Osaisiko joku täällä neuvoa, mistä kaupasta voisi ostaa perinteisien liljojen sipuleita? Tarkoitan keisarinkruunua, tiikerinliljaa ja varjoliljaa. Kävin Maatiaisen sivuilla, mutta siellä myytiin näiden SIEMENIÄ! Eikö niiden kehittyminen kukkivaksi liljaksi kestä monta vuotta? "Tavallisissa" kaupoissa olen nähnyt vain semmoisia kirkuvan-kirjavia Hollannin-tuonteja.
Maatiaisliljojen sipuleita
Missä myydään?
3710
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Särkän perennataimistolta (Raahe) ja Oulujoen taimistolta (Muhos).Jos taimistot liian kaukana ni molemmat toimittaa myös postin/matkahuollon välityksellä.
www.sarkanperennataimisto.fi
www.taimisto.net
Kiitos vastauksesta! Tuolta Oulujoen taimistolta olenkin tilannut joskus ruusuja, mutta eipä tullut mieleen, että sieltä saa myös niitä liljoja... Kiitos myös Särkän taimiston linkistä!
Voin suositella esim. Särkän perennataimistoa Raahessa tai Oulujoen taimistoa. Näitä olen itse käyttänyt ja hyviksi havainnut. Särkän valikoimaan kuuluvat tänä vuonna kaikki mainitsemasi liljat.
Monesta muustakin liikkeestä kyllä löytyy googlaamalla mainitsemiasi liljoja, mutta ongelmana on se, ettei alkuperää/lisäyslähdettä tavallisesti mainita. Samalla nimellä voikin sitten saada yllättäen vaikka mitä. Itse olen esim. saanut nimellä "tiikerililja" ainakin neljää erilaista liljaa.