jokamiehen autoon tulee käyttöjärjestelmäksi Windows. Ajat valtatiellä 120 km/h, niin kyllä tulee äitee ikävä kun winkku yhtäkkiä ilimottaa, että törmäsimme tuntemattomaan virheeseen, windows on estänyt ohjauspyörän käytön. Tai sitten se ilmottaa, että jarrujen ohjausohjelmisto on epävakaa, windows on estänyt jarrujen käytön. Lähetämmekö virheilmoituksen Billille? -Heh-
Kavahtakaa sitä päivää kun ...
Tuubermanni
9723
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
tai jos vahingossa ajat hieman ylinopeutta:
"olet suorittanut laittoman toiminnon. sinut lopetetaan"
ja tämän jälkeen tuulilasiin ilmestyy 'blue screen of death' ja auto ei enään vastaa ohjauslaitteisiin.
lopun voitte itse kuvitella mitä tapahtuu jos auto liikkuu 140km/h ja kuski ei näe eteensä ja ei pysty hallitsemaan autoansa. (no, ehkä se että ei näe eteensä on vain plussaa sille kuskille..)
Ohjauslaitteet eikä jarrut tule koskaan toimimaan pelkästään minkään käyttöjärjestelmän varaan vaan korkeintaan informaatiovälineenä korjaamolle sekä kuljettajan mittaristoon huollontarveilmaisimena.
Kotisivuni
http://koti.mbnet.fi/rauno2/
Mitäs nämä männäviikon uutiset sitten olivat joissa kerrottiin jostain autojen aktiivisesta väistämisestä? Siis jos auto on törmäämässä johonkin niin auto automaattisesti väistää.
Auto tietenkin väistää tietokoneen avustuksella AINA turvallisesti eikä minkäänlaista ohjelmointivirhettä tai ongelmia koneen toiminnassa voi olla. Eihän?
Ja nuo on kuulemma jo testauksessa. Käyttöjärjestelmää en tiedä.
nää lentokoneissa olevat FlyByWire systeemit on??
Niitä meinaan on jo testattuy autossa!!!
Vai ei.
Suunnitelmissahan on täysin itsetoiminen auto, jossa kuljettaja, eli matkustaja ei tee muuta kuin kertoo määränpään ja auto vie perille.
Tuo on vielä utopiaa ja luultavasti siihen tulee paniikkikahva, jolla kulkuneuvon voi pysäyttää tai sitten itse poistua, mutta se ei estä auton syöksymistä jorpakkoon ohjelmavirheen sattuessa.
Muuten, jo nyt on olemassa tikulla ohjattavia inva-autoja.
Testejä ja toimivia prototyyppejä on ollu jo muutaman vuosikymmen mutta mekaaninen yhteys kuljettajan sekä auton välillä ei tule poistumaan. Näillä koeautoilla on lähinnä mainostarkoitus niinkun on aina ollu.
".. mutta mekaaninen yhteys kuljettajan sekä auton välillä ei tule poistumaan."
ei sillä ole pahemmin merkitystä jos siitä eteenpäin asia ei hoidu mekaanisesti. rattia voi käännellä niin paljon kun haluaa, mutta liikkuuko renkaat sitten sen mukaan onkin jo eriasia(näin kärjistäen)
nykyautoissa tai ainakin ohjauslaitteissa kaasu olla sellainen että se ei enään ohjaa mekaanisesti(eli ei mene mitään vaijeria millä mekaanisesti lisäätään polttoainetta), vaan välissä on jokin piiri mikä tutkii moottorilta 'kannattaako' lisätä nyt polttoainetta ja kuinka paljon(eli piiri toteuttaa jotain ohjelmaa).
veikkaan että jos tuo piiri sanoo kaputt niin ei pahemmin enään kaasutella autolla. eli kaasu toimii lähinnä 'pyyntönä' moottorille että nyt haluttaisiin mennä vähän nopeampaa..
ei uusissa autoissa jarrutkaan taida olla täysin mekaanisia, onhan siinäkin jotain elektroniikkaa välissä (abs), mutta kai siihen on kehitetty jokin varajärjestelmä jos se menee rikki, enpä tiiä oikein..
tosin ei mekaanisetkaan ole sen luotettavampia kuin muutkaan; aina voi esim. kaasu hirttää kiinni ja jarruvaijeri mennä poikki
Olenpa itsekin kerran ajellut kotiin kuusenoksa kaasuvaijerina.
Naapurin rouva puolestaan tuli valittamaan, että auto kyönii kummasti. Vasemman etupyörän jousi oli poikki.
Eräs toinen rouva oli vähällä ajaa kolarin kun hänen Volvo 440:nsä ratti irtosi kaupunkiajossa.
Nopeutta oli kuitenkin hyvin vähän, eikä vastaantulijoita.
Noista ohjaimista vielä.
Kun autoon kerran laitetaan ohjaustikku ei siitä enää rattia löydy.
Sehän olisi vanhanaikaistakin ja riski kolarissa.
Vaikka ratti vielä olisikin, käy se tehostimen sammuessa kuitenkin yllättäen niin raskaaksi, että hätääntynyt kuljettaja ajaa päin seiniä.
Aika paha on sekin jos ABS heittäytyy puolueelliseksi.
Elektroniikalla juuri pyritään eliminoimaan taitamattomien kuljettajien töppäilyt, mutta jos systeemi pettää....
Autoihin tulee myös kauko-ohjattava pysäytin, jolla poliisi pysäyttää halutut kulkuneuvot.
Kyllä ohjelmoijilla töitä riittää, mutta kukaan ei enää osaa huoltaa kulkuneuvoaan ja autojen huoltokin monopolisoituu, koska pikkuyrityksillä ei ole pääomaa hankkia tarvittavia laitteita.
No eipä ole tavallisella kansalla pian enää varaa autoja käyttääkään.
Kovastipa olet luottavainen...