Tosiasiahan on se, että kotiäitien ei pääsääntöisesti kannata lähteä nykyisillä palkoilla ja hoitomaksuilla töihin. Haluaisinkin tietää, että millä summalla Sinä olisit valmis palaamaan työelämään? Eli kun vertaat mitä nykyään jää käteen kotona ollessa vs. siihen tilanteeseen, paljonko jää palkasta käteen päivähoitomaksujen jälkeen. Esimerkki: kotihoidontuki mahdollisine lisineen 450e nettona / nettopalkka 1400e - miinus päivähoitomaksu kahdesta lapsesta 440e, käteen jää 510e. Kiitos.
Gallup
kotiäideille
551437
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 55
Vanhimmat
Kuule, ihan sama mitä joku keksii pyytää päästäkseen takaisin duuniin kotiäitivuosiltaan! Ei sellasia summia kuitenkaan kukaan maksa, tässä taloustilanteessa. Ja kai se riippuu ihan siitäkin mitä kukin on elääkseen tehnyt ennen lapsensaantia, joten tää galluppi on ihan suorastaan nollatutkimusta. Keksi jotain muuta. Tai älä sittenkään!
tarkoitan tuota hoitomaksua????
vanhempien yhteinen tulo vajaa 4000e tai yli nii hoitomaksuhan ON 220e/muksu...daaaaa
Siis ekasta lapsesta 233e ja toisesta 210e. Tekee mun matikalla 443e. Että siihen perustuu.
palaisi ennen kuin lapsi on 3 vee... Ellei taloustilanne olisi niin huono, että pakko olisi. Lapsi on tärkeämpi. Töitä ehtii tehdä koko loppuelämänsä, lapsi on pieni vain hetken.
kolmeksi vuodeksi jos ei olisi ihan pakko. Paljon mukavampaa, kun lapsi on hoidossa ja itse saa tehdä töitä. Onpahan tytöllä tekemistä.
Olen kotona, koska se on minusta oikein LASTA kohtaan. Ei ole olemassa niin suurta summaa, että palaisin kokoaikaiseksi töihin vielä puoleentoista vuoteen. Raha on elämässä mahdollistava tekijä ja se voi olla arvojen korvike, ei arvo itsessään.
Toisaalta, olen niin onnellisessa asemassa, ettei kotiäitiys ole taloudellinen katastrofi, pankki ei lunasta taloja, eikä ruokakaan lopu. Ja voin myös tehdä satunnaisesti töitä, jaksamiseni mukaan.
kun alkuperäinen yrittää saada asiallisen keskustelun/gallupin aikaan, niin saadaan tuloksena vain epämääräisiä moraalisaarnoja! Kirjoittajilla ei taida olla tiedossa kovin häävejä palkkatuloja töihinpalatessa, kun noin ikävästi pitää vastata. No itse ainakin pidän jo 500 euron "lisätuloa" ihan hyvänä, joten voisin lähteäkin. Alkuperäinen tarina ei kerro, onko esim. toinen lapsista minkä ikäinen - onko kenties menossa piakkoin eskariin, jolloin hoitomaksu helpottuu. Entä onko nuorinkin jo pian 3-vuotias, jolloin töihinpaluuseen ei olisi pitkä aika muutenkaan? Eikä tiedetä, onko alkuperäisellä jokin työhön liittyvä syy palata töihin...koulutukseen, ylenemiseen liittyvä tjms. Pitää puntaroida asiaa monelta kantilta ja tähytä vähän eteenkinpäin...tässä omaa tilannettani peilaillen. Jos hoitovapaalta palatessa duunina odottaa edelleen kaupan kassan pesti, niin ei kai kellään silloin olekaan kiire takaisin työelämään ; )
Kyllä ihmetyttää, miten jollakin on vara sanoa, että kaupan kassan palkka on niin huono, ettei lähtisi siihen työhön. entäpä jos kaikki ajattelisi noin? Mistäs tai lähinnä miten sitten suorittaisit jokapäiväiset ruokaostoksesi?
Jokainen työ on tärkeää!
Kannattaa muistaa se!
että ei ole varsinaisesti KIIRE takaisin sellaiseen hommaan, jossa ei paljoa mahiksia ole palkankorotuksiin tai hurjempiin ylenemisiin. nimim.itsekin Pirkkapalkalla kolme vuotta elänyt
kannata. Minulla on nettopalkka siinä 1700 euron kieppeillä vanhassa työpaikassa ja siitä pois hoitomaksut (noin 400 euroa) ja jos vielä huomioidaan kotihoidontuen menetys, niin toinen 400 euroa. Plussaa siis jää laskennallisesti 900, mikä tietysti on jo ihan kiva summa. Mutta kun ottaa huomioon, että siitä vähennetään työmatkakulut ja muut työssäkäyntikulut (esimerkiksi vaatetus, ei ehdi enää leipoa leipää itse...), niin todellinen tienesti on vähämmän. Poissaolojakin todennäköisesti tulee lasten sairauksien takia. Ja tuolla summalla pitäisi olla töissä työmatkoineen 10 tuntia päivässä ja sen ajan on vielä kaksi lasta koulun jälkeen iltapäivät keskenään kotona (eka- ja tokaluokkalaiset). Joten enköhän yritä jotenkin ihmeellisesti kituutella kotona vielä jonkin aikaa.
Vastaus varsinaiseen kysymykseesi siis on, että jos mahdollista, niin olisin mieluiten kotona lasten kanssa hinnasta riippumatta. Kuitenkin sellainen 500 euroa kuukaudessa pitäisi enemmän tilille napsahtaa, että viitsisin edes harkita lapsia alkaa hoitoon viedä. Meidän rahatilanne kun ei ole niin hyvä, että oikeasti voisi luottaa siihen, että lapsille on vuoden päästä vielä koti alla, jos näin eletään.
kotihoidontukea eka ja tokaluokkalaisista :D
kirjoittaja tarkoitti että pienten lisäksi on pari koululaista?!?!?!?!! eikö käyny pienes mieles?!
ja silti vaimo lähti töihin. Toiset ovat kotiäitejä toiset tuottavat perheonnea paremmin olemalla töissä. Harvalle taloudellisesti kannattaa mennä töihin, mutta ammattitaidon ylläpitämiseksi ja urakehityksen kannalta se voi olla suotavaa. Kuinka houkutteleva työntekijä on jollakin aloilla sellainen henkilö joka on ollut kotona lasten kanssa vaikka 8 vuotta.
jokaisella ja varmasti tässä asiassa hyvin eriäviä.
itse olin suoraan valmistumiseni jälkeen kotona lasten kanssa yli kuusi vuotta. nyt olen ollut yli kaksi vuotta työelämässä ja koen, että kotonaolosta oli minulle pelkästään hyötyä. ala on kaupallinen.
en sitten tiedä mitä aloja tarkoitat? minun kotonaoloni nähtiin ainakin siinä valossa kuinka sen työhaastatteluissa esitin (olen jo vaihtanut työpaikkaa kerran). eli kerroin miksi valitsin kotonaolon ja ratkaisuani arvostettiin.
Kiitos vastauksista, olihan siellä muutama ihan asiallinenkin vastaus. Omalla kohdalla tosiaankin töissä on tulossa suuria muutoksia (laajentumista, ylenemismahdollisuuksia ym. näihin liittyvää). Haluaisin palata töihin palauttamaan mieleen työtehtäviä ja päivittämään uudet asiat, olla ajan tasalla - ennenkuin muutokset astuvat voimaan. Kuten joku sanoi; pitää tarkastella eri kanteilta ja miettiä vähän pidemmällekin. Ja meillä tosiaan toinen lapsi menee pian eskariin, eikä juniorinkaan 3. vuosipäivä kaukana ole =)
Mä luulin, että tää oli otsikon mukaisesti gallup ja vastasin sen mukaisesti, vain omasta näkökulmastani. Jokaisen äidin ja perheen tilanne on omanlaisensa, eikä mun toimintapani siis ole yleistettävissä ainoaksi oikeaksi. Meillä kun on vain yksi, ja todennäköisesti ainoaksi jäävä lapsi, minulla varma työpaikka kun palaan kokopäiväisesti työelämään, eikä taloudellisia huolia.
Jokainen tekee kuten oikeaksi kokee, eikä erilaisia valintoja voi välttämättä laittaa paremmuusjärjestykseen.
Siinä otsikossahan se tulikin jo sanottua; en mistään hinnasta, enää..
Tällä hetkellä oon hoitovapaalla ja saan sen verran hyvät tuet, että pärjätään!
Suurinpiirtein vuosi sitten olisin varmaan vastannut aivan toisin, kun oli meidän taloustilanne ihan retuperällä.. Meillä kolme lasta, 4 v. neiti ja 1 v. kaksoset. En pidä kiirettä töihin paluun kanssa, koska olen ajatellut, että lapset pieniä vain hetken ja töissä ehdin olla loppuelämän.. Tarkoituksena olis olla kotona niin kauan, että pojat sen 3 v.
Että alussa äidistä on ihanaa olla kotona lasten kanssa, mutta kyllä monilla jo parin-kolmen vuoden kuluttua alkaa olla hinku takaisin työelämään - vaikka taloudellinen tilanne olisi hyväkin.
Itselläni on kolme lasta ja kyllä aina äitiyslomat ja hoitovapaat ovat olleet mukavia ja antoisia, mutta pikkuhiljaa alkaa kaipaamaan jotain muutakin. Olen vienyt lapset hoitoon heidän ollessa n.2-vuotiaita, enkä ole yhtään katunut. Perheen uudet kuviot; hoitopaikka, uusi päivärytmi ja talouden kohentuminen ovat olleet omasta mielestä vain hyväksi meille...roimasti plussaa myös parisuhteelle ; )
Mielestäni ei pidä heti tuomita toisten töihinpaluupäätöstä, kun kuitenkin on pidetty pitkähkökin hoitovapaa. Tiedän monia, jotka vievät lapset hoitoon heti äitiysloman jälkeen, kun pää ei kestä kotona olemista ja tulot putoaa olemattomiin; rahaa ei enää ole käytettäväksi niin paljon, kuin mihin on totuttu eikä olla valmiita karsimaan mistään menoista.
No poikkesi ehkä vähän alkuperäisestä aiheesta. Mutta kumminkin.
Kun olen samaisen asian kanssa paininut.
Netto palkka noin 1600€/kk, liitonrahat 900€/kk, hoitomaksut noin 400€/kk, työmatkakulut noin 250€/kk, lasten kanssa yhdessäoloa 3h/arkipäivä, lasten herätys puoli kuusi hoitoaamuina, itsellä neljältä, viikonloput tekemättömien töiden tekemistä ja seuraavaa viikkoa valmistellessa ym ym ym.
Luojan kiitos pääsin takaisin liitonrahoille, ei kiitos työelämä, ei ainakaan vielä vähään aikaan!!!
Jos nouset neljältä ja ehdit olla lasten kanssa vain 3h päivässä, niin kuinka pitkää päivää oikein teet? Ja mitä teet työksesi, jos aamutälläämisiin menee 1,5 tuntia ennen lasten herätystä?
Työmatkat melkein tunnin.
Lapset nostettiin vaan sängystä, puettiin ja vietiin hoitoon. En tykkää et aamulla on hirvee kiire, haluan rauhassa herätä ja syödä aamupalat, ja pakata kamat mukaan ym. Raksalla olin töissä.
Neljän jälkeen hain lapset ja seittämän jälkeen heidät oli laitettava nukkuun, ysin aikaan ite.
monta tuntia joka aamu... heheheheh
Tai muuten noin vitun tyhmä!!!!!!!
Ja lähe sääkin töihin rääpiin turpaas, kun ukkookaan sulla ei taida olla, kuka sua jaksais kuunnella =/
käsitä, mistä nyt urputat.
Minun pitäisi tienata n.2000e kuussa että kannattaa alkaa se kamala aamu- ja iltapäivärumba.Meillä on 5 lasta ja mun töihinpaluuni olisi aika vaikea ja äärimmäinen ratkaisu.Viihdyn kotona ja on kiva kun on aikaa lapsille ja itsellekin.Taloudellisesti on tasaisen tiukkaa,mutta kun siihenkin on jo tottunut niin sekin on jo osa elämäntapaa.Ja aina ollaan saatu kaikki se mitä tarvitaan.=)
lapsille. Olla kotona vaan jaodottaa, että yhteiskunta maksaa elämisen.
Hävettää tuollainen!
odottaa? Enpä tiennytkään, että yhteiskunta alkaa meitä elättämään kun olen kotona.
