Kukaan ei kommentoi täällä mitään järjesteillä olevasta ex-vl-tapahtumasta Oulussa?
En periaatteesta kerro millä palstalla siitä on kirjoiteltu, mutta haluan keskustelua nyt tänne.
Mikäli vanhat merkit pitävät paikkansa, sekalainen porukka keski-ikäisiä ihmisiä kokoontuu turisemaan kolmekymmentä vuotta vanhoista tapahtumista.
OK. Se toki heille suotakoon, en vastusta, mutta en myöskään aio osallistua, sillä koen että UUT ei ole ilmeisesti mukana kuin nimellisesti. Kuka takaa ettei siinä touhussa yritetä käännyttää ihmisiä johonkin toiseen lahkoon?
En periaatteesta kerro millä palstalla siitä on kirjoiteltu, mutta haluan keskustelua nyt tänne.
Mikäli vanhat merkit pitävät paikkansa, sekalainen porukka keski-ikäisiä ihmisiä kokoontuu turisemaan kolmekymmentä vuotta vanhoista tapahtumista.
OK. Se toki heille suotakoon, en vastusta, mutta en myöskään aio osallistua, sillä koen että UUT ei ole ilmeisesti mukana kuin nimellisesti. Kuka takaa ettei siinä touhussa yritetä käännyttää ihmisiä johonkin toiseen lahkoon?
Vastaukset 12
Vanhimmat
MIKÄ on uut kerro mullekin?
Mikä on UUT ry.
...sinne pakota mukaan - vai?
Anna siis ihmisten kokoontua - sananvapauden, sekä kokoontumisvapauden merkeissä, ihan minne tahansa itse kukin haluaa mennä.
Oulun kokous on minulle, valitettavasti saavuttamattomissa, koska välimatkaa on linnuntietäkin jotakin 1400 kilsaa.
Mitä siis avauksellasi halusit? Sitäkö, että ns X vl:t eivät saisi kokoontua rupattelemaan keskenään?
Sitaatti:
>>Mikäli vanhat merkit pitävät paikkansa, sekalainen porukka keski-ikäisiä ihmisiä kokoontuu turisemaan kolmekymmentä (Huom, se kirjoitetaan näin: 30 vuotta vanhoista) vuotta vanhoista tapahtumista.
Korjasin hieman viestiäsi, koska numerot yhdestä kolmeentoista kirjoitetaan kirjaimin, kun taas "kolmekymmentä" kirjoitetaan numeroin.
Näin ainakin ruotsalaisen kieliopin mukaan.
Siitä UUT.sta en tiedä mitä sillä tarkoitat?
Miksi kaihdoit kertoa, että kokouksesta keskustellaan "hakomajapalstalla"?
Terveisin - Alpo M.
Luet mitä haluat, niinkö?
Kirjoitin: Se heille suotakoon. Joten he saavat kokoontua aivan kuten haluavat.
Copypaste aiheeseen liittyen:
Ohessa tuo jo palstalla aiemmin ainakin KERRAN ollut copypaste:
Ensinnäkin, täällä on sääntöjenmukainen oikeus kirjoittaa ilman vakionimimerkkiä, eikä siihen ole kenelläkään mitään sanomista.
En ota vakionikkiä, koska en halua itselleni mitään palstaroolia. Itse vastaan sanomisistani Jumalan edessä. Teetkö sinä niin?
Sinä haluat, että kaikilla kirjoittajilla olisi vakionimimerkki, koska muuten vainoharhaisesti kuvittelet heitä ties miksi. Se on sinun oma vaivasi, ja on rumaa kaataa se muiden niskaan. Muiden pitäisi luopua oikeuksistaan ja olla sinulle mieliksi sinun vaivasi takia, josta et ota itse vastuuta.
En viitsi tässä enää ruveta enempää sanomaan, ETTEN OLE TUO OULUN KOKOUKSESSA OLLUT , koska olen sen moneen kertaan jo ilmaissut.
Samoin tuo kokouksessa ollut ilmaisi siinä linkitetyssä ketjussa, ettei ole kirjoittanut minun viestejäni.
Tästä huolimatta väitit törkeästi Hakomajassa, että olemme sama henkilö, ja käytit tätä valhettasi omien tarkoitusperiesi ajamiseen.
Lisäksi lainasit sinne keskustelua niin, että siitä sai aivan tarkoituksella väärän käsityksen. Et näyttänyt sananvaihdon loppupäätä, koska se olisi ollut sinulle epäedullista.
Tuollainen on törkeää ja raukkamaista toimintaa, mutta itse siitä omassatunnossasi vastaat.
Vastauksesi on täysin käsittämätön, eli ns. "Hyvää päivää kirvesvartta" vastaus.
Missä kohtaa muuten vastauksessani oli se mainitsemasi "linkki"?
Hyvää yötä sullekin.
En minäkään ollut siinä edellisessä kokouksessa. Olin kyllä menossa sinne, koputtelin ovea ja soitin ovikelloa, mutta kukaan ei tullut avaamaan. Onko sitten siellä Hyvän mielen talolla ovikello rikki vai mikä oli, eipä tuo ole mulle selvinnyt tähän mennessä, kun kukaan ei ole kertonut olleensa siellä. Juuri sen takia olen koettanut tuoda asiaa esille jotta tietäisin mitä siellä on tapahtunut.
"Kuka takaa ettei siinä touhussa yritetä käännyttää ihmisiä johonkin toiseen lahkoon?"
On liittynyt johonkin toiseen lahkoon erottuaan vl-liikkeestä? Jotenkin tuntuu ettei ihminen hevillä liity toiseen lahkoon jos on yhdestä eroon päässyt työllä ja tuskalla?
Helppo kuvitella, että kun täällä vakiona kirjoittelevat tapaavat oikeasti, lopputuloksena on lihava riita.
että te ainuat oikiat riitelette kaikkein eniten ja aina vähän väliä sitten hajaannutte!
tulis, jos eksät kohtais? No, oishan niillä yksi yhteinen vihollinen kuitenkin. Vl:t!
kaikki exät eivät koe vanh.lest. uskovaisia kuitenkaan vihollisiksi!