Mistähän on keksitty että esim perhepäivähoitajalla voi olla 4 täysipäiväistä hoidokkia? Miten on vanhempien laita kun sen hoitamisen lisäksi on kaikki muu elämiseen kuuluva esim mies töissä pitkiä päiviä, pyykit, laskut, juoksevat asiat kuten kaupassakäynnit jne. Eiköhän jotkut viisaat asiantuntijat ole laskeneet että aikuinen pystyy kerralla hoitamaan neljää lasta KUNNOLLA. Tällaisia ajatuksia tuli mieleen kun oma nuorimmaiseni on perhepäivähoitajalla. Ja kun vielä hoitajalla ei ole muuta työtä siinä kuin lapsista huolehtiminen (toki ruoan laittoa ja pöydän pyyhkimistä)mut että on kokoajan lapsia varten. Arvostan todella korkealle hänen työtään. Lapseni on jo yli 3 ja nauttii kun saa kavereiden kanssa siellä leikkiä. Käy vain muutaman tunnin kerralla ja vain muutamana päivänä viikossa. Tämä tieto niille jotka haluavat kysyä miksi en itse lastani hoida :) Olen hoitanut kokonaan itse 3 vuotiaaksi kaikki lapseni, mutta nyt työkuvioiden takia olen saanut viedä sinne aina kun tarvetta.
Haluan kuitenkin vielä sanoa, että itselläni on myös useampi lapsi ja arvostan niitä, jotka haluavat ison perheen mutta arvostan myös niitä joillei ole suurperhettä. Kukin voimiensa mukaan.
Mitä mieltä olette tuosta 4/hoitaja asiasta?
Haluan kuitenkin vielä sanoa, että itselläni on myös useampi lapsi ja arvostan niitä, jotka haluavat ison perheen mutta arvostan myös niitä joillei ole suurperhettä. Kukin voimiensa mukaan.
Mitä mieltä olette tuosta 4/hoitaja asiasta?
Vastaukset 3
Vanhimmat
Itse olen nyt 68 vuotias, vanhin veljeni on 72 ja nuorinkin sisaruksista on ylittänyt 50. Äitini elää edelleen ja on edelleen kohtalaisessa ruumiillisessa kunnosa, henkisesti kristallin kirkkaassa. Täyttää seuraavaksi 92.
Uskonto ei ole milloinkaan kuulunut mitenkään missään asemassa perheessämme.
Meitä on yhteensä6 kersaa ja kaikki kasvoimme kotona, ei ollut päiväkoteja tai tarhoja.
Kaikki ovat elämässään pärjäilleet, kaikki ovat rehellisiä ja työtätekeviä suomen kansalaisia, tai olivat, kolme meistä on jo vanhuuseläkkeellä, äitimmelisäksi.
Ainakin aiemmin hoitajan töihin kuului vielä ruokien hankkiminen kaupasta. Sekä aterioiden suunnittelu, monipuolisuus. Hän on myös vastuussa, ettei lapset karkaile autojen alle, taikka muuallekaan.
Työpäivät usein venyvät, koska joku lapsi tuodaan aikaisemmin, joku taas haetaan vasta klo. 17.jälkeen.
Kannattaisi jutella ja kysellä hoitajalta itseltään, jos se noin vaivattomalta näyttää.
Tuo on totta mitä eka kommentoijani sanoit että kyllä isosta perheestäkin kasvaa ihan tasapainoisia ja rehellisiä ihmisiä. On kyllä valitettavasti niitä toisenlaisiakin kokemuksia erityisesti nykyään ja varmasti ajat on muuttuneet. Ennen työ oli erilaista ja työnkuvat oli erilaisia. Nykyään tämä kapitalistinen markkinatalous imee vanhemmista kaiken irti mitä saa ja siksi se aika on niin kortilla lastenkin hoitamisessa. Ja valitettavasti olemme osa tätä yhteiskuntaa ja meidän tarvii toimia pitkälti sen asettamien ehtojen mukaan. Sitä vaikeampaa siis hoitaa isoa perhettä nykyään noin niinkuin henkiselläkin tasolla. Ihmisten psyykkinen jaksaminen on markkinatalouden takia paljon heikompaa kuin ennen.
Niin huomasin ettei aloituksestani saanut oikein selvää.. Sitä se on kun kiireessä kirjoittaa.
Otin osaltani kantaa tähän suurperhe-keskusteluun kun nämä ehkäisyasiat on niin pinnalla.
Kysymys siis oli, että mitä mieltä olette siitä että yhtä aikuista (ammatillisesti lasta hoitava) kohden voi olla vain 4 lasta. Miten niiden vanhempien, joilla on enemmän, niin miten pystyvät hoitamaan lapsensa KUNNOLLA jos ammatillisesti hoitavakin saa hoitaa vain neljää kerralla?!
perhepäivähoitajan työ on todella haastavaa. Tarkoitin, että kun lapset ovat hoidossa niin samaan aikaan ei ole hänellä muuta työtä tehtävänä kuin ruoka ja lasten kanssa oleminen. Ruoan hankinnat ym on kaikki sen päälle omalla ajalla, mikä tekee päivistä ylipitkiä. Pointtini oli se, että perhepäivähoitaja hoitaa 4 lasta kerralla ilman arjen muita asioita mitä vanhemmat tekevät siinä samalla lastensa kanssa ollessaan ja tosiaan miten vanhemmat siis pystyvät hoitamaan enemmän kuin sen 4 lasta, jos ei ammatti-ihmisellekään anneta enempää kerralla huollettavaksi. Esitinköhän asian taas epäselvästi kun mussa on sitä vikaa.. liikaa sanoja :)