aloittaa huhtikuussa uuden Manne maailmalla -tv-sarjan. Yle mainostaa sarjan jatkuvan siitä, mihin Romano-tv jäi.
TV1 näytti runsaasti huomiota saaneen Romano-tv -sarjan vuonna 2007. Ohjelman alkuperäinen nimi oli Manne-tv, mutta Yleisradio päätti vaihtaa sen, koska Suomen romaniyhteisö piti nimeä loukkaavana.
Suomen Romanifoorumi pyysi Yleä hyllyttämään sarjan, koska heidän mielestään ohjelma oli loukkaava, rasistinen ja kielteisiä ennakkokäsityksiä vahvistava.
Manne maailmalla -sarjan seitsemässä jaksossa matkataan kuudessa maassa. Sarjan henkilöiden tarkoituksena on kaikkien maailman romanimuusikoiden yhdistäminen omaan unioniinsa. Sarjassa näyttelee Santeri Ahlgren, joka oli mukana myös Romano-tv:ssä.
Manne maailmalla alkaa TV1:llä 10. huhtikuuta.
TV1 näytti runsaasti huomiota saaneen Romano-tv -sarjan vuonna 2007. Ohjelman alkuperäinen nimi oli Manne-tv, mutta Yleisradio päätti vaihtaa sen, koska Suomen romaniyhteisö piti nimeä loukkaavana.
Suomen Romanifoorumi pyysi Yleä hyllyttämään sarjan, koska heidän mielestään ohjelma oli loukkaava, rasistinen ja kielteisiä ennakkokäsityksiä vahvistava.
Manne maailmalla -sarjan seitsemässä jaksossa matkataan kuudessa maassa. Sarjan henkilöiden tarkoituksena on kaikkien maailman romanimuusikoiden yhdistäminen omaan unioniinsa. Sarjassa näyttelee Santeri Ahlgren, joka oli mukana myös Romano-tv:ssä.
Manne maailmalla alkaa TV1:llä 10. huhtikuuta.
Vastaukset 11
Vanhimmat
minun mielestä koko manne saa jäädä sinne maailmalle.VARKKU TINALO koko mies.
Kaikki nee kaaleita edustaa, ärsyttää koko mies.
OLEN SAMAA MIELTÄ... jäisi sinne vaan, turha jätkä!!!!!
Manne Maailmalla jatkuu siitä,
mihin Romano-tv jäi.
Mukaan matkaan on saatu lisävahvistuksina serkut Pikku-Terno (Santeri Ahlgren) ja Rokki-Veija (Santeri Ahlgren). Kolmikolla on tehtävä. Mannella on loistava idea kaikkien maailman romanimuusikoiden yhdistämisestä omaan unioniinsa.
10.4. New York
Romano Tv:stä tuttu Manne (Santeri Ahlgren) jatkaa seikkalujaan. Tällä kertaa tavoitteena on perustaa kansainvälinen Romani Musiikki Unioni. Ensimmäisessä jaksossa Manne etsii Eugene Huzia (Gogol Bordello) New Yorkista.
17.4. Lappi
Mannen (Santeri Ahlgren) matka alkaa Suomen Lapista. Jaksossa tavataan muun muassa Remu, Ville Valo, Andy Mccoy ja Marko Putkonen.
24.4. Ruotsi
Suomesta matka on jatkunut Ruotsiin josta pitäisi löytää kuuluisa Romani muusikko Dimi Keiski.
1.5. Romania
Romano Tv:stä tuttu Manne jatkaa seikkalujaan. Romaniassa pitäisi päästä tapaamaan viulisti Vasile Pantiria mutta matkaan tulee taas kerran yllättäviä käänteitä. Manne muun muassa törmää sattumalta suomalaiseen Romani muusikkoon Jasmine Valentineen.
8.5. Bukarest
Romano Tv:stä tuttu Manne jatkaa seikkalujaan Romanian pääkaupungissa Bukarestissa. Vasilen etsintöihin on värvätty muusikot Paolo Gutz ja Heykel Bouden. Pojilta Manne ja Jasmine saavat ratkaisevan vihjeen Vasilen olinpaikasta vai saavatko sittenkään..
15.5. Ranska
Manne jatkaa seikkalujaan. Matka jatkuu, St. Marie De La Mer nimiseen kylään suurille ”Mustan Saaran” festivaaleille. Jaksossa tavataan legendat mm. Gypsy Kings, Italian musiikkikentän numero kolme Piero Pelo, perinteisen romani muusikin airut Negrita..
22.5. Intia
Manne (Santeri Ahlgren) jatkaa seikkalujaan. Matka on saavuttamassa huipennustaan. Indira Gandhi järjesti vuonna 1976 ensimmäisaen globaalin Romanien asioita käsittelevän konfrenssin. Gandhit on saatava mukaan Unioniin. Ja Ravit jatkuu!
Hienoa kun RomanoTV saa jatkoa. Ei se muilta onnistuisi kuin Hyrylän Santulta. Juoni tuntuu hyvältä ja kässäri on aivan toisella tasolla kun viimex! Hyvä Santtu!!
..pitkään kirjoittaa, töihinkö tuli kiire..
Kauan eläköön ajatteleva ja itselleen naurava romani
töihin se meni, mut sen piti jatkaa, että syvältä sieltä ja poikittain koko jätkä ja ohjelma!!!!
Puolesta tää shou on hyvä mutta ne sketsit oli ny aika alhasia,no ehkä pari vitsiä laitto hymyn naamaan..
Tuo tuleva ohjelmisto vaikuttaa hyvältä,muusikkia maailman erikolkista.
KUN NÄIN TÄÄN SANTUN EKAKERRAN, PIAN 30 VUOTTA SITTEN, NIIN EN KYLLÄ OLIS USKONU ETTÄ KAVERISTA TULEE VIELÄ JOKU MUUSIKKO TAI YLEENSÄKKÄÄN MIKÄÄN ESIINTYJÄ
SILLON OLI TURPA PERUSLUKEMILLA, JA KESKUSTELUN AIHEET OLIVAT VAKAVIA. MUTTA SELLAISTA ELÄMÄ NORMAALILLAAN ON , ETTÄ JOKA PÄIVÄLLÄ ON ERI MURHEET..EIHÄN TÄTÄ MUUTEN JAKSAIS..
VOIKAAHAN HYVIN KAIKKI
on hienostunutta provoa.tarkoituksella laitettu.tämän kautta tieto leviää kaaleitten keskelle.jos haluatte olla fiksuja te ketkä ette pidä tästä ohjelmasta,olkaa kommentoimatta negatiiviseen sävyyn.kerta yksi tapa hakea julkisuutta on saada huonoa palautetta oman heimon kautta.ketä ei todellakaan kiinosta voi olla katsomatta koko ohjelmaa niin silloin ei nouse katsoja luvut.päätös on jokaisen henk.koh.näyttöä kaajeille ett jokainen tehköön mitä haluavat meitin taiteilijat.kaaleitten itsetunto ei saa kolhiintua ohimenevillä jutuilla.
Minunkin mielestä eräässä kohtauksessa koko
esiintyjäkaarti meni selkä kameraan päin
laulaen "Muro Shavoa". Ihmettelin, jotta hyvinhän
tuo menee kunnes epäilys iski, ettei vain runko
kuulunut tuossa joltakin ulkolaiselta äänitteeltä.
Aitoa sen olla pitää ja niin esitettynä,
että yleisö voi olla varma jotta
lusmua ei ole mukana.