kun on kertynyt

hortsonomi

noita salaatin ruukkuja niin voiko niihin istuttaa siemeniä? Kuinkahan se tehdään,laitetaanko ne multineen ja siemenineen johonkin turpeeseen?

7

773

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • uudelleen

      käyttää niitä, mutta tyhjennä ja huuhtele ne ensin, uutta turvetta purkkiin ja johonkin vedenkestävälle alustalle pystyyn ja siemeniä kylvämään.

      • kylvömulta myös

        sitä vaan purkkeihin ja siemeniä itämään.


      • hortsonomi
        kylvömulta myös kirjoitti:

        sitä vaan purkkeihin ja siemeniä itämään.

        vinkeistä molemmille :)


      • kylvömulta myös kirjoitti:

        sitä vaan purkkeihin ja siemeniä itämään.

        että missä ihmeessä ne kaikki kylväjät on, kun maaliskuu on hyvällä alulla. Ja kukaan ei puhu kylvämisistä mitään. Koittakaahan nyt herätä sieltä talvihorroksista, nyt on kevät jo pitkällä, Laittakaahan jo siemeniä multaan!


      • hortsonomi
        marja-liisa41 kirjoitti:

        että missä ihmeessä ne kaikki kylväjät on, kun maaliskuu on hyvällä alulla. Ja kukaan ei puhu kylvämisistä mitään. Koittakaahan nyt herätä sieltä talvihorroksista, nyt on kevät jo pitkällä, Laittakaahan jo siemeniä multaan!

        osa on jo laitettu, multaa täytyy hakea lisää. Kyllä tuli taas siemeniä hankkittua, saas nähä miten akan käy :)


    • Salaatin esikasvatus on hyvä keino aikaisen salaatin saamiseksi. Koska salaatti kärsii helposti liiasta kosteudesta (juuret mätänevät), on hyvä keino jättää purkit maan pinnalle, jolloin juuret hakeutuvat ruukun avonaisesta alaosasta maahan. Silloin ei sateisellakaan säällä tule juurimätää. Juurtumisen jälkeen kastelu tehdään vain maahan, ei purkkiin! Tämä konsti on hyvä myös esim. basilikalle, joka on samalla tavalla arka liialliselle kosteudelle. Persilja, tilli ym. yrtit menestyvät myös näin istutettuina. Voi kasvattaa avomaalla tai kasvihuoneessa, jossa sato on huomattavasti runsaampi.
      Tomaatin ja paprikan taimet vaativat ruukun vaihtoa pikkutaimina, sillä niille ei näin pieni ruukku pitkään riitä. Kylvömultaa saa myös säkeittäin. Siinä on turvetta ja hienoa hiekkaa sekä niukasti lannoitteita.
      Idätysvinkkejä ym. löydät lisää täältä: http://personal.inet.fi/luonto/whitepaprika/

      • Kysyisinkin nyt sinulta suoraan, onko kokemusta vesimelonin kasvattamisesta. Kun jokin on mennyt minun kokeiluissani päin mäntyä. Jo kahtena vuonna perätysten.Kasvatin itse taimet, ja istutin kasvihuoneeseen, mutta ei melonin melonia olla tässä huushollissa nähty.En uskoisi ihan tumpelokaan olevani, kyllä minulla yleensä kaikki kasvaa,kurpitsatkin ihan jättiläisiksi.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla

      Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2
      Mikkeli
      94
      2553
    2. Mitä jos saisit selville

      että kaivattusi tekee susta pilaa?
      Ikävä
      195
      954
    3. Mitä ajattelit ensimmäisenä kun

      näit kaivattusi ekaa kertaa?
      Ikävä
      53
      733
    4. Sofia teki aika pahat oharit

      Leikkiikö Sofia kansainvälistä kosmopoliittia vai menikö rehdisti pupu pöksyyn, kun perui viestillä tulonsa puoli tunti
      Kotimaiset julkkisjuorut
      119
      662
    5. Mikä on toinen nimesi?

      Tiedätkö naisen?
      Ikävä
      49
      562
    6. Havaintoja ihmisen ulosteesta lenkkeilypoluilla

      Oletteko havainneet ihmisen ulostetta taajamaa kiertävillä lenkkeilypoluilla?
      Kuhmo
      14
      496
    7. Peräännytkö nainen vai mitä sanot

      Jos sanon sulle että rakastan sua? Suututko oletko vihainen vai olisiko tunteet molemminpuolisia?
      Ikävä
      52
      484
    8. Mies, toivotko että kaivatullasi

      olisi vähän isommat rinnat? Kuinka paljon isommat olisi kivat?
      Ikävä
      49
      483
    9. Mitä nainen tekisit J-miehen kanssa?

      Jos saisit juoksemalla kiinni?
      Ikävä
      55
      455
    10. Auto katolleen Huhtalantiellä

      Iso poliisioperaatio Lapualla, 7 poliisipartiota ajoi rosvoja takaa,loppu tuli kun rosvot osuivat pihlajaan lentäen siit
      Lapua
      11
      450
    Aihe