Disclaimer: Tämä on kärjistetty esimerkki eikä tämän valossa oikeasti ohjata ketään kokeilemaan ko. kikkoja. Tämä kirjoitus on koottu omien havaintojen perusteella eikä tarjoa minkäänlaista koulutuksen suomaa perustelua. Kenenkään ei pidä loukkaantuman, sillä huolimatta siitä, että tämä ei ole provo, tämä on oikeastaan todellisuuspohjainen vitsi.
Kuinka kasvattaa lapsestasi ADHD?
1. Huudata musiikkia kovalla. Mitä nopeampi BPM, sitä parempi. Musiikkityylillä ei ole väriä, kunhan metronomi tikittää nopeasti ja volume -nuppi on kaakossa. Yhdistä kaksi lasta usein stressaavaa tilannetta: autolla ajaminen ja musiikin huudatus. Lapsihan ei siitä ole moksiskaan, eihän?
2. Riitele kovaäänisesti puolison kanssa, kun lapset ovat kotona. Kommunikoikaa solvaamalla toisianne.
3. Vältä rutiineja. Lapsihan nukkuu paremmin ja pidempään kun sen annetaan valvoa puolilleöin.
4. Ottakaa perjantaioluet ja ehkä toisetkin. Toistakaa sama lauantaina ja sunnuntaina loiventakaa. Komentakaa lapset huoneeseen leikkimään, kun "iskä ja äiskä vähän rentoutuu"
5. Harrastakaa seksiä samassa huonessa, jossa lapset nukkuvat. Toivokaa, että lapsi herää kesken kaiken ja kuvittelee että jotain on hätänä.
6. Kommunikoikaa lapsienne kanssa huutamalla. Muistakaa kirosanat! "NYT V**TU NE VAATTEET POIS LATTIALTA!"
7. Myöhästykää joka paikasta. Mitä kovempi kiire tarhaan, kouluun, lääkäriin, sen parempi.
8. Älkää missään nimessä selittäkö lapselle miksi jokin asia tapahtuu.
9. Antakaa lasten päättää mitä syödään, milloin syödään ja MITEN syödään.
10. Älkää puuttuko hiekkalaatikko/koulu/tarhakiusaamiseen. Lapsen on hyvä oppia puolustamaan itseään.
Tämä resepti on vain ohjeviitta, todellisen ADHD-lapsen syntymiseen tarvitaan vain hiukka mielikuvitusta, ripaus geeninauhoja ja ympäristön vaikutus tämän päälle.
Resepti ADHD-lapsen kasvatukseen
20
1709
Vastaukset
- harhateillä teoriassasi
Sillä lapsesta ei kasvattamalla ADHDtä tehdä, eikä kasvattamattajättämisellä.
- Asiatieto hukassa
Kirjoituksesi on loistoesimerkki siitä, millä tasolla tieto lapsen kasvatuksesta on kärkkäillä palstalle kirjoittajilla.
Olisit nyt edes googlannut AD/HD:n netistä, ja lukenut siitä pari juttua ennen raapusteluasi. Tuohon lisäisin vielä kodissa ilmenevän epävarmuuden pitkäkestoisena.Juuri tämä epävarmuus ongelmoittaa ihmisen monella tasolla.Mitä tunnen muutamia näitä tapauksia, niin kyllä lapsuuden kotiin liittyy ongelmallisia tekijöitä.Taas nykyään yleisempi lienee ongelmoitunut perhe kuin onnellinen/turvallinen ja siksi asiat hämärtyy.
Tietysti nykyään lähes kaikki lapsen poikkeavuudet mielletään geneettisten tekijöiden/aivotoimintojen syyksi, mutta todellisuus on, miten ympäristö mahdollistuu aktivoimaan nämä kielteiseen kasvuun vaikuttajat tekijät.Siis toinen lapsi herkistyy/sairastuu herkemmin pienien ärsykkeiden ohjamana.Toinen lapsi , joka on geneettisesti vahvempi vaatii sairastuessaan voimakkaamman ärsykkeen.
Todellisuus on tämä. Mitä turvallisempi perheen ilmapiiri on/mitä parempi parisuhde on, niin sitä vähemmän lapsen kehitys häiriintyy eli ne kielteiset geneettiset tekijät vaikuttavat lapsen kehitykseen.
