Meillä on 1vuotias doopermanni narttu joka on nyt ruvennu aivastelemaan ulkona ollessa. Alkoi perjantaina ja ajateltiin että on flunssaa tms.
Koira on normaalisti vilkas mutta nyt on tavallista väsyneempi ja tosiaan aivastelee vain ulkona ollessa. Oiskohan tässä eläinlääkärin paikka?
Koira on normaalisti vilkas mutta nyt on tavallista väsyneempi ja tosiaan aivastelee vain ulkona ollessa. Oiskohan tässä eläinlääkärin paikka?
Vastaukset 4
Vanhimmat
Jos koiranne vielä jatkossa jatkaa aivasteluaan jonkin aikaa, kuten viikon verran, ilman että tuntuu helpottavan, niin sitten olisi hyvä käydä eläinlääkärissä. Aivasteluun voivat olla syynä muun muassa vilustuminen ja allergiat, mutta myös muut oireet.
Nenäpunkki pistää koiran aivastelemaan ja jos on innoissaan ulkona tai pakkanen käy nenään voi aivastelu ulkona selittyä sillä.
Väsymystä se ei selitä. Jos huomaat koirassasi selkeästi muita muutoksia kuin aivastelun, kehotan käymään lääkärissä. Nenäpunkkiinkin saa lääkereseptin lääkäriltä.
syksystä saakka. Ollaan syöty nenäpunkkilääkkeet ja matolääkkeet vaan tuo aivastelu jatkuu vaan. Ihan kuin koiralla olisi välillä nuha joka välillä menee pois kun on kuivemmat ja paremmat ilmat, mutta heti kun on kylmää ja kosteaa tuo alkaa taas uudelleen. Onkohan se allerginen jollekin vai onko kyseessä jokin koiria vaivaava flunssa tauti, lievä lintuinfulenssa vai mitä lie? Tuli mieleeni että tämä alkoi vasta nelosrokotteen jälkeen, että olisiko kyseessä jokin lievennetty versio tästä kennelyskästä jota tuntuu olevan kovasti liikkeellä tälläkin hetkellä, ollut jo syksystä saakka? No ei tässä oikein muuta voi kun odottaa kesää joka varmasti parantaa, luulisin.
Meidän koiralla varmaan alhainen vastustuskykykin jo kun on jo 11v.
Ei ne tuolla eläinlääkärilläkään mitään tiedä, kunhan arvailevat vaan, kallista käydä siellä näyttämässä koiraansa tänä päivänä.
ja välillä ollessaan ulkona, mutta olen todennut, että johtuu siitä kun haistelee nenä maassa niin tuppaa välillä mennä lunta nenään. Olisiko sama juttu teidän koiralla? Mutta jos hauveli on noive ja muuten alakuloinen voipi olla nenäpunkki tai koiraflunssa.