Hei! Minulle on määrätty propralia esiintymisjännitykseen 40mg. Kokeilin ensimmäisellä kerralla vain 20mg, kun tuo 40 tuntui aika isolle annostukselle. Vielä useita päiviäkin lääkkeen ottamisen jälkeen kärsin jalkojen/käsien hikoilusta, pulssi on välillä melko nopea ja väsynyt olo. Onko muilla kokemuksia ko. lääkkeen haittavaikutuksista ja kauan ne ovat kestäneet? En taida uskaltaa kyseistä lääkettä käyttää kuin äärimmäisessä hädässä, jos tällainen olo siitä tulee.
Propral haittavaikutukset
tyttööööö
31289
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Mulla ahdistuksen fyysisiin oireisiin (sydämen hakkaus, rintakipu, käsien tärinä) on määrätty Propral 40mg. Olen ottanut kokonaisena ja hyvin on toiminut. Ainoa sivuvaikutus on ollut verenpaineen lasku, joka tuntunut huimauksena ja lievänä väsymyksenä.
Kaikki mainitsemasi haittavaikutukset kuuluvat asiaan, mutta joillakin pahempana. Ääreisverenkierto heikkenee ja raajat ovat kylmät. Sinänsä 40mg on pieni annos propralia. Sitä määrätään myös usein 40mgx3/vrk tai kaksi tbl ennen esiintymistä. Korostan, että kannattaa kokeilla ensin kotona pikkuhiljaa lisäämällä tai vähentämällä.
Sain Propralia tärinäkohtauksiin ja lääkäri mainitsi silloin, että kokoiselleni pienelle ihmiselle (paino 52kg) saattaisi jo riittää 10mg. Se on ollut riitävä annos otettuna ennen jännittäviä tilanteita. Minulle 20mg aiheutti huimausta ja väsymystä.