Kirjoituksiin mennessä pitäisi olla pakolliset 6 kurssia suoritettu, eikö vain?
Voiko kirjoituksiin mennä silti, vaikka olisi ruotista yksi 0 (pakollisista) ja englannista myös yksi 0. Katsooko ne siellä kirjoitustilaisuudessa, että kaikki kurssimäärät on suoritettu?
Onko joku täällä mennyt kirjoituksiin, vaikka olisi ollut 0 jostakin kurssista?
Yo-kirjoitukset (pakolliset kurssit)
2
4209
Vastaukset
- ...
Valtakunnalliset pakolliset kurssit täytyy olla suoritettuina, ennen kuin voi mennä kirjoittamaan kyseisen aineen.
En ole ihan varma mitä tarkoitit sanoessasi että 'Kirjoituksiin mennessä pitäisi olla pakolliset 6 kurssia suoritettu'. Pakollisten kurssien määrähän vaihtelee ainekohtaisesti, esimerkiksi terveystiedossa niitä on 1, mainitsemassasi ruotsissa valtakunnallisia pakollisia kursseja on 5 ja englannissa 6.
"Ylioppilastutkintoon osallistuminen edellyttää, että lukion oppimäärää suorittava on ennen osallistumista tutkintoon kuuluvaan kokeeseen opiskellut lukiolain 10 §:ssä tarkoitetun tuntijaon mukaiset pakolliset kurssit aineessa, jonka kokeeseen hän osallistuu."
"Rehtorin päätöksellä kokeeseen voi erityisestä syystä osallistua myös lukion oppimäärää suorittava, joka ei ole opiskellut tämän luvun toisessa kappaleessa tarkoitettuja oppimääriä mutta jolla muutoin voidaan katsoa olevan riittävät edellytykset kokeesta suoriutumiseen. (L 672/2005, 4 §) Tämä voi tulla kysymykseen esimerkiksi silloin, kun henkilö on oppinut jonkin kielen ulkomailla tai hänellä on ollut pitkäaikainen sairaus, joka on estänyt opiskelemasta vaadittavia kursseja."
"Rehtorin tehtävänä on tutkia, täyttääkö kokelas kokeisiin osallistumiselle säädetyt edellytykset. (L 672/2005, 4 §)"
"Jos tutkintoon ilmoittautunut kokelas ei täytä säädettyjä osallistumisehtoja, rehtori on välittömästi kirjallisten kokeiden päätyttyä velvollinen ilmoittamaan asiasta lautakunnalle. Koe, johon kokelas on ilmoittautunut mutta johon hän ei ole saanut osallistumisoikeutta, poistetaan lautakunnassa kokelaan aineyhdistelmästä. Tätä ei katsota kokeen yrityskerraksi."
http://www.ylioppilastutkinto.fi/fi/files/documents/Ohjeet07/yleisohje.doc - osallistumisoikeus
tarkoittaa sitä, että KIRJOITETTAVASTA aineesta on oltava vähintään pakolliset kurssit suoritettuina. Jos jokin pakollinen kurssi puuttuu englannista esimerkiksi, niin et voi kirjoittaa englantia - mutta muut voit jos pakolliset niistä on suoritettu.
Jos et ole suorittanut kirjoittamastasi aineesta pakollista kurssia, niin rehtorin olisi jo pitänyt antaa sinulle kirjallinen päätös siitä, että et saa osallistua sen ja sen aineen kokeisiin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
R.I.P Marko lämsä
Luin just netistä suru uutisen että tangokuningas Marko Lämsä On menehtynyt viikonloppuna Tampereella. Niin nuorikin vi624362Vappu terveiset kaivatullesi
otetaan vappu terveisiä vastaan tähän ketjuun kaivatullesi !!! 🍾🥂🎉🌻🔥🧡🧡1551823Tangokuningas Marko Lämsä, 47, on kuollut
Taas yksi melko nuori artisti lopetti lauleskelut lopullisesti. https://www.is.fi/viihde/art-2000011200979.html141543Puskaradio huutaa
Nuori tyttö oli laittanut päivityksen että pitämällä joku itsensäpaljastaja. Kuka tämä on? Varoittakaa lapsia !381317Miksi aina vain seksiä?
Kertokaas nyt mulle, että onko tämä joku normojen ihan oma juttu, että seksiä pitää pohtia joka välissä, siitä pitää jau1681083- 58929
- 79925
Martinalta vakava ulostulo
Seiska: Martinalta vakava ulostulo. Olipa raflaava otsikko mustalla pohjalla.169847Hei rakas A,
olinko silloin julma sinua kohtaan? Jos, niin anna anteeksi, yritin vain toimia oikein. Olen pahoillani, edelleenkin, en54821- 39791