Todellisuudessa vanhempien ymmärtämättömyys ja parisuhde ongelmista eniten kärsivät juuri lapset.Muuten on vaikea myöntää tätä todellisuudeksi tänä aikana.
PS.
Monia ihmisen sairauksia ja niiden syntyä voi mieltää samanlaiseksi kuin 2/ Diapetes.Jos perheessä vanhemmat tukevat lapsensa laiskuutta/liikkumattomuutta ja opetavat lapsilleen huonot ruokailutottumukset, niin tämä kasvatus aktivoi lapsiin tämän Diapeteksen aikuisiällä.No, geneettisyydellä tässäkin on merkityksensä, mutta todellisuudessa vanhempien antamat eväät vaikuttavat todella paljon.
Moni vanhempihan oikein taistelee sen puolesta, ettei lapsensa rasitu tai rasita itseään fyysisesti esim. koulumatkoillaan.- kaikkea sitä..
tässä sitä on taas joku viisas päässyt pätemään ja paljastamaan miten tehdään lapsesta adhd.
Mahtaa olla kirjottaja ylpeä nyt itsestään kun noin paljon tietää
- hyvä.......
kirjoitus.
Seuraan mielelläni näitä tv:n lastenkasvatusohjelmia, joissa on usein "haastavia" lapsia. Sitten kun perhe löytää toisten avustuksella kurin ja järjestyksen kotiin, niin mihin se lapsen "haastavuus" sitten häviää?- tsaidu
Adhd-lapsen haastavuus ei häviä vaikka joka kotiin tulisi megasuperhypernanny.Häirikkölapset ja -vanhemmat onkin sit jo eri asia...
TV:stä tuli ohjelmasarja "Pikku julmurit", joka oli todellisuuteen perustuva ohjelma.Humasitteko lasdten järkyttävää käyttäytymistä ennen perheen asioihin puuttumista.Kaikilla taisi olla tämä ADHD eli kukaan ei kyennyt keskittymään oikein mihinkään.
Toisaalta ohjalömasata ei tainnut selvitä tarkaan missä ajassa lasten käyttäytyminen normalisoitui, mutta toteutui kuitenkin.Muistatteko mitenb vanhemoien asema ja käyttäytyminen oli merkittävä tässä/kin terapiassa.- saa toki
häiriintyneen lapsen, mutta ei ADHD-lasta. Se on aivan täysin kasvatuksesta riippumaton juttu. Älä siis tuomitse sellaisen vanhempia, he tekevät yleensä kaikkensa lapsen eteen.
Näin aluksi on hyvä tuoda esiin, ettei ihmisen tuomitsemalla rakenneta tai poisteta ongelmia.Toisalta kukapa täällä on tuominnutkaan, vaan monasti kysynmyksessä on asioiden väärin ymmäräminen.
Niin, geneettisyyden ja kasvatuksen/ymäristön vaikutuksen on helppo havaita geneettisesti arassa lapsessa.Geneettiyyshän muovaa ihmisen persoonallisuutta ja monmia sairauksia ja niden tasoja.
Esim. jos on arka lapsi, niin todella tämä arkuus ja pelokkuus lapseen ei ole tullut kasvatuksen seurauksena, vaan puihtaasti geneettisistä syistä, joihin ei ihminen itse tai ympäristö mahdolistu vaikuttamaan.
Mutta, - tätä geneettistä ilmentymää taas ympäristö/kasvatus mahdollistuu ruokkimaan ja siten vaikuttamaan lapsen kehitykseen.Jokainen ymmärtänee, mitä tapahtuu aralle lapselle, jos tätä arkuutta vanhemmat tukevat ja voimistavat.Lapsi ongelmoituu entistä herkemmin.Siis arkaa ja pelokasta lasta tulee kasvattaa siten, että hän sisältä päin alkaa kasvaa rohkeammaksi ja pois pelkotiloistaan.(Taas ujous lapsessa on täysin eri asia kuin arkuus.Ujous onkin suoja lapsella ja tätä ei tule näivettää lapselta).
