Moottorin vikavalo vilkkuu

Uusi renukuski

Renault Scenic 1,9 diesel :ssä alle 1000 rpm. Kun kierokset nousevat valo sammuu. Jos silloin sammuttaa auto ei käynnisty. Vika tulee ja menee satunnaisesti. JOskus aamulla käynnistyy joskus ei. Vikaluku tehtiin vian ollessa päällä mutta vain hetkellisiä vikoja esiintyi. Niistä ei päässyt etenemään. Auto on vuosimallia 2000 195 tkm ajettu. Merkkiliikkeessä ei asentaja osannut sanoa syytä eli eivät olleet samanlaista vikaa aiemmin korjanneet.

1

1118

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • aina tuntematon

      Merkkihuollossa ei ole koskaan ollut samanlaista vikaa. Kuulostaa tutulta.
      Eräässä toisessa automerkissä/-mallissa oli ominaisuutena kaasuvaijerin jäätyminen kesken ajon. Työkaverillekin kävi niin. Soitteli merkkihuoltoon, mutta ei ollut kuulemma tuttu vika. Töiden vastaanottaja sanoi kyselevänsä asentajalta, mutta unohti sulkea mikin. Luuriin kuului:"Jaska, täällä olis taas yksi!"

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois

      Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait
      Maailman menoa
      81
      3437
    2. Hei! Halusin vain kertoa.

      En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso
      Tunteet
      4
      1464
    3. Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?

      Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani
      Rakkaus ja rakastaminen
      4
      1231
    4. Teboili alasajo on alkanut

      Niinhän siinä kävi että teebboili loppuu...
      Suomussalmi
      26
      1166
    5. Kirjoittaisit edes jotain josta tiedän

      Varmasti oletko se oikeasti sinä. Tänään tälläinen olo. 🫩
      Ikävä
      70
      842
    6. Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen

      Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es
      Maailman menoa
      47
      816
    7. Oot kyl rakas

      Et tiiäkkään miten suuri vaikutus sulla on mun jaksamiseen niin töissä, kun vapaallakin❤️. Oot täysin korvaamaton. En t
      Ikävä
      32
      772
    8. Miten voitkin olla aina niin fiksu

      ...aina niin huomaavainen, kärryillä ja kartalla. Yritän etsimällä etsiä sinusta jotain vikaa, että saisin pidettyä sydä
      Ikävä
      47
      770
    9. Mistä tietää, onko hän se oikea?

      Siitä, kun sitä ei tarvitse miettiä. Siitä, kun hänen olemassa oleminen ja ajatteleminen saa hymyilemään. Siitä, kun ha
      Ikävä
      60
      754
    10. Sofia Zida puhuu rehellisesti suhteesta Andy McCoyhin: "Se on ollut mulle tavallaan..."

      Sofia ja Andy, aika hellyttävä parivaljakko. Sofia Zida on mukana Petolliset-sarjassa. Hänet nähtiin Yökylässä Maria Ve
      Suomalaiset julkkikset
      4
      707
    Aihe