Kaskeala: "Yläikäraja alas"

Asdertson (42v.)

Puolustusvoimain komentaja amiraali Juhani Kaskeala ehdottaa asevelvollisuuden yläikärajan laskemista reservimme pienentämiseksi. Kaskeala olisi valmis pudottamaan yläikärajaa 20 vuotta, jolloin se olisi muiden Pohjoismaiden tasolla.

Ruotsissa asevelvollisuus kestää 38-vuotiaaksi, Norjassa 40-vuotiaaksi.

Suomessa asevelvollisia ovat lain mukaan 18-60-vuotiaat (miehet).

10

1562

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • -minä-

      Kannatan Kaskealan ehdotusta.

    • ja valetta

      "ruotsissa asevelvollisuus kestää 38-vuotiaaksi"
      Vastahan Ruotsi ilmoitti siirtyvänsä palkka-armeijaan. Norja kuuluu NATO:oon, eikä silläkään ole suomenkaltaista kaikkia miehiä koskevaa pakkoarmeijaa.

      Onkohan ukko tullut itse vanhaksi, vai onko tilanne niin kiusallinen, että on valehdeltava.

      • Asdertson

        Kaskealan näkemys Ruotsin osalta vaatinee päivittämistä, mutta näin hän sanoi kuitenkin:

        "Sijoitettuun reserviin kuulumisen vaihe tulee väistämättä lyhenemään joukkojen vähentämisen myötä. Vanhimmat ikäluokat voitaisiin hyvin vapauttaa nykyistä varhemmin asevelvollisuudesta. Asevelvollisuusajaksi riittäisi mielestäni 20 vuotta."

        "Senkin jälkeen tulisi tietysti olla mahdollista ja jopa kannustettavaa sitoutua vapaaehtoisesti reservin tehtäviin."


        Muuten puheessaan Kaskeala näytti aika paljon laittavan painoa maakuntajoukkoihin.


    • 51v-nostomies

      On siinä meillä puolustusvoimain komentaja, joka oma-aloitteisesti haluaa pienentää sotilaittensa määrää. Hänen kuuluisi pyrkiä lisäämään maavoimiemme miesvahvuutta. Mies kun vielä haluaa panostaa maakuntajoukkojen varaan. Niiden varustukseenhan riittää hyvin pitkälle pelkkä rynnäkkökivääri, joten mitään syytä reservin pienentämiseen ei ole, päin vastoin. Vielä oman armeija-aikani (1980) aikoina "Varusmiehen käsikirjassa" puhuttiin 700000 miehen armeijastamme. Vanha sääntöhän sanoo, että kansa kuin kansa ottaa tosipaikan tullen 15% väestöstään. Jos 3,5 miljoonan Suomi otti sota-aikana puolen miljoonan vahvuuden, pitäisi nykyään pyrkiä n. 750000-800000 mieheen. Nämähän olisivat sitten pääosin maakuntajoukkoja, joiden varustaminen on vielä erittäin edullista (rynnäkkökivääri). Näin ollen Kaskealan ja muiden diletanttien perustelut joukkojen vähentämiseksí sotamateriaalin kovan hinnan vuoksi sortuvat kuin korttitalo. Suomessa tarvitaan hyvin ja monipuolisesti varusteltu n. 250-350000 miehen valiojoukot ja sen lisäksi n. 300-400000 miehen vaatimattomammin varustetut maakuntajoukot. Jokohan tuli riittävän toiston avulla ymmärretyksi.

      Puhtaasti fyysisistä syistä voidaan ajatella, että tavallisten rivimiesten yläikäraja asetettaisiin 50 vuoteen. Siinä iässä vielä voi toimia hyvin erilaisissa maakuntajoukkojen tehtävissä.

      Johan on kumma, ettei puolustusvoimien johto ymmärrä käyttää tätä kaikkein helpointa ja halvinta tapaa tiedottaa maailmalle Suomen pelotteesta: suurista maavoimista. Silloin kun Suomen armeijan vakiovahvuus ilmoitettiin vielä 450000 mieheksi, aiheutti tämä mm. Yhdysvalloissa kommentteja, että Suomi ei muuta pelotetta tarvikaan, jos meillä kerran näin suuri armeija on olemassa.

      Mikäli Kaskeala vieläkin väittää, ettei rahaa löydy enemmälle kuin 250000 miehelle, lupaan järjestää henkilökohtaisesti kansalaiskeräyksen, jonka tuotolla tilataan joukoilemme tuliteriä rynnäkkökivääreitä.