Osaatko sanoa, että kuinka kauan siihen suurinpiirtein menee? Siis vuosissa?
Sain 10v sitten kotihoidontukea, enkä sen jälkeen ole mitään tukia saanut.
Mikä sinua hävettää?
Minua hävettää välillä ihmisten tietämättömyys ja kateellisuus.
sitten, kun lapset ovat akuisia - lähtevät muualle opiskelemaan ja muuttavat lopullisesti pois kotoa. Oletkohan kuuminta hottia työmarkkinoilla?
omaan nilkkaan? Kateus ehkä....? Eikö siis itselläsi ole mahdollisuutta olla kotiäitinä?
Minua taas hävettäisi olla uraputkiäiti. Jättää nyt omat lapset muille hoidettaviksi.
Kaikille nyt ei ole niin tärkeää ajatella olevansa "kuuminta hottia työelämässä" ;)
Pääasia, että lapsilla on hyvä olla kun ovat pieniä.
Niin,en kaipaa olla työelämässä sitä "kuuminta hottia".En ole vielä neljääkymmentä joten kyllä minunlaisilleni lapsensa hyvin hoitaneelle naiselle jolla elämän arvot on kohillaan löytyy varmasti ottaja.Ystäväni aloitti vuoden alusta työelämässä 23 kotivuoden jälkeen.Enkä aio olla kotona siihen asti kun lapseni on aikuisia,muutaman vuoden vielä kylläkin.En ymmärrä miksi minun ratkaisuni on ongelma sinulle?!?
saada töitä, kun on pudonnut kehityksestä aikapäiviä sitten.
Tietty voihan sitten surkutella ystäville, että en saanut töitä, ja jatkaa loisimista.
Eikä se ole kenellekään hyväksi jäädä kotiin 14 vuodeksi.
Mitä 14 vuotias lapsi tekee kotiäidillä?
Hänhän on päivät koulussa?
Taitaa näistä tulla just niitä uusavuttomuuksia, jotka ei osaa edes vettä keittää, kun äiti passaa penskat ihan piloille.
Sinä et tuota veroja tälle yhteiskunnalle, kuitenkin käytät esim terveydenhuoltoa ja muita palveluja silmää räpäyttämättä.
Silloin olet yhteiskunnan elätti!
välille mahtuu vielä monenmonta muuta termiä äideille. En koe olevani uraputkiäiti, vaikka vienkin lapseni hoitoon 2-vuotiaana.
En todellakaan kadehdi kotiäitiyttä - siitä tosin on vain kuuden vuoden kokemus.
kateus ja sitä myötä ilkeys. Sitä mitä itsessään eniten pelkää, siitä yleensä toisia arvostelee. Oletko laiska ihminen?
Tiedätkö, kehityksestä huolimatta: Kyllä työtätekevä työtä saa. Ja yleensä työ tekijäänsä opettaa.
että on niitä nuorempiakin lapsia kotona? ;) Ja ehei,mun lapsistani ei ole tullut/tulossa avuttomia missään asiassa sillä heidän äitinsä opettaa heille näitä jaloja taitoja kotona.
Kyllä mä ainakin maksan kotihoidontuestani ja omaishoidontuestani veroja...mieheni maksaa veroja...ja sen jälkeen kun nuorin on 3v. en saa yhteiskunnalta muuta kuin lapsilisän,saman kuin kaikki muutkin.Millä tavalla yhteiskunta meitä silloin elättää? Minähän kasvatan yhteiskunnalle lisää veronmaksajia!!! Onpa sulla kapea katsanto tähän asiaan....
vero, jota maksat kuukaudessa? ehkä 50 euroa?
Sillähän pötkitäänkin pitkälle. enkä muuten kysynyt, maksaako miehesi veroja.
Jokatapauksessa kuitenkin paljon enemmän, kun palkasta maksettava vero, ainakin minun mielestäni.
Mutta hän ja me muutkin kasvatamme maahan uusia veronmaksajia. Et ole kovin kaukonäköinen.
Aika outo väite, etten maksaisi veroja. Mihin väärä olettamuksesi perustuu? Siihenkö, etten ole palkkatöissä? Se ei kuitenkaan tarkoita, etteikö minulla olisi tuloja ja siten myös veroja.
