abortinvastustajat

16547
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

että "lapsettomuushoitoihin" esim koeputkihedelmöitykseen menevälle ei kerrota, että sillä menetelmällä tulee hyvin paljon vammaisia lapsia. Silloin lapsettomat voisivat tarkemmin harkita mennäkö vai eikö mennä esim juuri IVF:ään.

Äänestä
  • kun jää siittiöiden luontainen karsinta pois vaan kaikilla hedelmöitetään.

    Äänestä

  • mitään vakuuttavaa tietoa tän mutusi(?) tueksi?

    Äänestä

  • ole itsestäänselvää kirjoitti:

    kun jää siittiöiden luontainen karsinta pois vaan kaikilla hedelmöitetään.

    tavallisessa ivf.ssä luontaista valikointia tapahtuu, siinähän ne vapaasti kaikki maljassa lilluu. Eri asia ehkä mikrohedelmöityksessä, jossa siittiön valikoi silmämääräsesti ihminen ja laittaa munasoluun.

    Äänestä

  • edelleenkään kirjoitti:

    mitään vakuuttavaa tietoa tän mutusi(?) tueksi?

    vammaisia syntyy IVF-menetelmällä, pimitetään ihmisiltä.

    Äänestä

  • kuinka paljon kirjoitti:

    vammaisia syntyy IVF-menetelmällä, pimitetään ihmisiltä.

    pitäs uskoo kun sä sanot niin/susta tuntuu siltä?! :DDDD

    Äänestä

ja uskonnollisilta murhaajasyytöksiä kun kyse on toisesta lapsettomasta..tekopyhää..

Äänestä
  • vai oiskohan ihan sen takia kun kyse on terveyssyyn abortista??!

    Äänestä

  • niitä vastustajia, jotka noita murhasyytöksiä täällä latelevat. Emme me kaikki vastustajat ole samasta puusta veistettyjä.

    Suurin osa vastustajista on itse vanhempia ja jotkut jopa isovanhempia. Lapsettomia ihmisiä on joukossamme vähän.

    Äänestä

  • olemaan paikalla kirjoitti:

    niitä vastustajia, jotka noita murhasyytöksiä täällä latelevat. Emme me kaikki vastustajat ole samasta puusta veistettyjä.

    Suurin osa vastustajista on itse vanhempia ja jotkut jopa isovanhempia. Lapsettomia ihmisiä on joukossamme vähän.

    on?? Ja miksi kun ei tiedetä/ymmärretä todella edes taustoja noilla aborteilla...

    nyt kuitenkin on hiljaista vaikka yksi aborttitapaus siinä missä moni muukin ja kun tosiaan taustoja ei tiedetä vaikka syyttämään ryhdytään.

    Äänestä

  • äly hoi... kirjoitti:

    vai oiskohan ihan sen takia kun kyse on terveyssyyn abortista??!

    keskeytyksistä johtuu kehitysvammasta joita on monen tasoisia..

    Äänestä

  • myöhäisraskauden kirjoitti:

    keskeytyksistä johtuu kehitysvammasta joita on monen tasoisia..

    terveyssyitä on kaikista aborteista alle 3%.

    Äänestä

  • murhasyyttäjät sitten kirjoitti:

    on?? Ja miksi kun ei tiedetä/ymmärretä todella edes taustoja noilla aborteilla...

    nyt kuitenkin on hiljaista vaikka yksi aborttitapaus siinä missä moni muukin ja kun tosiaan taustoja ei tiedetä vaikka syyttämään ryhdytään.

    psyykkisesti tasapainottomat kai purkavat paineitaan. Joskus tulee mieleen, että heillä itsellään saattaa olla abortti takanaan ja ovat seonneet siitä. Murhasyyttelijöitä ei välttämättä ole montaa henkilöä. Yksikin riittää.

    Äänestä

Miksi valitset erittäin epätyypillisen esimerkin mitä keskeytyksiin tulee? Vamman vuoksi keskey-
tettäviä on vain murto-osa, lähes kaikki ovat
ns. sosiaaliset syyt joiksi kelpaa mikä tahansa.
Tavallisin on että parisuhdetta ei enää ole.
Kuitenkaan ehkäisystä ei huolehdita.
Rehellisyys olisi silti paikallaan.

Äänestä

Kun noita reality elämän tradegioita lukee, niin ensimmäisenä tulee aina mieleen, missä on maailman oikeuden mukaisuus?

Miksi minä, joka yritän ehkäistä kaiken kykyni mukaan tulen raskaaksi ja ne jotka lasta haluavat eivät tule lainkaan...

Tätä samaahan mietin myös keskseytystä tehdessäni, sillä veljeni kävi vaimoineen samoihin aikoihin lapsettomuushoidoissa. Noh, heidän tilanteensa on nyt ohi, lapsia on kertynyt, harjoituskappaleeseen tarvitsivat hoitoja, varmuuskopiot tulivat luonnostaan myöhemmin. Toivottavasti tilanne päättyy onnellisesti myös aloituksen tapauksessa...

Äänestä

Poikkeus on poikkeus,
ei siitä yleistä sääntöä tarvitse tehdä.
Eivät kaikki abortoidut ole sairaita.

Ja toisaalta kyllä monet vanhemmat
ottavat esim. Down-lapsen vastaan.
Useammassakin ystäväperheessä on tällaisia
lapsia, osa aikuisia, osa pikku vesseleitä.

Ja inhimillisin työpaikka, missä olen ollut,
oli kehitysvammaisten asumisyksikkö.
Siellä asui IHMISIÄ, sellaisia inhimillisen lämpimiä ihmisiä, mitä ei täällä vauhdin, menestyksen ja teknologian maailmassa kovin
usein tapaa.

Mikä on ihminen sanomaan, milloin toisen ihmisen on kuoltava.
Ystäväni äiti makasi viimeisiä päiviään
pitkäaikaisosastolla.
Jumala sanoi hänestä:
"Hän on syvän tajuton, mutta hänen henkensä lepää yhä täällä."
Ja totta, kiireen takia usein rauhattomalla
osastolla lepäsi hyvin syvä rauha.
Me ihmiset olemme usein tietävinämme,
kuka on arvokas ja kuka ei, mutta
eipä meillä ole Jumalan näkökulmaa asioihin.
Jumala on paljon suurempi ja armollisempi kuin me ihmiset.
Voimia kuitenkin tälle ihmiselle, joka
on joutunut elämässään näin kovan valinnan
eteen. Toivottavasti hän saa käydä asian
läpi ihmisten ja Jumalan kanssa, niin
että siitä ei jää mitään painamaan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


mitä mieltä kirjoitti:

tästä lapsettomuuspalstan tarinasta..

http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=116&conference=694&posting=22000000042001185

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu