leivinuuni ei vedä

satusan

Voi turkanen sentään... Olisi uusi vanha ihana maalaistalo, jota sormet syyhyää päästä kunnostamaan,mutta....

Ei saada lämpöä tupaan, kun leivinuuni ei vedä. On poltettu sanomalehteä ja tuohenpaloja alhaalla tuhkaluukuissa ja on yritetty vaikka mitä. Uunissa on alhaalla kolme tuhkaluukkua ja ylhäällä kaksi, peltejä on kolme. Kaksi pelleistä on päällekäin ja yksi vieressä. Olisiko kellään ideoita mitä kannattaisi kokeilla? Nuohooja on jo käynyt joten siitä ei ole kiinni.

20

13601

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • joku

      Jos on ollut pitkään kylmänä voisi kokeilla lämminilmapuhaltimella saada hormin vetämään.
      Laitetaan vaikka vuorokaudeksi auton sisätilalämmitin uuniin puhaltamaan, pellit pidetään auki.
      Rohkeammat tekee saman nestekaasupolttimolla, vie aikaa ehkä 15 minuuttia.
      Kyllä se vetää kun vaan alkuun pääsee, muuten se olisi purettu pois.

    • Tulisijamuurari

      Ensin pitää selvittää hormin kunto,jos nuohooja on tehnyt se,niin ok,mutta mahdollista on, että naakka on tukkinut hormin pesällään,eli tarkoitan,että pitkään kylmillään ollut hormi/sijan savureitti tällaisessa tapauksessa pitää tutkia koko matkalta.Vaikka katolta ensin niin pitkälle kuin mahdollista,ettei esteitä oo.Sitten alapäästä aletaan miättiin leivinuunin reittiä ulos;onko se holvin päältä, vaiko alapään kautta.Savupellit on varminta avata kaikki.Onko yhteydessä muita tulisijoja? Vanhat maalaistalojen muurit joissa on"sydänmuuri" helloineen takkoineenn/leivinuuneineen, voi kestää jonkin aikaa reitin löytymiseen.Mikään ei tietysti sulje pois(ellet tiedä ed.käyttäjältä)rikkoutumisen mahdollisuutta.Ota tulisijamuurari paikalle tutkimaan!

      • vaan

        olis se sama homma, joka oli yhdellä täällä samasta asiasta kyselijällä, eli kaatunut välitunkka hormissa. Ne hormin välitiilethän on vanhossa hormeissa pystyyn muurattuja ja vanhemmiten laastin heiketessä herkkiä kallistumaan ja tukkimaan hormin.


    • Jocu

      Vanhan kotitaloni leipäuunin hormi toimii samalla lieden huuvan 'poistilmahormina'. Vaihto savu/ilma hoidellaan pelleillä naruvirityksen avulla.

      • Yks emäntä

        Eli joku ikkuna hiukan raolleen ja sen jälkeen tuhkaluukusta muutama sanomalehdenaukeama rullataan ja poltetaan sen kautta. Pellit on auki tietty, mutta uuninluukku kiinni. Sit jos on mahdollista yrittää laittaa tuhkaluukun kiinni samaan aikaan kun uunin luukun auki. Matalapaineella syttyy hiukan huonommin.


    • Kuivaa uuniin

      Pitkään kylmillään olleeseen uuniin ei kannata laittaa muuta alkuun kuin täysin kuivaa paperia.Sanomalehdet on hyviä tähän tarkoitukseen.Voithan aluksi kokeilla peltejä jollain savulähteellä ja avaamalla vuoroin molemmat nuohousluukut alhaalta samalla laittaen jonkun savulähteen luukun eteen ja katsot meneekö savu hormiin.Lämmittimen käyttö hormin kuivaukseen on varmaan oikea toimenpide.Lämmitettyäsi kokeile vetoa uudelleen. Olen joskus joutunut itsekin polttamaan useamman lehden nuohousluukussa ennenkuin on vetoa tullut.Peltien toiminta on hyvä selvittää,koska uunista ei saa täyttä hyötyä,ellei tunne peltien käyttöperiaatetta.Jos siinä on nk.kesäpelti yläpäästä suoraan hormiin sen voisi nähdä yläpuolen nuohousluukusta,joka on piipun puolella.Tämä hormi on nimeenomaan tarkoitettu uunin sytytyksessä käytettäväksi ja kesällä käytettäväksi jolloin ei uunin kuori lämpiä.Vanhat hormit on usein ongelmallisia,onnea yrityksille.

    • Kokeile

      Tulisijan käyttö

      Kun tulisijaa aletaan käyttää, tarkistetaan aina ensin onko sinne edellisiltä kerroilta jäänyt tuhkaa liian paljon. Jos tuhkalaatikko on lähes täynnä, tuhka ottaa arinaan kiinni tai esimerkiksi takan pohjalle on jäänyt liikaa palamattomia hiiliä, nämä poistetaan. Puun tuhka on emäksinen aine (kalkin tapainen), joka sopii erittäin hyvin maanparannus- ja lannoitusaineeksi esimerkiksi nauriille, sipulille jne.