      • Reino E Rankki

        Rynkkyjä kyllä riittää, mutta ei niillä pysty puhkomaan moottoroitujen jv-joukkojen panssaroituja ajoneuvoja. Siihen hommaan tartee nykyjään vitun kalliita häirintäsuojattuja ohjuksia ym hi-tech roinaa. Tekniikka on se joka nykyjään/tulevaisuudessa puolustaa maata suurien "kanuunanruoka" joukkojen sijasta.

        250000 miehen lyömiseenkin pitää asettaa vähintään 2-3 kertaa enemmän miehiä, joten sen suuruiselta vihollisarmeijalta loppuu ennenpitkää nykymaailmamassa joko ensiksi rahat tai liepuska ja tupakka.


      • kuullut sissisodasta
        Reino E Rankki kirjoitti:

        Rynkkyjä kyllä riittää, mutta ei niillä pysty puhkomaan moottoroitujen jv-joukkojen panssaroituja ajoneuvoja. Siihen hommaan tartee nykyjään vitun kalliita häirintäsuojattuja ohjuksia ym hi-tech roinaa. Tekniikka on se joka nykyjään/tulevaisuudessa puolustaa maata suurien "kanuunanruoka" joukkojen sijasta.

        250000 miehen lyömiseenkin pitää asettaa vähintään 2-3 kertaa enemmän miehiä, joten sen suuruiselta vihollisarmeijalta loppuu ennenpitkää nykymaailmamassa joko ensiksi rahat tai liepuska ja tupakka.

        jos kaiken laiset hizbollahit pitivät Israelin high tech- armeijaa tiukiolla, niin mihin pystyvätkään suomalaiset sissit? Kun joka puskasta paukkuu pystykorvat, niin siinä on vihulaisella miettimistä. Miinat possahtelle ja molotovin kokteilit lentelee ilmassa. Siinä tarvitaan miesvoimaa ja suomalaista sisua, ei niillä kalleilla vehkeillä ole niin väliä. Sissisotaan riittää pyssy ja laatikollinen vanikkaa.


      • tärkeää!
        kuullut sissisodasta kirjoitti:

        jos kaiken laiset hizbollahit pitivät Israelin high tech- armeijaa tiukiolla, niin mihin pystyvätkään suomalaiset sissit? Kun joka puskasta paukkuu pystykorvat, niin siinä on vihulaisella miettimistä. Miinat possahtelle ja molotovin kokteilit lentelee ilmassa. Siinä tarvitaan miesvoimaa ja suomalaista sisua, ei niillä kalleilla vehkeillä ole niin väliä. Sissisotaan riittää pyssy ja laatikollinen vanikkaa.

        Tämä on kyllä todellisuudessakin kuten kirjoitat: perinteisesti puolustuksemme viimeinen keino on sissisota. Nyt on kuitenkin niin, että käsittääkseni sissisota näin ajateltuna on poistettu puolustusvoimien doktriinista ehkä joskus 80-luvulla (?).

        Kysyn, että minkä vuoksi ja ennen kaikkea kenen luvalla?


    • Älytön ehdotus

    • qwwwerrr

      Mitä vitun pappeja täällä vilisttää! silmät kii nyt!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Alahan tulla paikkaamaan tekojas

      Ja lopeta se piilossa oleminen. Olet vastuussa mun haavoista. Vien asian eteenpäin jos ei ala kuulumaan.
      Suhteet
      35
      9814
    2. Ketä tietää

      Missä ammuttiin pyssyllä.
      Kotka
      41
      5354
    3. Ei tunnu, että välität yhtään

      Tuntuu, että et edes muista minua koko ihmistä. 😢
      Ikävä
      43
      4993
    4. Onko kenellekään muulle käynyt niin

      Että menetti tilaisuutensa? Kaivattu oli kuin tarjottimella, osoitti kiinnostusta vahvasti, silmät ja olemus täynnä rakk
      Ikävä
      203
      3841
    5. Näytitpä taas niin hyvältä!

      Nautit tilanteesta täysin rinnoin. Sinä olet kuin
      Tunteet
      13
      3373
    6. Onko kaipaamallasi

      Naisella silikonit 🤔
      Ikävä
      44
      3158
    7. Veikeä Satu

      Tuu jutteleen, kaipaan sua. Oot kuuma nainen.
      Ikävä
      31
      2926
    8. Vimpelin liikuntahallilla tulipalo?

      Katsoin, että liikuntahallista tuloo mustaa savua. Sitten ovet pärähti hajalle, ja sisältä tuli aikamoinen lieska. Toise
      Vimpeli
      69
      2582
    9. Oletko nyt

      Onnellinen mies naisesi kanssa?
      Ikävä
      44
      2573
    10. Rakastatko?

      Ala kertomaan se ja heti
      Ikävä
      56
      2473
    Aihe