Hei ajattelin ensi kesänä purjehtia ensin viroon, sitten latviaan ja sieltä gotlantiin ja takas suomeen. Kysyisinkin niiltä jotka ovat tehneet vastaavia reissuja hyviä satamia jne..? ja mitä pitää ottaa huomioon esim. latviassa? gotlannissa?
Veneellä Baltiaan
matka purjehdus kiinnostaa
92692
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Ajoimme toissa kesänä kaverin kanssa moottoriveneillä Länsi-Viron, Haapsalu-Kuressar, ja Latvian Ventspilsin kautta Gotlantiin. Mukava reissu, paitsi että kaverin polttoainejärjestelmä tukkeutui puolivälissä keskelle Itämerta. Reissusta on juttu viime heinäkuun Venelehdessä jos kiinnostaa.
Otsikko veneellä balttiaan on ok, mutta itse viestissä pitäisi lukea "...ja bussilla takaisin". On vähän yltiö optimistista kuvitella, että taantuman aikaan saisi pitää oman veneensä balttian satamissa.
On yltiöpessimististä kuvitella, että tuollaisia ongelmia olisi yhtään sen enempää kuin vaikkapa Taalintehtaalla tai Naantalissa.
talipallotehtaalla tai nakunaantalissa on miellyttävä poiketa. naantalin nudisti vierasvenesatama on suomen paras. balttiassa ei tahdo päästä edes rantaan asti ilman ryöstetyksi tulemista.
Perustuuko väitteesi kokemukseen vaiko vain ennakkoluuloon?
Itse olen käynyt useamman kerran molemmissa suunnissa enkä ole eroa tuossa huomannut. Eestissä on homma pelannut hyvin turvallisuuden ja palvelun suhteen.
Veneiltiin viime kesänä sama reitti toisinpäin.
Aikataulun takia suoraan Saaristomereltä Visbyhyn(n.200 mailia/9 tuntia)kohtuu hyvässä kelissä.Kesän kallein löpö 1,78 euroa/l.
Visbyssä 2 yötä ja sieltä Ventspilsiin.
Ventspilsin satama aika karu."Satamakapteeni" oli heti paikalla ja pyysi passin numerot ja nimet ja satamamaksun.Passit/numerot pitää kuulemma olla EU: määräyksestä!?
Satama pieni,mutta myös tyhjä
Vanhat suihkut/vessat ja ranta erittäin korkealla ja poijut kaukana.Ei löpöä eikä vettä!Kävelymatka keskustaan,joka muistutti pitkälti vanhaa "venäjää".
Ventspilsistä Pärnuun muutamaksi päiväksi.Pärnun satama erittäin tyhjä heinäkuussakin,mutta palvelut tosi hyvät entiseen malliin.
Paluu Kuivastun grillin kautta Tallinnaan,josta kovassa kelissä Hankoon.
Kaikinpuolin onnistunut reissu.Eipä näkynyt montaa suomalaista venettä ennenkuin Tallinnassa pari.
Suosittelen!
Virossa hyviä satamia matkan varrella esim.Köiguste(suomalainen isäntä),Pärnu(ehdoton ykkönen),Lehtma(perussatama),Kuressaari,Haapsalu(jos avataan taas ensi kesäksi niin kannattaa poiketa).
Koigusten satama oli huonossa kunnossa. Väylämerkit hävitetty,ponttoonilaituri upoksissa, ei mitään satamapalveluita.
Isäntäkin taisi olla jo paikan hylännyt.
Dirhami suojaisampi satama kuin Lehtma. Dirhamista saa polttoainetta, uusi ponttoonilaituri ja suihkut.
Roja Latvian pohjoisrannalla käymisen arvoinen paikka. Satama kylän keskustassa jokisuussa.
Kuressaaren satama (ruopattu väylä) erinomainen palveluiltaan.
Ventpils kehittynyt muutamassa vuodessa paljon, lehmäpatsaat hauskoja.
Herrvik Gotlannin itärannikolla hyvä suojainen satama.
Jos aikaa on, kannattaa jatkaa Balttian rannikkoa aina Gdanskiin asti. Hienoja kaupunkeja ja suojaisia satamia.
Hyviä satamia balttiassa on ja erityisesti Virossa on paljon. Turha pelätä sen enempää ongelmia. Olen purjehtinut Balttiassa vuodesta 1989 joka kesä ja vain kerran veneeseeni on murtauduttu. Ja se oli kotisatamassa Helsingissä. tarinoita ongelmista olen kuullut vaikka kuinka paljon, mutta kohdalle ei ole vielä osunut henkilöä, jolle olisi ihan omakohtaisesti ongelmia sattunut. Tämä ei tietenkään sitä tosiasiaa miksikään muuta, etteikö ongelmia voisi ongelmia sattua.
Minun lempisatamiani on Dirhami ( rauhallinen kyläsatama NooaRootsissa, paljon ruotsalaisia mökkiläisiä), Pärnu ( upea purjehdussatama, jossa hyvä meininki) Kuresaari ( upea, tilava ja suojainen) Roja ( pittoreski jokisatama Latviassa).
Koigustessa ei ole mitään, kävin autolla viimekesänä katsomassa, hyljätty ponttoonilaituri, siinä kaikki.
Kihnu on näkemisen arvoinen ja Ruhnu on vielä jostain syystä jäänyt väliin. Kuvista katsottuna se se vasta hieno paikka onkin.
Kannattaa ehdottomasti lähteä mutta pitää olla omavarainen tai ainakin omavaraisempi kaiken suhteen kuin Suomessa ja Ruotsissa.