      Avataan pellit.

      Asetetaan tulisijan pohjalle, arinalle, sytykkeitä (paperia, tuohta tms) ja ladotaan niiden päälle polttopuut. Puiden määrä riippuu paitsi tulisijan tyypistä myös sen yksilöllisistä ominaisuuksista. Joissakin tulisijoissa (esim. uunit) kaikki palamiseen tarvittavat polttopuut asetetaan pesään kerralla. Täytön korkeus ei saa ylittää 25-30 cm:iä. Toisissa (esim. jatkuvalämmitteisissä kiukaissa) taas asetetaan vain pieni määrä sytykkeitä ja vasta niiden alettua palaa kunnolla voidaan tehdä varsinaine polttoainetäytös.
      Sytykkeet sytytetään ja tulisijan mahdolliset suuluukut suljetaan. Luukkujen ilmanottoaukot pidetään yleensä tässä vaiheessa täysin auki. Eri tulisijojen välillä on kuitenkin yksilöllisiä eroja, joita vallitseva säätila voi vielä korostaa.
      Jos epäillään, tiedetään tai huomataan, että tulisija ei vedä, ei pesää pidä heti sytyttää. Tällöin avataan tulisijan tai piipun lähinnä liitoshormia oleva nuohousluukku, ja asetetaan sinne esim. pari sanomalehden sivua. Tulipesän luukku ja nuohousluukku pidetään auki ja paperit sytytetään. Kun piippu alkaa vetää (sen näkee savusta ja liekeistä), suljetaan nuohousluukku ja pesä sytytetään. Tulipesän suuluukku suljetaan ja ilmanottoaukot avataan täysin. Pitkään kylmillään olleen tulisijan kanssa em. tempun voi joutua toistamaan muutaman kerran. Tulisijan vedon voi helposti tarkistaa ennen sytyttämistä pitämällä palavaa tulitikkua suljetun suuluukun ilmanottoaukkojen edessä. Tulitikun liekeistä voi päätellä, vetääkö tulisija vai ei.
      Koska puulämmitteisen tulisijan veto muodostuu piipun imusta eikä tulipesän ylipaineesta, palamisen säätö on pyrittävä aina ensisijaisesti hoitamaan suu- ja tuhkaluukkujen ilmanottoaukkojen avulla eikä peltiä pienentämällä. Pellin pienentämiseen, osittaiseen sulkemiseen, turvaudutaan vain silloin, kun veto on aivan liian suuri, eikä suu- ja tuhkaluukkujen tiiveys ole riittävä oikean säädön aikaansaamiseksi.
      Palamisen nopeutta voidaan säädellä myös polttopuun koolla. Puusa nimittäin palaa pinta eikä tilavuus, ts. esimerkiksi 10 kpl 500 g:n puun pilkkeitä palaa nopeammin ja tuottaa siis hetkessä suuremman kuumuuden kuin 2 kpl 2,5 kg:n halkoa, vaikka niiden energiasisältö on sama. Käytännössä tämä tarkoittaa sitä, että tulisijoissa, joissa tarvitaan nopeahkoja lämpötilan muutoksia (esim. liedet) käytetään pienempiä polttopuita kuin pitkässä, tasaisessa poltossa (esim. uunit).
      Tulisijan käytön loputtua odotetaan, kunnes hiillos on tummunut. Tällöin ilmanottoaukot ja pellit suljetaan. Varsinkin makuutiloissa olevat tulisijat on lämmitettävä siten, että pellit voidaan sulkea muutamaa tuntia ennen nukkumaanmenoa.

      • Arto

        lukekaa hieman varauksella tämä juttu. Siinä on paljon asiaakin mutta seassa asiantuntevasti kirjoitettu myös huuhaata.


    • nuohooja itse

      mikäli siellä on käynyt nuohooja, niin hänen olisi pitänyt selvittää miksi ei vedä. ammattimies kyllä osaa tutkia asian. naakanpesää ei voi olla jos on nuohottu, koska nuohouksessa myös puhdistetaan savuhormi.

      • satusan

        Nuohooja oli käynyt syksyllä ja kaikki oli kunnossa. Tiesimme ettei uunia kukaan lämmitänyt nuohoojan käynnin jälkeen joten olimme varmoja ettei vika ollut siinä. Soitin kuitenkin uudelleen nuohoojalle, kun tulosta ei tullut kaikista yrityksistä huolimatta. Nuohooja löysi yli 20 cm kerroksen jäätä pellin päältä! Kun Yritimme lämmittää väkisin tuloksena oli vaan jään lisääntyminen ja lämmittäjällä musta naama.

