tapaamisoikeudet

miten menee?

Isällähän on aina oikeus tavata lastaan. mutta millä perusteilla ei ole/ millä perusteilla näkee lastansa vain valvotusti? Minulla siis yksinhuoltajuus ja isän kanssa sovittu tapaamiset. niitä ei noudatettu ja isä nyt koditon(majailee kaverillaan) eri kaupungissa kun minä lapsen kanssa (40km välimatka). niin miten noi tapaamiset sitten hoidetaan jos isällä ei edes asuntoa? minua ämmittelee ja uhkailee lastenvalvojalla. totuus on kuitenkin se että en ole estänyt tapaamisia vaan hän itse ei aina tule kuten on sovittu. lapsi vasta 4kk ja rintamaidolla mutta korvikkeita voi antaa. auttakaa nyt, mitä voin tehdä?

2

361

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • uuiyiuxuiud

      Soita ja kysy lastenvalvojatädiltä apua. Isä voi tavata lasta esim jossain päiväkodin tiloissa valvottuna.

      • mummo 0000

        Ensinnäkin: LAPSELLA on oikeus tavata isäänsä, eikä isällä oikeus tavata lastansa.
        Lastenvalvoja sanoi minulle, että pienilapsi joka vielä nauttii rintamaitoa, niin häntä ei tarvitse vielä antaa isällensä esim. Päivä- tai yötapamisiin.
        Kai tässä sinun tapauksessa tulee lastenvalvojien järjestää isälle valvotut tapaamiset, kun isällä ei ole edes asuntoa, missä lapsi saisi tavata isäänsä. Lastenvalvojat järjestävät paikan missä lapsi tapaa isäänsä.
        Ota yhteyttä lastenvalvojaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lataus pakkaskelissä

      En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu
      Hybridi- ja sähköautot
      150
      5148
    2. Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?

      Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv
      Maailman menoa
      83
      2742
    3. Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?

      Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?
      Maailman menoa
      86
      1735
    4. Kyllä mä suren

      Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko
      Ikävä
      9
      1206
    5. Laitetaan nyt kirjaimet kohdilleen

      kuka rakastaa ja ketä ?
      Ikävä
      49
      956
    6. Jos vielä joku päivä nähtäis...

      Miten suhtautuisit minuun, mies?
      Ikävä
      66
      902
    7. Olet mies aika ailahteleva luonteeltasi

      Olen nähnyt kuinka olet iloinen, sosiaalinen ja osallistuva. Autat ja kannustat muita. Ja sitten olen nähnyt kuinka istu
      Ikävä
      122
      883
    8. Nyt se on varmaa kuntajakoselvitys

      Ensi viikolla tuöee kuntaministeri ulos ja kertoo asiasta.
      Ähtäri
      21
      883
    9. Yhteen hiileen velanottoveljet V P K

      Tytäryhtiöissä palaa julkista rahaa ja vastuuttomuuden takia -ei pakollisten -kuntalain edellyttämien asioiden takia! N
      Pyhäjärvi
      75
      862
    10. Mitä tarkoitat

      ”Silti koen sinulta puuttuvan jotain, joka kutsuu minua antamaan sinulle juuri sitä.”
      Ikävä
      23
      828
    Aihe