Aikuisen koiran eroahdistus?

restes

Elikkä kysyisin nyt nimeomaan etukäteen neuvoja ennenkuin itse ongelmia alkaa syntymään. Tilanne on tämä:

Olen muuttamassa yhteen naisystäväni kanssa. Itselläni ei ole omaa koiraa (joka tulisi mukaan), mutta naisystävälläni niitä on jopa 4. Yhteiseen asuntoon tulisi kuitenkin vain kaksi hänen koiraansa. Pelkään että meille tulee pahoja ongelmia näiden kahden aikuisen koira kanssa, jotka eivät IKINÄ ole olleet tuntiakaan yksin kotona, sillä naisystäväni on asunut eläkkeellä olevien isovanhempiensa luona. Naisystävästä koirat kyllä ovat olleet erossa joka päivä, mutta lähes pennusta asti niillä on ollut alati seurana kaksi ihmistä. Nyt kuitenkin koirat joutuisivat olemaan joka arkipäivä koko päivän yksin kotona! Oman lapsuudenkodin koira oli pennusta asti yksin kotona, eikä mitään ongelmia tullut, mutta mitä luulette kuinka tässä nyt tulee käymään kun kyse ei ole enää pennuista???
Haukkuvatko koirat todennäköisesti koko päivän tai jopa alkavat tuhoamaan taloa? Voiko aikuiselle koiralle enää ylipäätään opettaa olemaan koko päivä yksin kotona? Onko koko tilanne ylipäänsä täysin mahdoton???

Koirat ovat siis 4 ja 5 vuotiaita, kumpikin naaraita, ja vanhemman rotu on Pitkäkarvainen collie ja nuorempi taas on bordercollie. Olisi myös kiva kuulla kuinka paljon rodulla (erityiseti noilla tai sitten yleisesti paimenkoiraroduilla) on merkitystä yksinolemisen oppimiseen aikuisena?

Jos joku osaa vielä vastata, kuinka hyvin kyseiset rodut yleensä sopeutuvat uusiin ihmisiin (minuun), vaikka ovatkin minut aina silloin tällöin viimeisen vuoden aikana nähneet!

Olisin todella kiitollinen jos joku viitsisi näin etukäteen valaista asiaa, sillä en todellakaan halua heti kauheita ongelmia, sekä riitoja naapurien kanssa alati sisällä haukkuvien koirien takia!

6

1027

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sussex spaniel

      Kylläpä te nyt tempun teette! Koiranne eivät ole siis koskaan tottuneet olemaan ilman omistajaa kotona tuntia kauempaa? Tuossa iässä niitä on varmaan turha enää totuttaa yksinoloon, kun ovat jo ehtineet tehdä omat käsityksensä ja mielipiteensä ihmisten kanssa elämisestä ja huomiosta.

      Kun koiristanne ei enää saa pentuja, niitä on turha opettaa olemaan koko päivän ilman omistajaansa. Ne eivät enää ymmärrä, miksi ne yksikseen jätätte.

      Kyllä teidän on nyt joko muunnettava rytmejänne niin, että koirat eivät joudu olemaan entistä kauempaa kotona yksinään tai sitten keksittävä jotain muuta. Hankkisitte koirillenne vaikka hoitajan poissaolonne ajaksi. Nyt koirilla näet on vakava eroahdistus edessä.

      • restes

        Kiitos vastauksesta!
        Ei me olla vielä mitään todellakaan lukkoon lyöty vaan ainoastaan halusin etukäteen täältä kysellä, voisiko tuollainen olla mahdollista. Mielummin otan asioista etukäteen mahdollisimman paljon selvää että itse ongelmilta vältyttäisiin. Vielähän niitä ei onneksi ole. Tottakai jos tuosta ei tule muutakun iso kasa pahoja ongelmia, niin ei me nyt sellaiseen ryhdytä. Tuo hoitaja kotiin ei ikävä kyllä luultavasti onnistu pelkästään hintojensa vuoksi... Vaikea tilanne...

