Ocean Five hotelli/ aurinkomatkat?.

sssw4

Aurinkomatkojen paketteja ensi talvelle katsotaan, ja yhtenä hotelli vaihtoehtona on tuo Ocean five. Onko kukaan ollut ja minkälaisia kokemuksia kyseisestä hotellista?. Muina vaihtoehtoina RIU ja Deauville. Muutenkin jos joku on ollut aurinkomatkoilla Floridassa, niin kertokaas reissustanne, kiitos :D

8

1645

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • perushotellilta
    • karva1

      Hei
      Olimme perheen kanssa jouluna -08 Miami Beachillä, Riu-hotellissa. Hotelli oli siisti ja puhdas. Huoneet ihan sopivan kokoisia, siivous toimi hyvin. Henkilökunta oli todella ystävällistä.
      Aamiasbuffet oli mahtava, pärjäsi todella pitkälle sen avulla.
      Paikkana taas kohde oli hieman pettymys. Riu-hotelilta oli liian pitkä kävelymatka "keskustaan" lasten kanssa jossa kaupat mm. Macy`s oli, joten onneksi bussit olivat suurena apuna joilla sitten ajeltiin harva sen päivä edes takaisin. Muutamaksi päiväksi vuokrasimme auton(melkein mahdotonta liikuminen ilman sitä). Itse emme ole mitään autonvuokrailijoita millään reissuilla mutta tulipahan sekin sitten koettua. Liikkuminen oli ihan turvallista kävellen sekä autoillen. Rannoilla ei juuri porukkaa nähnyt, uima-altaat oli missä ihmiset aurinkoa paistatteli(jos aurinko paistoi).
      Lämpötila ihan ok muttei mitään helteitä ollut. Kuitenkin tarkeni aurinkoa ottaa altaalla mutta pilveen kun meni, kylmä tuli.
      Tässä minun mielipiteitäni paikasta, joku muuhan voi olla aivan toista mieltä. Emme itse erityisemmin pitäneet paikasta. Mutta paras kun itse käy paikan päällä ja kokee/näkee, jokainen haluaa matkaltaan erilaisia asioita. Olemme itse olleet nyt muutamana talvena eri kohteissa, kiva käydä ja katsastaa maailmaa ja itse pidimme todella paljon esim. Brasiliasta. Siellä oli lämmintä!

      • lämmintä lomakohdetta haet niin niitä löytyy muualta. mielestäni floridaan mennään ihan mun asian takia kuin ottamaan aurinkoa.


    • Kokemuksia,,,

      on hieman karu hotelli ja liikenteen humina kuuluu huoneisiin.
      Henkilökunta on todella ystävällistä ja neuvovat asiassa, kun asiassa.
      Sitten se tärkein juttu tässä hotellissa on keskeinen sijainta. Paras mitä Aurinkomatkoilla on minun mielestä tarjota.
      Tilasin ensin hotellipaikan Mimosasta, mutta karttaa katsellessa huomasin kuinka kaukana se on kaikesta. Onneksi sain vaihdettua hotellin.
      Kaikki on lähellä.... Local bussi lähtee aivan nurkan takaa jolla voi ajella ympäri beachia 25 centillä. Missään vaiheessa emme tarvinneet vuokrata autoa.
      Tämän enempää kehumatta menisin joka tapauksessa Ocean Fiveen uudelleen, mutta sitä ennen katsoisin mitä joillakin muilla matkatoimistoilla olisi tarjolla sijainniltaan samoilla nurkilla.
      Todellakaan meidän kohdalla ei ole tarkoitus lähteä Amerikkaan asti viettämään mitään hiljaiselämää ja lepolomaa, vaikka rannallakin tuli lojuttua.

    • MT01
    • juuri omatoimimatkan

      joten hotellista en osaa sanoa, mutta jos lämpöä haette...keskilämpötilat näyttävät hyviltä, mutta TUULET ovat melkoisia, eli vaikka me olimme matkalla huhtikuun alussa, ei mikään hirvittävän lämmin (matkanjärj. matkat loppuvat 16.3.). Sää vaihtelee muutamassa tunnissa, jopa minuuteissa. 3 päivänä oli niin kova tuuli, ettei 27 asteen lämpö riittänyt, ei voinut olla rannalla, mutta onneksi on niin paljon muuta tekemistä. Yhtenä päivänä, oikeastaan sillä ainoana, jolloin olimme rannalla, tuli paikallisia sadekuuroja ja samaan aikaan aurinko paistoi täydeltä terältä. Kätevä suihku!

    • talvella ettekä kesällä

      talvella siellä on yhtä kylmä kuin kanariansaarilla mutta kesällä tarkenee ja hinnat ovat paljon halvemmat, olemme menossa vajaaksi pariksi viikoksi kesäkuussa ja kustantaa hotelleineen lentoineen ja autoineen tietysti hotellivalinnasta riippuen n 3500-4000 euroa eli huomattavasti vähemän kuin joulun pakettimatkat. Talvella menemme Thaimaahan, koska siellä lämpöä riittää muita paikkoja enemmän.

      • menimme

        nyt, koska oli lomaa ja keskilämpötilat ovat korkeammat kuin kanarialla emmekä voi pojan sairauden vuoksi matkustaa mm. thaimaahan, infektiolääkärit kieltävät. Mutta meille lämpö nyt ainakin riitti hyvin ( 24 - 31 ) vaikka tuulikin. Ei koko loma ole rannalla makailua.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on totta mikä ei?

      Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?
      Kuhmo
      21
      2104
    2. Päivän aivopieru Trumpilta

      Trump julisti sodan hyttysiä vastaan. Myös punkit ovat Trumpin sodan kohteena. Eikö vieläkään USA:n kansa tajua tuon uko
      Maailman menoa
      71
      1119
    3. Lopetetaanko tämä

      Juttu ja mennään eteenpäin? Pystytkö?
      Ikävä
      132
      928
    4. Just saying

      Mies joka antaa naiselle turvallisen olon, on seksikäs. Ei kieroja kikkoja ja haluaa olla vain sen yhden naisen mies.
      Ikävä
      138
      710
    5. Voisin antaa sulle nyt

      Halin❤️
      Ikävä
      54
      636
    6. Löytyikö syy miksi Martina on Muhiksen kanssa

      Saipa naurut Gekkosen kuvasta, missä ovat ravintola Hookissa Immu fight night ottelun jälkeen, Muhoksella pullottaa hirv
      Kotimaiset julkkisjuorut
      94
      617
    7. Jos selviäisi että kaivattusi

      Olisi savant asperger? Rakastaisitko vielä? Savant-lahjakkuus olisi kapea-alaista neroutta liittyen mekanisiin ja tilan
      Ikävä
      93
      575
    8. Jorma Uotinen läväytti härskin heiton - Paljastus uudesta TTK-romanssista?

      Tuomari Jorma Uotisen linja on välillä hyvinkin rohkea TTK:ssa. Hän näpäytti Jaakko Parkkalille ja Kastanja Rauhalalle v
      Tanssii tähtien kanssa
      11
      563
    9. Janpen Thai lopettanut, miksiköhän

      Hyvää apetta teki.
      Suomussalmi
      12
      557
    10. Tosi kiva on

      Joo. Mitä olisit menettänyt jos olisit paljastanut itsesi?
      Ikävä
      65
      551
    11. Jokin ei täsmää

      Joskus yksi vuosiluku saa katsomaan koko tarinaa uudestaan. Löysin gradun. Matematiikka ei oikein täsmää siihen, mitä mi
      Ikävä
      298
      536
    12. Toivotko vielä viestiä

      Minulta? En rohkene enää ottaa yhteyttä, kun varmasti jo uusia naisia elämässä. Nolaisin vain itseni.
      Ikävä
      44
      529
    13. Tehdään yhdessä itsestämme

      Parhaat versiot❤️ Se vaatii molemmilta hyvää itsetuntoa!
      Ikävä
      42
      525
    14. Oliko Jani Halmeen aika jo tippua TTK:sta?

      Jani Halme ja Claudia Ketonen joutuivat jättämään TTK:n. Halme ja Ketonen saivat viimeiseksi jäänestä tanssista, sambas
      Tanssii tähtien kanssa
      27
      492
    15. Kuka kaipaa T m?

      Kerro nainen kirjaimesi vaan... Haluan miettiä kuka tulee ekana mieleeni.. kuin kurkistus tunteiden meren pinnalle, jota
      Ikävä
      36
      480
    16. Olen ajellut Dieseleillä yli 50 vuotta.

      Enkä ole koskaan kaivannut sähköautoa.
      Hybridi- ja sähköautot
      116
      468
    17. Miksi jotku naiset on niin tyhmiä

      Että elättelevät turhaa toivoa toisen kustannuksella. Onko ne kaikki kaappilesboja vai mikä niitä vaivaa? Sitten itketä
      Ikävä
      51
      447
    18. Mitä tunteita

      Sulla vielä on?
      Ikävä
      71
      439
    19. Vaikea on tämän

      Jälkeen suhtautua sinuun ilman ettei muista kirjoituksiasi.
      Ikävä
      58
      437
    20. Kerro muuten miksi

      Estit somessa?
      Ikävä
      41
      434
    Aihe