Ymmärrän, miten ADHD:lle on todella valmius lapsen genetiikassa, mutta on toinen asia ja tekijä ruokkiiko ympäristö tätä kehitystä vai ei.Siis geneettiseen ihmisen kehitykseen voi ympäristö vaikuttaa. kielteisesti tai myönteisesti.- oikeassa
ml213 kirjoitti:
Näin aluksi on hyvä tuoda esiin, ettei ihmisen tuomitsemalla rakenneta tai poisteta ongelmia.Toisalta kukapa täällä on tuominnutkaan, vaan monasti kysynmyksessä on asioiden väärin ymmäräminen.
Niin, geneettisyyden ja kasvatuksen/ymäristön vaikutuksen on helppo havaita geneettisesti arassa lapsessa.Geneettiyyshän muovaa ihmisen persoonallisuutta ja monmia sairauksia ja niden tasoja.
Esim. jos on arka lapsi, niin todella tämä arkuus ja pelokkuus lapseen ei ole tullut kasvatuksen seurauksena, vaan puihtaasti geneettisistä syistä, joihin ei ihminen itse tai ympäristö mahdolistu vaikuttamaan.
Mutta, - tätä geneettistä ilmentymää taas ympäristö/kasvatus mahdollistuu ruokkimaan ja siten vaikuttamaan lapsen kehitykseen.Jokainen ymmärtänee, mitä tapahtuu aralle lapselle, jos tätä arkuutta vanhemmat tukevat ja voimistavat.Lapsi ongelmoituu entistä herkemmin.Siis arkaa ja pelokasta lasta tulee kasvattaa siten, että hän sisältä päin alkaa kasvaa rohkeammaksi ja pois pelkotiloistaan.(Taas ujous lapsessa on täysin eri asia kuin arkuus.Ujous onkin suoja lapsella ja tätä ei tule näivettää lapselta).
Ymmärrän, miten ADHD:lle on todella valmius lapsen genetiikassa, mutta on toinen asia ja tekijä ruokkiiko ympäristö tätä kehitystä vai ei.Siis geneettiseen ihmisen kehitykseen voi ympäristö vaikuttaa. kielteisesti tai myönteisesti.Siis geneettiseen ihmisen kehitykseen voi ympäristö vaikuttaa. kielteisesti tai myönteisesti. VALITETTAVASTI VAIN RAJALLISESTI.
oikeassa kirjoitti:
Siis geneettiseen ihmisen kehitykseen voi ympäristö vaikuttaa. kielteisesti tai myönteisesti. VALITETTAVASTI VAIN RAJALLISESTI.
Niin, ei tietenkään lhmisen geneettisiä asioita tai niiden vaikutusta voi muunnella rajattomasti, vaan todella rajalisesti.
Itse pidän erikoisen tärkeänä sitä kun lapsi kasvaa aikuisuuteen, niin hän itse mahdollistuu ymmärtämään "poikkeavutensa" ja heikoimman alueensa.Siis kysymys on tavallisesta itsetunnosta, jonka kaikilla ihmisillä tulisi olla hyvä.
Itsekkin edustan poikkeavaa persoonallisuutta/geneettisyyttä, mutta tietoisesti tietäen mikä käyttäytymisen piirre ongelmoittaa minut, niin tämän asian voi välttää/ehkäistä ja tietenkin se avaa tien kasvaa pois tästä geneettisestä kielteisetä piirteen vaikutuksesta.
Jos oikein rehellisiä ollaan, niin kaikilla ihmisiltä löytyy se heikoin lenkki tai geneettisesti "poikkeava". Tasot tetenkin vaihtelee.
Toisaalta harmittaa ihan, miten tänä aikana , jopa aikuinen ihminen pakenee kasvuaan jonkun sairauden taakse.Siis pohdin keskitasoisista ja siitä alaspäin olevia poikkevuuksia.Mielestäni on täysin eri asia, jos ihmisen persoonallisuus tai jokin poikkeavuus on rajusti ilmentyvä.Siihen ei kasvatuksella voi erikoisesti vaikuttamaa.Esim. vaikeat mielenongelmat, joihin liittyy geneettisyys, niin on tosi hankalia parantaa.Vaatii asianom,aiselta ihmiseltä lähes koko elämän kestoista paneutumista asiaan, pitäessään mielen tasapainoisena.