        Olisiko kellään lisää mielipiteitä?


    • ei voi millään

      tietää ennenkuin asiaa kokeilee. Jos teillä on mahdollista ettekö voi siellä koirien vanhassa kodissa jo kokeilla miten koirat pärjäävät keskenään kotona, eli opetatte siellä niille yksinoloa, tutussa ympäristössä oppi menee paremmin perille.(eli isovanhemmatkin pois kotoa muutaman tunnin päivässä). Ja kun muutto uuteen kotiin on koirilla edessä täytyy niitä sielläkin siedättää vähitellen yksin oloon. Esimerkiksi jos mahdollista koirien muutto tapahtuisi vaikka teidän loman aikana jolloin niiden yksinoloon ja koulutukseen voisi paneutua paremmin. Ja voihan se olla että ne pärjäävät kahdestaan ihan hyvinkin koko päivän. Ei kaikilla koirilla tule eroahdistusta.

      • restes

        Joo täytyypi tosiaan kokeilla vanhassa kodissa miltä vaikuttaa. Täytyy nyt toivoa että ei tulisi hirveitä ongelmia tuosta... Onneksi nyt naisystävällä on nuorempia siskoja, jotka kyllä voivat pitää koirat jos tuosta ei mitään tule, sillä hekin ovat pennuista asti ´kyseisten koirien kanssa olleet ja harrastaneet. Tuo kuitenkin vasta viimeisenä vaihtoehtona....
        Kiitos vastauksista!


    • pikkum

      Kannattaa aikuisen tottumattoman koiran kanssa harjoitella yksinjättöä ihan niin kuin pennunkin kanssa. Lue jostain yksinjättöharjoituksista, netistä löytyy kyllä runsaasti materiaalia. Muuttojen yhteydessä ylipäänsä on hyvä käydä harjoittelu jollain tasolla uudestaan läpi. Luulen, että koirat oppivat tuon. Ylipäänsä eroahdistunut koira tekee isoimmat tuhot ensimmäisen tunnin kuluessa kotoa lähtemisestä, joten aikaa on tuosta helppo pidentää.

    • tollanen hullu

      ämmä. Johan tuo kertoo kaiken. Asunut isovanhempiensa luona neljän koiran kanssa. Anna koirien jatkaa emännän nuolemista ja lähde kävelemään niin nopeasti kuin pääset. Tai pistä muijalle ehto, koirat tai sinä

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin

      Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee
      Maailman menoa
      63
      2112
    2. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      5
      1775
    3. Miten kestätte tyhmiä?

      Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa
      Sinkut
      233
      1260
    4. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      940
    5. Lahkojen uudestikasteille ei pitä mennä

      Sananl. 22:3 Mielevä näkee vaaran ja kätkeytyy, mutta yksinkertaiset käyvät kohti ja saavat vahingon.
      Kaste
      87
      925
    6. Minkä arvosanan 4-10 annat Susanna Laineelle Farmi-juontajana?

      Susanna Laine vetää Farmi Suomi -realityä. Minkä arvosanan 4-10 annat Suskille juontohommista? Suosikkijuontaja teki
      Tv-sarjat
      20
      842
    7. Miksi naisen pitäisi maksaa 50/50

      Vuokrasta miehelle? Eikö se ole miehelle lahja, ja aarre, jos nainen suostuu muuttamaan kanssasi asumaan?
      Ikävä
      111
      751
    8. Onko se liikaa pyydetty

      Voisitko sinä mies kerätä rohkeutta ja ottaa yhteyttä? Minä en jaksa tätä enää. On niin ikävä sinua. Minä niin haluaisin
      Ikävä
      38
      698
    9. Kaatopaikka Inhassa

      Kuka omistaa kyseisen kaatopaikan? Näkymä tielle kammottava!
      Ähtäri
      19
      696
    10. Jos joku kertoisi ihastuneensa sinuun

      mutta sinua ei voisi vähempää kiinnostaa, niin vastaisitko silti ystävällisesti?
      Sinkut
      93
      679
    Aihe