Itselläni oli vatsa sekaisin melkein kymmennen vuotta. Todettiin laktoosi-intoleranssi. Jätin laktoosin pois, mutta vatsa aivan kuralla aamusta-iltaan. Lääkärit sanoivat, että vaivat jatkuvat koska vatsan rauhouttuminen voi viedä puolikin vuotta... Vessassa juostiin reilusti toistakymmentä kertaa päivässä. Täysin sietämätön tilanne. Keliakiaveritesti näytti, että ei minulla sitä ole. Kun siirryin gluteenittomaan ruokavalioon, oireet loppuivat lähes samantien. Minulle tehtiin verikokeella jokunlainen geenitesti, jossa minut rajattiin keliaakikkogeenit omaavaksi henkilöksi (se on harvinaisempi testi, johon minut osasi ohjata vain erikoislääkäri...). Jos ei ole kyseinen geeniryhmä, ei voi olla keliakiaa. Suosittelen käymään jos on toivo aivan lopussa! Siihen kuuluu muistaakseni 10-15 % suomalaisista. Minulle tehtiin lopulta Keliakia -analyysi tällä perusteella oireet.
Keliakia Geenitesti!
5
2034
Vastaukset
- hetkinen?
Sait diagnoosin sillä perusteella että sinulla on keliaakikkogeeni? Ei se geeni tarkoita sitä että on keliakia, diagnoosi voidaan tehdä vain koepalasta. Ja koepala ei anna oikeaa vastausta jos on jo gluteenittomalla ruokavaliolla, kuten sanot olleesi. Tämä ei nyt oikeasti täsmää!
- Vrt.
Itse luottaisiin lääkärin diagnoosiin! Koepaladiagnoosi ei ole ehdoton, muuten kuin Kelan korvausedellytyksiin... Koepalakaan ei välttämättä takaa usein selvää diagnoosia, ainakaan kahdesta syystä: 1) jos ihminen on ollut omatoimisella gluteiinittomalla dietillä (joka on nykyisin yleistä), jolloin suolisto on alkanut parantua. Nämä omatoimiset dietit hankaloittavat usein suuresti lääkärien diagmooseja. 2) Koepalan ottaminen on monessa suhteessa arpapelia, suolistossa voi hyvinkin olla terveitä kohtia, vaikka osa olisikin vaurioitunut - jos koepala otetaan terveestä kohdasta, koepalan tulos ei selvästikään anna oikeaa tulosta.
Geenitestillä voidaan rajata Keliakia -vaihtoehto kokonaan pois jos henkilöllä ei niitä ole. Tämä ryhmä on varsin pieni.
- Väärin päin
Kirjoitit " Siihen kuuluu muistaakseni 10-15 % suomalaisista."
Oikea prosentti on päinvastainen 10 - 15 % suomalaisista ei omaa tätä geeniä. - Pakko saada selvyys
Mikä on geenitestin virallinen tutkimusnimi? Itsellä oireet, kaikki kunnossa, keliakiatesti negatiivinen. Keliakiaruokavalio rauhoitti oireet, jotka palasivat kun yritin pikkuhiljaa siedättää. Haluaisin tuon geenitestin ennenkuin olen valmis letkuhommiin eli gastroskopiaan.
Saako geenitestin otettua tk:ssa vai onko mentävä erikoislääkäriin?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea
Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa2646586SDP:n lyhyt selviytymisopas
1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p795218Keskisen kyläkaupassa Temun vaatteita myynnissä?
Siis mitä? Miksi siis ei itse tilaisi Temusta samoja.984150SÄHKÖLASKU 1600 EUROA Ei tässä ole mitään järkeä
https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000011804443.html Kyllä täysin huijausta nämä sähkömarkkinat. Varsinkin pörssisähk2683612Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita
Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat633374Toivoisitko
Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit1463139Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka
jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur2412743Venäläiset varkaudessa
Ja venäjä mieliset. Teitä kiinnostaa toisinajattelijat ja trafikista päätellen aika paljonkin. Kunhan aika koitaa tulee2752071SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"
Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden441594Lupajaoston esityslista
Ilmoitus rakennusvalvonntaan luvattomasta rakentamisesta. esityslistan 6pykälä Kyse on kulttuuritalon rakentamisesta jo491485