- oli adhd tai ei
Nuo ovat niitä vältettäviä asioita ihan jokaikisen lapsen kanssa.
Meillä on yksi adhd-lapsi, jonka käytös on ollut jo ihan vauvaiästä "erikoista". Adhd on diagnosoitu kohtuullisen nuorena, eli lapsi oli täyttänyt juuri viisi. Sitä edelsi kuitenkin paljon tutkimuksia, noin parivuotiaasta asti intensiivisemmin alettiin kartoittaa.
Mutta tuossa listassa on asioita, joita kannattaa välttää, ne lisäävät ihan jokaikisen lapsen levottomuutta varmasti. Niiden merkitys korostuu adhd-lapsen kanssa, ne eivät sitä aiheuta.
Tuo adhd-poika vie vanhempien ajasta leijonanosan ainakin meillä, ja hänen ehdoillaan on eleltävä paljolti, jotta homma pysyy hanskassa. Nämä ovat vaihtoehtona lääkitykselle. Muiden ns. "normaalien" lasten kanssa sitten vietetään aikaa, kun tämä yksi on koulussa. Vain sillä pystyy turvamaan sen, että lapsista kukaan ei jää vähemmälle huomiolle.
Säännöt, rutiinit, aikataulut ja listat; siinä muutama loistava keino arjen hallintaan.
Ympäristön merkitys kyllä on kova, meillä ainakin ollaan hyvin tarkkoja mm. lasten kavereista, ja siitä, että säännöt pätevät myöskin muualla. Taisit hakea hiukan toisenlaista merkitystä tosin. Tällainen lapsi tarvitsee myös ympäristön tukea ja hyväksyntää, mutta hän ei saa tehdä mitä sattuu. Liian usein vaan tuntuu se villimpi tyyppi olevan aina syypää kaikkeen, vaikka ei olisikaan ollut tapahtuma-aikaan lähelläkään. Ns. "hyvinkasvatetut (eli ei-adhd-tyypit)" lapset täällä ovat niitä ilkeimpiä ja pahimpia, osaavat vaan piilotella tekemisiään aika hyvin, ja saavat vanhempansa uskomaan omiin tarinoihinsa. Tätä olen seurannut tässä pitkään, oma lapseni ei ole se ns. syntipukki, joten puoleeton olen. Tämän vuoksi olen tarkka siitä, ketä meille tulee, ja kenen kanssa omat lapseni saavat olla ilman aikuisen välitöntä valvontaa. Oli aika silmiä avaavaa, kun kuvasimme tuossa omassa pihassamme pikku valvontakameralla salaa muksujen touhua. Tähän menimme siksi, että naapurit kielsivät omien lapsiensa olevan ikinä mihinkään syyllisiä. Näytimme nauhan ko. naapureille, ja eipä vähän aikaa heitä sitten näkynytkään. Myöhemmin sanoivat, että eivät ole tienneet, että omat lapsensa toimivat niin. No, eipä varmaan, kun eivät ikinä olleet katsomassa heidän peräänsä. Tuolle nauhalle se tallentui, kun eivät muksut tienneet, että heitä kuvataan. - ohjeet näistä...
saatu ihan psykologilta. Esim. lapselle ei tarvitse ikinä selittää mitä tehdään ja miksi (meille ei ainakaan ohje käy, todella)! Ja ei vanhemmat saisi puuttua koulukiusaamiseen (lapsen on parempi oppia puolustautumaan)! Ja siitäsyömisestä myös on tullut melko saman tyylinen ohje.
Omia mokia taas: Joskus kyllä huudan kyseisen lausen... Rutiineista poiketaan joskus, mutta tosiaan joskus ja kiirekkin tuntuu tulevan aina vaikka kuinka lähtisi etukäteen...
P.S. en muuten ole jostain syystä totellut.... - myrkytystila
Adhd on mielestäni jonkinlainen kemiallisen myrkytyksen ja henkisen hälinän tuottama yhdeistelmä ja sitten myös kurittomuutta.
Kurittomuudesta tässä joku kirjoittikin aiemmin pari viikkoa sitten ja sai kauheat vihat päälleen.
Olen seurannut parissa tuttavaperheessäni heidän aivan älytöntä menoa ja kaaosta.
Hyvin suurelta osin näen ravinnosta taatavien lisäaineiden ja valtavan sokerimäärän olevan syy kaikkeen ns adhd - ilmiöihin.
Eikä se ole vain lapsen ravinnon kieroutuma vaan odottavan äidin ja siittävän isän.
Jatkuva hälinä ja meneminen jonnekin, kiire.
Mutta jos on perhe joka elää rauhallista säännöllistä elämää niin ne on heti hörhöjä ja kenties jotain anarkisteja, jopa kommareita.- tuunari_mikko
"Jatkuva hälinä ja meneminen jonnekin, kiire."
Ketjun aloittajan kuvaama elämäntyyli on tosi helppo omaksua. Tehdään itsestä vain kiireinen ja tärkeä! ..loppu on sitten historiaa.. .. ei ehditä olla edes lasten kanssa.. - ihmemaassa
lääketeollisuus kehitteli 1970-luvun lopulla erään mielialalääkkeen. Sen jälkeen piti keksiä sairaus, jonka hoitamiseen tuota lääkettä käytettäisiin. Sairaus sai nimen MBD. Lääke meni hyvin kaupaksi, koska MBD-diagnooseja tehtiin lapsille todella paljon -80 ja -90-luvuilla. No nyt on MBD kuollut ja kuopattu ja tilalle tullut ADHD. Käviköhän nytkin niin, että ensin kehiteltiin lääke ja sen jälkeen "sairaus"?
- tuunari_mikko
ihmemaassa kirjoitti:
lääketeollisuus kehitteli 1970-luvun lopulla erään mielialalääkkeen. Sen jälkeen piti keksiä sairaus, jonka hoitamiseen tuota lääkettä käytettäisiin. Sairaus sai nimen MBD. Lääke meni hyvin kaupaksi, koska MBD-diagnooseja tehtiin lapsille todella paljon -80 ja -90-luvuilla. No nyt on MBD kuollut ja kuopattu ja tilalle tullut ADHD. Käviköhän nytkin niin, että ensin kehiteltiin lääke ja sen jälkeen "sairaus"?
Kuulosta aika karulle reality tarinalle.
Löytyykö tähän vielä faktaa?
- Ironiaa
Tässä oli mielestäni ironiaa siitä miten jokaista käytöshäiriötä kutsutaan ADHD:ksi vaikka syy on edellämainitun kasvatus tyylin. Levottomia lapsia syntyy levottomalla kasvatuksella.
Itsellän kokemusta oikeasta ADHD;sta sen verran, että elämänkumppani sairastaa k.o sairautta. (Hänellä kuitenkin se ilmenee keskittymiskyvyttömyytenä ei vilkkautena.) Hänellä kasvatus jossa oli rajta sun muuta, mutta silloin ADHD;sta ei tiedetty ja sai kasvaa ilman tukea. Oli helppo lapsi kun oli omissa maailmoissaan.
Pään sisällä se vilkas elämä. - Mr. Speed
Onneksi kuitenkin lasten AD/HD -mielisairautta voidaan hoitaa ja hoidetaankin AMFETAMIINIpohjaisilla reseptilääkkeillä! Piriä pienestä pitäen!
- Anonyymi
Hulluja kaikki.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun302846Kova karman laki
Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko5081837Päivieni piristys, missä olet?
Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei171810- 171424
Näen jatkuvasti Sompasaunalla alastomia miehiä ja naisia
jotka menevät siihen viereiseen rantaan myös uimaan alasti. Sompasaunat on siis Mustikkamaalla Helsingissä, ja kuljen si731350- 241255
Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo431248Millainen kaivattusi luonne on?
Millaisia luonteenpiirteitä arvostat kaivatussa? Oletteko samanlaisia luonteeltanne?771169- 311028
UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista LPR:ssa
Ilta-Sanomissa oli uutinen. Metsäyhtiö UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista Kaukaan-tehtaalla Lappeenrannassa971007