Sanokaa minulle milloin on korvia myöten lätkässä? onko ihastuminen sitä, että yöllä ei saa nukutuksi kun ajattelee ihastustaan tai että ei ole enää muuta juttelun aihetta muuta kun ihastus? tai jotain sellaista? miten ylipäätänsä voi ihastua? tiedän, että ihastumiselle ei ole mitään kaavoja tai sääntöjä, vaan se vain tapahtuu. En ole ikinä ihastunut, siksi kyselen tässä aika tyhmiä. Voisitteko kertoa kaikki rakastuneet ja ihastuneet, millainen tunne se on ja mitä teette? Olisi kiva tuntea se.
Milloin on ihastunut?
Harmonia
2652
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Itsekään en muista olleeni koskaan varsinaisesti ihastunut, kuten asiaa kuvailit.
Nykyinen parisuhteeni alkoi ennemminkin kaveripohjalta. Nainen vaikutti aluksi mukavalta, kivan näköiseltä, fiksulta, jne. Aikamme tapailtuamme tunsin kuitenkin kiintymystä häntä kohtaan: Tuntui siltä että haluaisi nähdä useammin ja jos tapaamisten välillä oli pidempi tauko tai tapaaminen jostain syystä peruuntui, tuli epämukava olo. Oli tarve olla lähellä ja pitää hyvänä, mutta tunne tätä naista kohtaan ei ollut samanlainen kuin ihastumisen kuvaillaan olevan. En siis tunne olleeni ihastunut.
Mielestäni rakkaus voi syntyä myös ilman ihastumista, läheisen ystävyyden ja kiintymyksen kautta.
kun kohdalle osuu. Se tuntuu vatsassa asti ja toisen kosketus saa värisemään. Sitä vain ajattelee toista - jatkuvasti. Pelkkä ajatuskin saa punan poskille. Sydän tykyttää - itse asiassa se on aika kamalaa.... Vitsi kun ei olisi ikinä ihastunut, niin kuin nyt on käynyt.