Onko joku lomaillut ja yöpynyt Maarianhaminassa? Ymmärsivätkö ja puhuivatko suomea? Kannattaako mennä?
Lomalle Maarianhaminaan
Ummikko suomalainen
3462
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Esimerkiksi minä olen lomaillut Ahvenanmaalla yleensäkin ja yöpynyt myös Maarianhaminassa hotellissa. Kovin hyvin ei suomea olla halukkaita puhumaan, mutta jos ei muu auta, niin kyllä kahvin ja pullan kahvilassa saa tilattua suomeksikin... Hotellin henkilökunta todennäköisesti kyllä puhuu tarvittaessa suomea. Hyvä vaihtoehto aloittelijalle on varata yöpymiset laivayhtiön kautta, niin saat mukaasi hotellivoucherin, josta selviää varauksesi, niin ei tarvitse hotellin respassa yrittää itse selittää haluamaansa. Mutta joku pikkukauppias ei ehkä enää puhukaan kovin hyvin - ja toisaalta monikin voi ymmärtää suomea, vaikkei halua näyttää, joten ei kannata kauheasti ääneen motkottaa, että "kun ei täällä edes suomea nämä tollot...". Jo auttava yritys tala-svenska sulattaa paljon, kun edes kiitoksen viitsii pukertaa "tack-så-mycket". Ei kieliasiaa kannata pelätä. Jos olet ummikkosuomalainen, niin jos haluat palvelua aina vain suomeksi, et koskaan pääse maan rajojen ulkopuolelle. Ei suomella missään muuallakaan pärjää, muuta kuin korkeintaan pitkään toimineissa etelän turistirysissä. Helpommin todennäköisesti pärjäät pelkällä suomellasi Maarianhaminassa kuin Lontoossa... ;-)
Kannattaako mennä? No riippuu siitä, mitä on menossa hakemaan. Jos ei ole koskaan käynyt, niin jo kauniin pikkukaupungin näkemisen vuoksi voi piipahtaa. Jos otat auton mukaan, pääset katselemaan myös maaseutua ja luontoa, etäisyydet ovat tosi lyhyitä. Nähtävyyksiä on moneen lähtöön, mutta näin talvisaikaan aika hiljaista, eli monet paikat ovat kiinni. Keskikesällä en edes yritä tunkea sekaan, menen mieluummin hiukan rauhallisempana aikana, sesongin laitamilla. Kyllä minä menen taas tässä joku kerta uudestaankin.
Kyllä kannattaa tulla tänne ahvenanmaalle lomailemaan, mutta suomenkielitakuuta ei kyllä pysty antamaan. Kesäaikaan täällä on enemmän suomenkielisiä työntekijöitä mantereelta kuin näin talviaikaan. Yleensäkin aidot ahvenanmaalaiset ovat haluttomia puhumaan suomea vaikka osaisivatkin, eikä kaikki osaakkaan .
Kesällä tämä on ihana paikka vierailla, mutta näin talvella en heti lähtisi suosittelemaan, niin hiljaista on.
englantia puhuvat.