Maksan tuloistani 28% veroja(eli yli 600€/kk jos kiinnostaa), joka on mielestäni ihan riittävästi.
Kotona olen lähinnä siksi, että mieheni pystyy tekemään pitkää päivää omassa työssään. Se ei olisi mahdollista jos minäkin olisin töissä.
Koska Suomessa ei ole enää perheverotusta niin mieheni maksaa tuloistaan lähes puolet veroa. Reilua? Minusta ei.
Mainitsinko mahdollisesti, että mitä yhteiskunnan palveluja käytän?
Lapsemme käyvät koulua, mutta juurikaan muita yhteiskunnan palveluja emme tällä hetkellä tarvitse. Koulusta käyvät kyllä joskus kirjastossakin, sekin vielä.
Laskeppa vielä se, että mitä yhteiskunta on säästänyt kun lapsemme ovat olleet kotona eikä päivähoidossa.
Kaikki ei ole aina niin kuinka itse ajattelee, mutta tuskin kannattaa vajavaisin tiedoin alkaa muita haukkumaan tai syyttelemään.
Voin rehellisesti sanoa, että olet ainoa ihminen(?), joka on minua/meitä haukkunut yhteiskunnan elätiksi.
En huomannut mainita, että meillä on 4 lasta.
Jos intoudut laskemaan, että kuinka paljon niissä lasten päiväkotimenoissa olemme yhteisiä rahojamme säästäneet.
oikein saat kodinhoidontukea, jos kerta maksat veroja yli 600 euroa kuukaudessa? Jestas!
En saa kotihoidontukea, en ole saanut 10 vuoteen. Kirjoitin siitä ekassa kirjoituksessani otsikko; Kauanko ja nikki; täytyy. Nämä kaksi myöhempää kirjoitusta samoilla tiedoilla, mutta lainausmerkeissä(plus se pieni lisäys toiseen kirjoitukseen).
Tuloni koostuvat pääomatuloista, joista menee 28% veroa tulomäärästä riippumatta.
töihin mennäkään, jos sijoitukset on noin hyvällä mallilla. Et varmaan oikein kuulu tähän kotiäitien normaaliin kategoriaan tässä mielessä. Sullehan napsahtaa pääomatuloa yli 2000e kuukaudessa. Halloo?!
Tämä vastailu alkoikin siitä kun joku "tiesi" kotiäitien olevan yhteiskunnan elättejä ja toin hänelle vähän näkökulmaa asiaan.
Tiedän, etten ole "normaali" kotiäiti, mutta kotiäiti kumminkin. Olen kuitenkin yli 4-kymppinen ja te puolta nuoremmat äidit ehditte saavuttaa 20 vuodessa vaikka mitä!
vaan töihin siitä eikä yhteiskunnan elätettäväks!
Mistä iästä alkaen vauvan/ lapsenhoito muuttuu mielestäsi loisimiseksi? :) Oisko sopivasti just silloin, kun itsesikin oli viimeistään "pakko" mennä töihin?
mielenterveyspalveluja?
että on pakko mennä töihin. työn tekemistä varten on ihminen suunniteltu. Jos sinne töihin meno on noin vastenmielistä, niin sanoudu irti, mutta älä odota yhteiskunnalta minkäänlaista tukea.
Minä taas en käsitä tuollaista ajatusmaailmaa, että kotiäitiys olisi jotenkin "loisimista".
Äiti-ihminen tekee töitä kotona siinä missä muut vetkuttelevat kahvitunneillaan ja puhuvat paskaa. Minä näen, että lastenhoito voi olla jopa rankempaa, kuin käydä kodin ulkopuolella töissä. Siitä vaan ei makseta palkkaa. Jos perheessä ei olisi kahta vanhempaa, kotiäitiys harvemmin onnistuu juuri naurettavien pienistä tuista riippuen.
Yhteiskunta on kuitenkin fiksu, kun maksaa edes sen vähän. Joku nimittäin vielä tajuaa että pienen lapsen paras paikka on todellakin kotona!
Todellakin olisin valmis menemään jo tuosta summasta. Riippuu tietenkin paljon myös siitä mitä mies sitten tienaa. 500€ kuussa enemmän on helkkarin iso raha köyhälle. Rikkaalle ei.