Meillä tässä sattui käymään niin,että samaan kukkaan oli 2 kukkavartta tuli elämää toiseen kasvoi lisää varren haara ja nuppuja toiseen " poikanen" sanotaanko keikki tai sinne päin.Neuvokaa nyt viisaat miten tätä lapsukaista pitäis jatkossa hoitaa on vielä ihan pieni,mutta vartuu varmaan ?
POIKANEN
neuvoa hoidossa
3
1739
Vastaukset
- mimmu
Hoida kukkaasi niinkuin tähänkin asti. Anna keikin olla paikoillaan kunnes se on riittävän iso ja siinä on noin 3-5 kappaletta 5 cm pitkiä juuria. Aikanaan kun irrotat taimen istuta se mahdollisimman pieneen ruukkuun.
- Anelmas
Ja hyvin voivat, molemmat tekivät jo yhden kukkavarrenkin, mutta toinen pudotti omansa. Nyt odotan kesää, että vien ne ulos. Sitten odottelen uusia kukkavarsia. ;o)
- lutra2lutra
Kun poikasellesi on tullut kolmekaan omaa vahvaa ilmajuurta voit leikata sen vanasta irti ja laittaa elämään omaa elämäänsä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 73853
Miltä se tuntuu
Miltä se tuntuu havahtua, että on ollut ihmistä kohtaan, joka on rakastanut ja varjellut, täysi m*lkku? Vai havahtuuko s104708- 35577
- 40575
- 29572
- 46570
- 33559
- 50540
Mitä se olisi
Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?34537- 35464