Kärsin paniikkikohtauksista ja oon menossa huomenna lääkäriin asiasta. Voisko joku auttaa, että määrääkö lääkäri suoraan sitte jotain lääkkeitä jotka helpottais niitä kohtauksia vai määrääkö jonneki psykologille eka? Ku ei olis tarvetta psykologin juttusille vaan haluais ne lääkkeet. Puhuminen kenenkää kanssa ei nimittäin auta pätkääkään, oon senverran paljon vatvonu ja vatvonu asiaa ties kelle, eikä auta olleskaan. Kiitos jos joku vaivautuu vastaamaan.
apua
aksdjasjd
6264
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
saat lääkityksen lääkäriltä, heti ne ei kyllä ala vaikuttamaan, yleensä ahdistus pahenee ensin ennenkuin lääkitys alkaa auttamaan, mutta lääkäri varmaan määrää myös rauhottavia että selviät alun ylitse. tsemppiä!
tartteeks lääkärillä sitte otattaa verinäytteet ja joutuuks jonneki lisätutkimuksiin tms?
kyllä uskoisin että otetaan verikokeita esim. kilpirauhasen vajaatoiminta vai oliko se liikatoiminta voi aiheuttaa paniikkikohtausten kaltaisia oireita, niin ja itseltä otettiin EKG ja liuta muita kun ei diagnosia niin helposti tehtykään..siihen asti käytin alproxia ja sillointällöin vieläkin.
Missä se EKG otetaan? Samassa lääkärissäkö? Saako kuitenkin jotain pilsuja jo sinä päivänä? ja mitä muita "testejä"? Kysyn siks, että tietäisin mitä suunnilleen tulee tapahtuu. Saan nimittäin lääkärissäkin paniikkikohtauksia ja jos tietäis jotain enste niin olis ihanaa
Kannattaa ottaa sekä lääkitys,että käydä psykiatrilla. Lääkitys voi viedä oireet,mutta psykiatri osaa selvittää syyn sairauteesi.
lääkkeitä jos pyydät niitä.