Hei olisko kellään kokemuksia vastaavasta? Vaihdoin perinteisen suksiparin toiseen pariin, uudella parilla ongelma, vuorohiihdossa ei meinaa pitoja löytyä. Uudella parilla parempi pito yhden potkun tasatyönnössä, ja uudet sukset luistavammat tasatyönnössä ja laskuissa. Ei millään viitsisi hakea vanhoja suksia takasi,
tutulla lenkki polulla paljon loivia ylämäkiä..
Molemmat kisasuksia toki erimerkkisiä, ja hiihdin molemmilla suksilla samana päivänä samanlaisella kelillä
tutulla lenkki polulla paljon loivia ylämäkiä..
Molemmat kisasuksia toki erimerkkisiä, ja hiihdin molemmilla suksilla samana päivänä samanlaisella kelillä
Vastaukset 6
Vanhimmat
mieleen sellaisia mahdollisuuksia, että onkohan voitelu täsmälleen samanlainen, onkohan suksien jäykyydessä eroja tai onko suksen voidepesän malli samanmuotoinen molemmissa pareissa. Se. että yhden potkun tasatyönnössä löytyy kuitenkin hyvä pito viittaisi milestäni siihen, että tämä pari saattaa olla jäylempi ja vaatii kovemman potkun.
Vähän samanlaisia kokemuksia... Vaihdoitko Karhun Ficheriin vai päinvastoin?
Hiihdän pertsaa ja hyvät ovat.Pitona -2 asteessa
-2-15 ski go.Päällä töpöttäen hyvin ohut tasainen kerros Black Macik 2-20 fluor.Seinäpito ja luisto erinomainen laajalla kelialueella.
Itsellä kävi just samalla tapaa, karhuissa muutaman sentin pidempi pitoalue kuin fisukassa jossa se on lyhyt ja korkeampi.Karhuihin tosi helppo saada pito mutta nyt oon ratkaissut pulman niin että laitan fisukoihin muutaman kerroksen enempi kerroksia päkiän kohdalle.....pikkasen ovat vikurat mutta liukkaat ovat!
Alusvoidetta kannattaa kokeilla, jos muuten pito ei tunnu riittävän. Esim. Rexin Power Grip tai Easy Grip -nauha, joka itse asiassa on suosikkini. Toimii usein jo siltään tai päälle voi laittaa kelinmukaista pitovoidetta.
Karhut ja Fischerit tosiaan ovat aika erilaisia, mutta hyviä molemmat. Ja yksilöllisiäkin eroja on. Uskon, että ne saa toimimaan, kunhan malttaa kokeilla erilaisia pitoratkaisuja.
juu vaihdoin Karhut vaihdoin Fisukoihin, kiva et tietoa löytyy hyvin, täytyy kokeilla keskelle pitoaluetta lisätä pitovoidetta ja käydä kokeilemassa jos vuorohiihtoon pitoja löytyis ja sais vauhdit kohtiilleen...) muuten suksissa voitelu oli samanlainen ja molemmissa raudoitettu alusvoitelu ja liisteri sekä purkilla päällystetty
Kiitos vinkeistä