ole Sven enkä Hölömöukko. Syntyi seuraavia ajatuksia tuosta kuntayhtymästä:

- Junaan ei kannta pyrkiä, ennenkuin tiedämme, mitä se maksaa.
-Mitä sopimus vaikuttaa kuntalaisten ja kuntamme talouteen.
-Miten peruskunnan muut tarpeet ja toiminnot sovitetaan, kun päätoiminnot on ulkoistettu.

Äänestä

En ole kovin vakuuttunut sopimuksen hyödystä.Tiedän vain sen jotta vuosisadan lama on alkamassa.Se miten lama näkyy on arvailujen varassa mutta en usko että sitä pystytään enää ohjailemaan kun valtionjohtokin syytää rahaa kokoajan ulos tai ottaa turhia sitoutumisia.
Nuo eläkeratkaisut ilmentää suurta paniikkia,on mopo karannut hiekkatiellä,mutta eihän sitä uskalleta myöntää.Englantilaiset on jo niin paniikissa jotta Puntaa tulee kohta katteetta markkinoille kuin saksanmarkkaa aikanaan.

Kun muistellaan edellistä lamaa niin sitäkin vielä maksellaan vaikka se oli ihan kotikutoinen johtuen idänkaupan jatkon utopiasta ja suomalaisten pankkien älyttömästä "luototus kilpailusta"
Luulen että valtio alkaa huonontaan kuntien asemaa parinvuoden sisällä tuntuvasti.Mutta pitää muistaa että se vaikuttaa meihin kaikkiin,ei pelkkään pyhäjärveen.

Mielestäni olisi pyrittävä aikalisään yhteisellä päätöksellä ja yhteisymmärryksellä.Tulee varmasti uusia "lamalakeja" kun näin jo alussa on valtio ottanut liikkaa velkaa muka tervehdyttääkseen.
Pienen valtion on vaan yritettävä kestää ja koetettava satsata voimavaroja kansansa omaan selviytymiseen.Laman avaimet on isoilla ja suurten kulutusvolyymijen omaavilla mailla.Niiden imussa se meijänkin nousu alkaa.

Äänestä

olisi mielestäni purkaa sopimus kokonaan ja miettiä muita kevyempiä vaihtoehtoja.
Toiseksi paras olisi lykätä sinne saakka kuin vain voi.
Lykkäyksessä voisi asettaa Haapajärvisille ehdon:talous kuntoon siihen mennessä. Ainakin olisi näytettävä, että jonninjoutavia tuottamattomia investointeja ei tehdä (jäähalli, bulevardi, suihkulähde jne.)!

Äänestä

nämä rouvat eivät tiedä tästä nykyajasta enempää kuin sika tuulimyllystä.

Äänestä
  • Elä yritä, herroja ovat , ainakin nimestä päätellen. Kuin myös kirjoituksista päätellen.

    Äänestä

  • Äläpäs morkkaa sikoja.Sika on viisas eläin, ei paskoo allesa niinkuin monet ihmiset tekköö.

    Ja huvikseen se minultakin kysy sillä tietää varmasti itse paremmin tuon kyseisen asian jos se sinun egoas vaivoo.

    Mutta kerroppas meille tuosta NYKKYajasta?

    Kun tutkitaan historiaa ja silloin tehtyjä hölömöjä päätöksiä niin monesti sanotaa jotta nyt eletään nykyaikaa ei tänään voi käydä noin ohrasesti.
    Mutta kun totuus on jotta silloinkin on eletty sitä silloista NYKKYaikaa.Ei ole olemassa mitään uutta taivaankannen alla on vain asioita joita ei ole heti hoksattu.
    Puhutaan jotta eletään tietoyhteiskuntaa.Saahan sitä tietoa olla mutta miten se käytetään yhteiskunnan hyöduksi?
    Mutta tuo mainitsemasi tuulimylly on kyllä hyvä laite.Otetaanko ja haetaan kaupungille tuulimyllyn lämmittäjiksi het kun paikkoja avautuu,mitä oot mielpuolta??

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


asialle apteekkiin kirjoitti:

Tehkeepä, Te kaksi neroa, ehotus tähän Pyhäjärven,Kärsämäen,Reisjärven ja Haapajärven kuntien pattitilanteeseen. Miten mennään etteenpäin.
Olisko syytä:

purkaa sopimus?

vastata valtiovarainministeriöön, ettei voi tällaiseen sopimukseen sitoutua kuntalaisten puolesta, kun ei tiijä, paljonko se maksaa, kun verrataan entiseen.

Olisiko hyvä yhdessä sopia
tämän taantuman ajaksi aikalisää koko mainitun sopimuksen täytäntöönpanossa, koska laki, jolloin sote- olis pantava käyntiin alkaa vasta 1.1.2013.?

Nyt pyyvetään viisaita kommentteja.

Saahan tänne kaikki kirjottaa. Sehän ruunaa tämän kurjuuven. Mutta sieltä voi löytyä se ratkasu.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu