voiko ateisti ja muslimi avioitua?

aurinko

Mun ongelma on tälläinen: poikaystäväni on shiia-muslimi ja itse en kuulu mihinkään uskontokuntaan. Ennen kuuluin luterilaiseen kirkkoon, mutta erosin siitä hiljattain. Tiedän, että muslimimies voi avioitua kristityn tai juutalaisen kanssa, mutta entä sitten jos ei kuulu mihinkään?

30

2727

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • viisas

      Kaikkee sinäkin kyselet.
      Jos niin "fiksu" olet ,et aiot avioituu muslimin kanssa, niin turha täältä mitään kysellä.
      Kysele avion solmimisen jälkeen mieheltäsi ,hän kyllä varmasti kertoo sinulle mihin sinun pitää uskoa, ja tiedän että opit hänen oppinsa ,hyvällä tai pahalla.
      Luulis olevan miehiä muitakin ,kuin noita mekkastajia

    • xxx

      että shia mies voi avioitua väliaikaisesti jonkun toisen kanssa ollessaan naimissa kanssasi. Puolisot voivat päättää kestääkö heidän "liittonsa" tunnin, viikon vaiko peräti vuoden. Sinua ei konsultoida.

      • Opiskelija

        ...ainakin joissakin shiamuslimiyhteisöissä vaadita ensimmäiseltä vaimolta kirjallinen lupa toisen avioliiton solmimiseen?


      • Lähteet

        tämä onhan wahhabi lähteet.


      • ???
        Lähteet kirjoitti:

        tämä onhan wahhabi lähteet.

        sinä ulkomaalainen pikku rukka. Onko vaimo jättänyt sinut yksin kotiin, kun on pitänyt mennä töihin? Etkö malta odottaa että vaimo tulee kirjoittamaan viestisi selko-suomeksi?


      • Siksi
        ??? kirjoitti:

        sinä ulkomaalainen pikku rukka. Onko vaimo jättänyt sinut yksin kotiin, kun on pitänyt mennä töihin? Etkö malta odottaa että vaimo tulee kirjoittamaan viestisi selko-suomeksi?

        Mun mies ei ole wähhabi!


    • Opiskelija

      Usko on nimellisillekin muslimeille äärimmäisen merkittävä asia. Heidän on helpointa ymmärtää ja myös kunnioittaa sellaisia ei-muslimeja, jotka avoimesti tunnustavat omaa uskoaan. Käsittääkseni monet muslimit eivät edes ymmärrä ateismia. Miten sinun poikaystäväsi suhtautuu ateistiseen vakaumukseesi? Saattaahan tietysti olla, että hän on kyllin avaramielinen hyväksyäkseen uskontoa koskevan ratkaisusi. Oletko keskustellut asiasta hänen kanssaan?

    • eräs shiia

      Islamin näkökulmasta katsottuna ei ole merkitystä sillä, kuuluuko virallisesti johonkin uskonnolliseen organisaatioon. Uskoa Jumalaan ei todisteta sillä, koska usko on sydämen asia ja sydämen usko määrää, minkä uskonnon piiriin kuulut.

      Tärkein kysymys on se, uskotko ylipäänsä Jumalan olemassaoloon ja mitä sinun sydämessä on. Oletko ehdoton ateisti, joka ei usko lainkaan Jumalan olemassaoloon vai etsitkö vain oikeaa uskontoa itsellesi?

      Muslimimiehen ei ole sallittua mennä naimisiin ateistin tai uskonnottoman kanssa, jos tämä ei usko Jumalaan millään tavalla tai on monijumalainen.

      Avioliitto (pysyvä tai väliaikainen) on aina vakava asia eikä sitä pidä solmia kevyin perustein.

      Jos teillä on mutah-avioliitto, ei ole oikein suhtautua siihen tyttö-poikaystäväsuhteena, koska se on täytynyt solmia avioliittotarkoituksessa ja silloin te olette mies ja vaimo. Jos ette ole solmineet lainkaan mutah-avioliittoa, silloin se on suuri synti eikä sellainen voi jatkua.

      Rukoilen, että Jumala johdattaa teitä ja ongelmanne ratkeaa parhaalla tavalla.

    • Ranya*

      Luin kerran shialaiselta avioliitto-sivulta (shiaoppineen kirjoittama), että shia saa avioitua _vain_ toisen_ muslimin_ (shian tai sunnin) kanssa.
      Mutah eli väliaikainen, vahvistamaton liitto tulee kysymykseen kristityn tai juutalaisen kanssa.


      En enää muista, millä hakusanoilla/koneella törmäsin ko. sivustoon, mutta laitan linkin, jos satun vielä löytämään sen.

      • eräs shiia

        Suosittelen alkuperäistä kysyjää ottamaan yhteyttä suoraan siihen oppineeseen (mujtahid, marja'), jota hänen miehensä seuraa. Hänen täytyy kysyä mieheltään, kenen oppineen seuraaja tämä on ja lähettää sitten suoraan fatwakysely tälle ajatollahille.

        Väliaikainen avioliitto (mutah) on tarkoitettu nimensä mukaisesti väliaikaiseksi ratkaisuksi ja pysyvän avioliiton täytyy olla tavoitteena.

        Ajatollah Sistaani on antanut sellaisen fatwan, että jos pysyvä vaimo on muslimi, niin silloin mies ei saa solmia mutahia ei-musliminaisen kanssa (samaan aikaan).

        Eräs hadith antaa ymmärtää myös sen, ettei pysyvässä avioliitossa elävän muslimiehen ole sallittua tehdä siihen rinnalle väliaikaista avioliittoa toisen naisen kanssa:

        "Kerran Ali bin Yaqtin, tunnettu Shiia, jolla oli korkea asema Abbasid hallinnossa, tuli Imaami Ali ar-Rizan (as) puheille kysymään mutahista. Imaami (as) sanoi, "Mitä tekemistä sinulla on sen kanssa, kun Allah on vapauttanut sinut sen tarpeesta." (Wasa'il, vol. 14, p. 449)

        Hän on sanonut myös, "Se on sallittua ja täysin hyväksyttyä henkilölle, jolle Allah ei ole antanut keinoa pysyvään avioliittoon, jotta hän voisi olla siveä tekemällä mutahin." (Wasa'il, vol. 14, p. 449-450).

        Lukekaa kirja Marriage and Morals in Islam: http://www.al-islam.org/m_morals/ - siellä on vastauksia yleisimpiin kysymyksiin avioliitosta.

        Ranya: "Luin kerran shialaiselta avioliitto-sivulta (shiaoppineen kirjoittama), että shia saa avioitua _vain_ toisen_ muslimin_ (shian tai sunnin) kanssa. Mutah eli väliaikainen, vahvistamaton liitto tulee kysymykseen kristityn tai juutalaisen kanssa."

        Ylläolevassa kirjassa on mainittu tämä asia ja joitain perusteluja sille.

        Yleisesti muslimit ovat sitä mieltä, että puolisojen pitäisi olla saman uskonnon seuraajia, koska isot erimielisyydet lisäävät vaikeuksia yhteiselämässä ja ei-muslimi tai ateistivaimo saattaa johdattaa syntiin, ellei miehen oma usko ole vahva. Samaan aikaan ei-muslimivaimon saattaa olla vaikea hyväksyä islamin sääntöjä, joita mies odottaa hänen seuraavan ruoanlaittamisessa, puhtaudessa ja muissa arkipäiväisissä asioissa.


    • aurinko

      Siis en ole mikään fanaatikko-ateisti vaan erosin kirkosta lähinnä sen takia, että mitä hyötyä kuulua siihen, kun ei yhtään kiinnosta kirkossa käynti ja maksaa veroa. Olen myös ajatellut islamiin kääntymistä, mutta kohdellaanko suomalaisia muslimiin kääntyneitä ihmisiä kaltoin? esim. syrjitäänkö työelämässä ym.

      • Trolli

        Suomalaiseen kulttuurinsa pettäneeseen luuseriin suhtaudutaan erittäin positiivisesti. Suosittelen.


      • eräs shiia

        Jokaisella on oma tarinansa siitä, miten vaikeaa islamin tunnustaminen on ollut. Siksi vakaumuksellinen usko on tärkeä asia ja islamin valitsemisen täytyy tapahtua oikeista syistä eli uskosta Jumalaan ja siihen, että islam on paras tapa elää ja haluaa sitoutua siihen loppuelämäksi. Jokainen joutuu tekemään jotain uhrauksia, mutta Jumala auttaa.

        Tietysti suomalaiset muslimit kohtaavat vaikeuksia, mutta yleensä ei-muslimit suhtautuvat sivistyneesti lain puitteissa ja jos elää islamin mukaan, silloin ei-muslimitkin arvostavat enemmän. Tärkeintä on se, että itse arvostaa itseään. Töitä voi olla vaikea saada huivipäisenä, mutta sekin riippuu millä alalla työskentelee ja mikä on oma ammattitaito.

        Kun on sinut itsensä, uskontonsa ja uuden ulkonäkönsä kanssa, silloin muutkin suhtautuvat paremmin. Alku voi olla hapuilevaa.

        Ajattelen vaikeuksia ja joidenkin ihmisten pahoja sanojakin siunauksina, koska totuus on aina tärkeintä ja ehkä muslimiuteni on paljastanut joidenkin ihmisten typeryyden ja ystävyyden tyhjyyden, mitä en ehkä olisi aiemmin huomannut. Aidot ihmissuhteet ovat vain parantuneet islamiin paluuni myötä. Kiitos Jumalalle.


      • 2 trolli
        Trolli kirjoitti:

        Suomalaiseen kulttuurinsa pettäneeseen luuseriin suhtaudutaan erittäin positiivisesti. Suosittelen.

        fasistiin, joka esiintyy suomalaisuuden edustajana?


      • Trolli
        2 trolli kirjoitti:

        fasistiin, joka esiintyy suomalaisuuden edustajana?

        Annas kun kerron mitä suomalaiset oikeasti ajattelevat kaapuun pukeutuneesta suomalaisesta naista:

        A. Hän on hullu niin kuin kaikki muutkin hihhulit.

        B.Hänellä on niin huono itsetunto, että uskoo ja tekee kaiken mitä hänet huolinut muslimimies käskee.

        C.Kummatkin edellä mainitut vaihtoehdot.

        Mitä odotit? Että kaikki ihastelevat naisen "rohkeaa" ja "erinlaista" ratkaisua? Kannattaa avata ne silmät, me emme elä missään kulttuurikeskus Caisa todellisuudessa.


      • 2 trolli
        Trolli kirjoitti:

        Annas kun kerron mitä suomalaiset oikeasti ajattelevat kaapuun pukeutuneesta suomalaisesta naista:

        A. Hän on hullu niin kuin kaikki muutkin hihhulit.

        B.Hänellä on niin huono itsetunto, että uskoo ja tekee kaiken mitä hänet huolinut muslimimies käskee.

        C.Kummatkin edellä mainitut vaihtoehdot.

        Mitä odotit? Että kaikki ihastelevat naisen "rohkeaa" ja "erinlaista" ratkaisua? Kannattaa avata ne silmät, me emme elä missään kulttuurikeskus Caisa todellisuudessa.

        suomalaiset? Osa ajattelee noin ja osa ajattelee näin:

        A. Hän pukeutuu uskontonsa mukaan

        B. Pukeutukoot jokainen, kuten tahtoo.

        C. Kummatkin edellä mainitut vaihtoehdot.

        Avaa silmäsi! Emme elä natsi-Saksan todellisuudessa!


      • Trolli
        2 trolli kirjoitti:

        suomalaiset? Osa ajattelee noin ja osa ajattelee näin:

        A. Hän pukeutuu uskontonsa mukaan

        B. Pukeutukoot jokainen, kuten tahtoo.

        C. Kummatkin edellä mainitut vaihtoehdot.

        Avaa silmäsi! Emme elä natsi-Saksan todellisuudessa!

        Ei tarvitse olla natsi pitääkseen naista idioottina jos hän lankeaa ensimmäisen muslimin satuihin joka viitsii häneen koskea. Yleensä muslimeiksi kääntyneet suomalaiset naiset ovat luusereita, jotka eivät ole kelvanneet muille kun muslimi miehille, joille nyt kelpaa kuka tahansa valkoinen nainen.


      • 2 trolli
        Trolli kirjoitti:

        Ei tarvitse olla natsi pitääkseen naista idioottina jos hän lankeaa ensimmäisen muslimin satuihin joka viitsii häneen koskea. Yleensä muslimeiksi kääntyneet suomalaiset naiset ovat luusereita, jotka eivät ole kelvanneet muille kun muslimi miehille, joille nyt kelpaa kuka tahansa valkoinen nainen.

        tunnen, jotka eivät ajattele tavallasi. Ilmeisesti tuntemani ihmiset ovat enemmistönä, koska kannattamasi ajatukset eivät ole juurikaan saaneet jalansijaa esim. eduskunnassa - paria surullisen kuuluisaa tapausta lukuunottamatta.

        Ei tarvitse olla natsi, mutta sille tielle ollaan vahvasti menossa, kun ryhdytään arvailemaan ihmisen laatua hänen vaatteittensa tai uskontonsa perusteella.


      • Trolli
        2 trolli kirjoitti:

        tunnen, jotka eivät ajattele tavallasi. Ilmeisesti tuntemani ihmiset ovat enemmistönä, koska kannattamasi ajatukset eivät ole juurikaan saaneet jalansijaa esim. eduskunnassa - paria surullisen kuuluisaa tapausta lukuunottamatta.

        Ei tarvitse olla natsi, mutta sille tielle ollaan vahvasti menossa, kun ryhdytään arvailemaan ihmisen laatua hänen vaatteittensa tai uskontonsa perusteella.

        Mikäli Suomen islamilaistaminen vielä etenee, ei mitkään mediat tai ehdokkuuksia rajoittavat suur-puoleet pysty vastalausetta hiljentämään. Halmeen saama äänivyöry kertoo jo jotain, vaikka Halme ei mitään saakkaan aikaan.

        En minäkään yleensä arvio ihmisiä ulkonäön perustella, mutta nämä hunnutetut Suomi-muslimit ovat pistäneet silmään. Poikkeuksetta he ovat olleet lihavia ja epätoivoisen näköisiä hissukoita. Täytyy olla aika sekaisin, että pohjoisen tytär rupeaa leikkimään arabia.


    • Usko Jeesukseen Kristukseen ja Hänen ja siihen, että Hän on kärsinyt rangaistuksen kaikkien meidän syntiemme edestä Golgatan ristillä noin 2000 vuotta sitten, on ihmisen tärkein asia. Se on tärkeämpi kuin mikään avioliitto. Siksi asiat Jumalan ja Jeesuksen kanssa olisi mielestäni ensin laitettava kuntoon kummankin teidän kohdalla ja vasta sitten ajateltava avioliittoa. Muuten avioliitto ei ole terveellä pohjalla.

      • Anonyymi

        " Jumalan ja Jeesuksen kanssa olisi mielestäni ensin laitettava kuntoon kummankin teidän kohdalla ja vasta sitten ajateltava avioliittoa. Muuten avioliitto ei ole terveellä pohjalla. "

        Miten tämä käytännössä tapahtuu ? Noilla kaikilla tuhansilla kenellä puhelin on salainen numero.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        " Jumalan ja Jeesuksen kanssa olisi mielestäni ensin laitettava kuntoon kummankin teidän kohdalla ja vasta sitten ajateltava avioliittoa. Muuten avioliitto ei ole terveellä pohjalla. "

        Miten tämä käytännössä tapahtuu ? Noilla kaikilla tuhansilla kenellä puhelin on salainen numero.

        Ja ketju näköjään aloitettu 2003, ei ehkä enää niin ajankohtaista enää edes vastata aloitukseen.


    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Ainakaan minä en saa mennä muslimityttöystävän kanssa naimisiin, näin hänen isä sanonut, minulle se isä ei halua puhua ja hän asunutkin 25v kotimaassaan eikä ole Suomeen tulossa, Suomeen hänelle jäi ex vaimo ja se tyttö jonka kanssa seurustelen, tyttöystäväni kerkesi isäänsä nähdä noin 2vuoden ajan mutta silti hän saa uhkaamalla tyttönsä tekemisiin puuttua vaikka naiseni ei halua edes isänsä kanssa olla yhteydessä kun ei ole nähnyt häntä 25v,
      Huhu piti kohdallani paikkansa että lähi -idän musliminaiset ovat nymfoja ja lojaaleja kumppaniaan kohtaan, naisellani saman maan naisia kymmenisen kappaletta ja jokainen niistä 20-28v naisista ovat niitä naisia jotka joka pvä seksiä haluaa, lisää siis Suomeen lähi-idän naisia niin saa miehet hyvät naiset itselleen joilla seksi mielessä todella usein.
      Emme mene naimisiin mutta ollaan molemmat säästäneet palkkojaan ja suuntaamme espanjaan asumaan ensi vuonna, siellä teemme lapsen ja naiseni haluaa vaihtaa sukunimeä ja ottaa muunnellun etunimen viralliseksi ettei hänen isänsä saa yhteyttä koskaan enää. T. M40v
      3-5krt vuorokaudessa sitä itseään ja sama tahti jatkunut 2v. Olen hänen ensimmäinen kokemus joten ei ollut käytetty ennenkuin aloimme seurustella. Hän jäi lähestulkoon heti koukkuun seksiin.

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Laitas tuo youtuben hakukentään - >> naisen asema islamissa

      Siis mitäs nämä olisivat ollineen vapaasta elämästä ja ihmisten tasapuolisuudesta

      näähän kontaavat sen yhen asian ympärillä täyttä nelinkonttausta edelleen

      • Anonyymi

        PO.
        MITÄ NÄMÄ OVAT OPPINEET VAPAASTA ELÄMÄSTÄ TASAPUOLISUUDESTA

        ainoastaan hyökkäys on ykkösasia


    • Anonyymi

      Kirkkoon kuulumattomuus ei tee ateistia.

    • Anonyymi

      NÄÄHÄN OVAT VAARALLISTA SAKKIA JO KESKENÄÄNKIN

      JOTTA VIELÄ KUN NÄISTÄ POIKKEAVA - ON VARMA PELI KUOLEMA eessäh

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan uusi poikakaveri

      Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu
      Kotimaiset julkkisjuorut
      126
      881
    2. Rakastan sinua

      Enkä halua enkä aio sinua satuttaa. Satuttaisin samalla itseäni. Olet ihana mies ja olen pahoillani kuinka sinua kohteli
      Ikävä
      35
      816
    3. Kun viimeksi tapasit kaivattusi

      Kasvokkain ( ei netti, varmuudeksi vielä tarkennan), jännittikö? Jos, miten se ilmeni? Huomasitko jännittikö kaivattuasi
      Ikävä
      47
      809
    4. Jos lähestyisin

      näyttäisitkö ovea vai vihreää valoa?
      Ikävä
      54
      701
    5. Laita mulle viesti!!

      Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus
      Ikävä
      50
      691
    6. Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.

      Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva
      Maailman menoa
      143
      684
    7. Vanhemmalle naiselle

      alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e
      Ikävä
      27
      648
    8. Leppäskän tarratoimikunta kävi Suviseuroussa haastamassa riitaa!

      Voiko enää törkeämmin häiritä uskovien juhlia? https://www.kirkkojakaupunki.fi/-/tarratoimikunnan-aktivistit-kokivat-sy
      Luterilaisuus
      186
      639
    9. Ootko sä oikeasti sinkku?

      Kun oot aina yksin tuol kylil, kyl mä susta naisen ottasin jos saisin luvan😳😘🔥
      Ikävä
      42
      636
    10. Kylpyläsaaren huonot ruoka-annokset

      Annokset pienenevät ja hinnat nousevat. Bataattiransut 7e ei mistään. Lehtipihvi kutistuu kerta kerralta. Jäätelö halv
      Haapavesi
      21
      624
    Aihe