Uunin luukun kiinnityksen korjaus

iso takkauuni

Takkauunin luukku heiluu ja katsoessani tarkemmin sen neljästä kiinnikkeestä kaksi on murtanut reikänsä isommaksi eli nähtävästi tiilen pää murtunut, alemmat tapit ovat vielä tiukasti kiinni. Miten olis viisain korjata? Ajattelin kesällä irrottaa kehyksen. Onko sieltä ne murtuneet tiilet vaan vaihdettava ? Tätä uunia on käytetty nyt 20v ja kerran täyskorjattu, edellisessä luukussa kehykset oli sidottu pyörän pinnoilla ja hyvin nekin kestivät, nyt ne on jollain 12mm vahvuisella ontolla holkilla kiinni tiileen poratussa reijässä, eipä tuo ole pyöränpinnaa parempi tapa näköjään, molemmat kestäneeet 10v mutta noita pyöränpinnakiinnityksiä pystyi aina itse kirimään. Uunin on tehnyt ammattimuurari ja se on talon pääasiallinen lämmönlähde. Saisko tuon korjauksen kotitalousvähennykseen?

4

14778

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Uuni-Muurari

      Toimi seuraavan mukaan:
      1) Irroita kehys luukkuineen kuoresta.
      2) Taivuta RST-pellistä 90 ast. profiili. Pituus kehyksen (sisämitta) aukon mukaan -5 mm. Toinen puoli tulisi mennä noin 4 - 5 cm sisään kuoren ja takan rungon väliseen saumaan. Toinen puoli ulottuu kehyksen ja kuoren väliin.
      3) Pora tarvittaessa neljä reikää kehyksen ja profiilin läpi.
      4) Irroita kehys ja laita 9,5 mm keraaminen tulenkestävä punottu nauha kehyksen ja kuoren pinnan väliin.
      5) Työnnä kehys paikalleen ja kiinnitä sitä profiiliin sopivankokoisilla ruuveilla.
      Nyt rakenne on sellainen, että luukku pysyy paikallaan mutta liikkumista lämmönvaihtelun vaikutuksesta tapahtuu rakennetta rikkomatta.
      Mikäli rungon ja kuoren väliseen saumaan on muurausvaiheessa pursunut runsaasti laastia voit pienentää peltiprofiilien kokoa tilanteen mukaan.

      Työn osuudesta saa kotitalousvähennystä.

      PS. Punottua tulenkestävää nauhaa saa ainakin Rautacomista, Porin takasta ja Lahden takasta

    • luukun vaihtaja

      Hyvä ohje Kiitos, itselläni oli sama pulma kun laitan uudet luukut.

    • muurari1

      Mikäs niihin pyöränpinnoihin tuli kun ei enää toiminut?
      Sen jälkeen rikottu teidän uunia hakkaamalla pikanaulat,hohhoijaa!
      Kiva vaihdella tiiliä..
      Kaikenlaisia tumpeloita tulisijojen kimpussa :(

      • nasse

        kyllä on taas jollakin kuulapäällä kivoja neuvoja mikähän niitten pulttejen päähän on menny????????????????????????????? muuta kun jonkun älyvapaa kommentti..... jos joku asiallisesti kysyy niin vois vastata myös asiallisesti.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nasima löi Jussille luun kurkkuun

      Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse
      Maailman menoa
      236
      6527
    2. Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"

      jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r
      Maailman menoa
      51
      4589
    3. Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen

      Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi
      Maailman menoa
      100
      4421
    4. Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa

      SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli
      Perussuomalaiset
      7
      4209
    5. Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta

      Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s
      Maailman menoa
      39
      3702
    6. Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun

      ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta
      Maailman menoa
      117
      3618
    7. Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä

      ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan
      Maailman menoa
      68
      3596
    8. Perussuomalaiset eivät harrasta maalittamista kuten vasemmisto

      Huomaa tässä keinotekoisessa "rasismi"-kohussakin kuinka vasemmistolaiset maalittavat Perussuomalaisia. Me emme vastaava
      Maailman menoa
      23
      3501
    9. SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat

      Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha
      Maailman menoa
      71
      3273
    10. Maataloustuet voi poistaa, naudan tuottajahinta pompsahtanut 25 %

      Enää ei tarvitse veronmaksajien tukea, koska maajussi saa lihasta nyt hyvää hintaa. https://yle.fi/a/74-20198739
      Maailman menoa
      53
      2415
    Aihe