        Nyt kuitenkin jää on pois (nuohoojan toimesta) ja taas uuni vetää hyvin ja lämmintä piisaa!!


      • nuohooja itse
        satusan kirjoitti:

        Nuohooja oli käynyt syksyllä ja kaikki oli kunnossa. Tiesimme ettei uunia kukaan lämmitänyt nuohoojan käynnin jälkeen joten olimme varmoja ettei vika ollut siinä. Soitin kuitenkin uudelleen nuohoojalle, kun tulosta ei tullut kaikista yrityksistä huolimatta. Nuohooja löysi yli 20 cm kerroksen jäätä pellin päältä! Kun Yritimme lämmittää väkisin tuloksena oli vaan jään lisääntyminen ja lämmittäjällä musta naama.

        Nyt kuitenkin jää on pois (nuohoojan toimesta) ja taas uuni vetää hyvin ja lämmintä piisaa!!

        ollaan me nuohoojat vaan kovia jätkiä.vai mitä ?


    • Savustaja85

      Katso ettei ole huippari päällä.

      • Eiosununnatuaskaa

        Ei ollut.

        Tässä on hyvä esimerkkiketju ongelmasta ja ratkaisumalleista. Joista ei yksikään osunut oikeaan. Taaskaan. Tämä lähinnä vinkiksi heille joilla ongelma on ja haluavat siitä oikeasti päästä eroon.


    • Muurari46

      Eiköhän "Savustaja85" hormin kunto ole selvinnyt tässä jo lähes 13 vuoden aikana..

      • ei_kiesus

        Pakkohan noin viisaan kuin tuo "Savustaja85" on päästä tuo sanomaan. Eihän noinkin viisaat voi mitenkään käsittää ettei ihanissa vanhoissa maalaistaloissa ole mitään huippuimureita!


    • Anonyymi

      Taistelin saman ongelman kimpussa ja kokeilin lopulta kuumailmapuhallinta jolla puhalsin kuumaa ilmaa alimmaisiin tuhkanpoistoreikiin n. tunnin verran. Sitten alkoi vetämään. Jonkun aikaa lämmityksen aikana piti antaa vielä apuilmaa puhaltimella.

    • Anonyymi

      Meillä on vanhassa leivinuunissa pellit lisäksi luukun syvennyksessä. Niitä ei heti hoksattu.

    • Anonyymi

      Savukaasuimuri piipun päähän. T. Muurari

    • Anonyymi

      Palsta aktivoituu helpomminkin...

    • Anonyymi

      Jäätä pellin päällä?
      Silloinhan pelti on ollut kiinni ja
      Sytyttäjä on yrittänyt saada tulta pesään.
      Ompa ollut hieno ja hyvä nuohooja ensimmäisellä kerralla.
      Oikein rahaa on pyytänyt?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen näytät mummolta. :D

      Siks sua ei huoli kukaan.
      Ikävä
      193
      2444
    2. Kompostointitarkastaja tuli tarkastukselle!

      En ole ikinä kompostoinnut ja eilen kävi kompostointitarkastaja kylässä. Tosi hianoa byrokratiaa taas: "Laki edellyttää,
      92
      1734
    3. Varattais lähihotellista

      🥰 huone viikoksi. Oltais vaan ja tilattais huonepalvelusta herkkuja! Viikonloppukin käy jos et viikoksi ehdi ❤ Hyvää
      Ikävä
      186
      1508
    4. Nyt jäi velat perimättä

      Mikä idea se talo oli polttaa ja velalliset sisällä nyt jäi rahat saamatta
      Jämsänkoski
      14
      1415
    5. Martinan aussikulta, missä?

      Mihin katosi Martina Aitolehden aussikulta kyselee Seiska!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      248
      1239
    6. Ellen Jokikunnas muistelee Reino-koiraa - Ralph-poika koskettavalla tavalla esiin: "Kiitos, että..."

      RIP Reino. Lämmin osanotto suureen suruunne Ellen, Jari ja Ralph. Reino tuli tutuksi monelle suomalaiselle Unelmia Ita
      Tv-sarjat
      44
      1164
    7. Haluaisin sun kanssa yhteisen

      Elämän. Haluun sut.
      Ikävä
      43
      1030
    8. Mitä tekisit jos kaivattusi olisi

      humalassa, kun tapaat hänet jossain seuraavalla kerralla?
      Ikävä
      98
      929
    9. Meneekö eläinpuiston johto vaihtoon vaalien jälkeen?

      Ähtärissä kuhistaan ja kuiskitaan, että perussuomalaiset esittävät vaalien jälkeen, että eläinpuiston hallitus uusitaan
      Ähtäri
      51
      857
    10. Rakkauden kesä 2025

      Oletko valmis? 🥰
      Ikävä
      85
      855
    Aihe