Ostin tuossa eilissä päivänä kirpputorilta Olympus OM707 kameran jossa oli kiinni lisäsalama jonka merkki on ilmeisesti National ja malli on PE-243.
Hintaa oli 15 euroa.
Kysyisin nyt jos joku sattuisi tietämään et minkälaiset ja merkkiset objektiivit tähän käy? Itselläni ei mitenkään suurta kokemusta ole kuvauksesta mutta kyselin taholta joka jonkin verran tietää kameroista ja kehoitti ostamaan heti jos vaan kamera kunnossa on.
Tekeekö mitään
6
893
Vastaukset
- Alvari Raappavaara
Tuota O teki vain hetken ja laseja ai ollut montaa kaikkiaankaan tuotannossa. Optiikan kiinnitys eri kuin manuaalifilmiolympuksissa tai digiolympuksissa ja laseja liki mahoton löytää. Eli unhoita koko juttu. Hinta ei ole paha, vaikka pelkästä salamasta. Jos toimii.
- Chukira89
Jees, salama toimii. Ja kamerakin, mukana oli 35-70 putki ja ainakin sisällä oli ihan mukava laite. Kuulin juuri et syö aika mukavaan tahtiin paristoja ja yhteensopivuus ongelmia on putkien kanssa ollut.
Mutta tosiaan salaman aattelin talteen ottaa ja sit saan tässä huomenna Canon järkkärin jonka mallia en muista, mut vaikutti heti paljon paremmalta ja ilmatteeks saan ja paikallaan taisi olla 35 - 80 putki ja pöytäjalusta - Ossi Asikainen
Chukira89 kirjoitti:
Jees, salama toimii. Ja kamerakin, mukana oli 35-70 putki ja ainakin sisällä oli ihan mukava laite. Kuulin juuri et syö aika mukavaan tahtiin paristoja ja yhteensopivuus ongelmia on putkien kanssa ollut.
Mutta tosiaan salaman aattelin talteen ottaa ja sit saan tässä huomenna Canon järkkärin jonka mallia en muista, mut vaikutti heti paljon paremmalta ja ilmatteeks saan ja paikallaan taisi olla 35 - 80 putki ja pöytäjalustaJoku saattaisi vaikka olla kiinnostunut siitä kokoelmaansa, laita ilmoitus jonnekin sähköiselle myyntipalsatalle.
- satiwa69-
Chukira89 kirjoitti:
Jees, salama toimii. Ja kamerakin, mukana oli 35-70 putki ja ainakin sisällä oli ihan mukava laite. Kuulin juuri et syö aika mukavaan tahtiin paristoja ja yhteensopivuus ongelmia on putkien kanssa ollut.
Mutta tosiaan salaman aattelin talteen ottaa ja sit saan tässä huomenna Canon järkkärin jonka mallia en muista, mut vaikutti heti paljon paremmalta ja ilmatteeks saan ja paikallaan taisi olla 35 - 80 putki ja pöytäjalustaVanhoja filmirunkojen salamoita ei kannata kokeilla digirunkoihin jos ei tiedä mitä on tekemässä. Joissakin vanhoissa salamoissa on laukaisujännite sen verran korkea että polttaa digikameran välittömästi. Myöskin käänteinen laukaisujännite saattaa polttaa digikameran vaikka jännite olisi riittävän matala. Mittaa siis salaman jännite ja napaisuus ennen kokeilua. Joissakin Nationalin 200-sarjalaisissa on laukaisujännite yli 200v, ja jotkut digit voi palaa jo 10 voltilla.
Ebaysta löytyy 4/3-digirunkoihin adaptereita joilla saa nuo optiikat käyttöön.
Jos tuo runko on toimiva niin ei muuta kuin anttilasta hakemaan filmiä ja ulos kuvaamaan. - Chukira89
satiwa69- kirjoitti:
Vanhoja filmirunkojen salamoita ei kannata kokeilla digirunkoihin jos ei tiedä mitä on tekemässä. Joissakin vanhoissa salamoissa on laukaisujännite sen verran korkea että polttaa digikameran välittömästi. Myöskin käänteinen laukaisujännite saattaa polttaa digikameran vaikka jännite olisi riittävän matala. Mittaa siis salaman jännite ja napaisuus ennen kokeilua. Joissakin Nationalin 200-sarjalaisissa on laukaisujännite yli 200v, ja jotkut digit voi palaa jo 10 voltilla.
Ebaysta löytyy 4/3-digirunkoihin adaptereita joilla saa nuo optiikat käyttöön.
Jos tuo runko on toimiva niin ei muuta kuin anttilasta hakemaan filmiä ja ulos kuvaamaan.Voi olla että toi salama menee muutenkin joko kaapin perälle tai myyntiin. Tänään sain juuri Canon EOS 500 järkkärin 35-80 putkella ja mukaan viel Vivitarin 736AFC Zoom salama.
- Ynjemi Nyhtänköljä
Chukira89 kirjoitti:
Voi olla että toi salama menee muutenkin joko kaapin perälle tai myyntiin. Tänään sain juuri Canon EOS 500 järkkärin 35-80 putkella ja mukaan viel Vivitarin 736AFC Zoom salama.
niin tuon canonin lasit menee sit suoraa digicanoniin. Mitä ny halvoilla rungoilla rajautuu tehokkaammin. Tehokas ja monipuolinen salama kyllä syytä vaihtaa siinä vaiheessa, ylempänä mainituista syistä ja jotta uusien runkojen automatiikasta saat kaiken hyödyn.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht2224276Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii692755Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3932431- 472353
Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua421639Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.
Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul5501394Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em961334- 571330
- 781319
Jumala puhui minulle
Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles1251196