Onko kenelläkään tietoa millainen genaakkeri sopisi santtu 311, mitat,kokemusta tuoko vauhtia tai muuten vain hupia lisää purjehtimseen,tarviiko keulapuun, mistä löytyisi halvalla vaikka käytetty
genaaaakkeri
sunwind 311
81440
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
hyväkuntoinen genaakkeri. ollut suunnilleen samankokoisessa veneessä. Hyväkuntoinen ja sukassa, joten on helppo käyttää. Ei välttämättä vaadi keulapuuta, jonkinlainen tamppi riittää.
Laitatko lisätietoja, millainen vene,mitat , missä sijaitsee yms ,hintaa ja kaikkea muuta mahdollista tietoa
Kieltämättä tuo sukka genaakkerissa on aivan ehdoton
Väittäisin kyllä että sukka/rulla eivät ole ehdottomia genaakkeripurjehduksessa kunhan purjeen koko ei ole "liian" suuri.
Meillä neliöitä on vajaa 50 ja ihan hyvin ollaan pärjätty vaimon kanssa kyseisellä purjeella.
Saman kokoista varmaan suurinpiirtein menee tuohon Sunwindiinkin,
Emme siis omaa mitään kymmenien vuosien kokemusta eikä kilpailukokemustakaan. Pikemminkin kyse on minusta asenteesta ja yrittämisestä. Tuon kokoisen genaakkerin nosto on lähes triviaalia, laskussa jonkun pitään vaan mennä kannelle haalimaan sitä kasaan kun toinen laskee purjetta.
Sukka/rulla on kuitenkin aika kallis verrattuna purjeen hintaan, ainakin tämän kokoisessa purjeessa.
Jos harkitset käytettyä tai sinulle tarjotaan sellaista, niin kannttaa varmistaa että mitat sopivat. Tässä jotain josta voi olla hyötyä:
*Uusi genaakker tai toiselta nimeltään Asymeterinen Spinaakkeri maksaa about 1220 Euroa
*Sunwind 311 yleispätevä malli (malleja on kaerkeasti ottaen kolme) on pinta-alaltaan 49,8 m2
*SL: 10,60
*SMW: 5,85
(SL ja SMW ovat Spinnun liikkimitat ja leveysmitat joiden mukaan Asymetrinen purje suunnitellaan. En nyt tähän hätään viitsi selostaa mitä ovat Genaakkerien eri mallien suhdeluvut verrattuna Spinnun peruslukuhin)
*Mikäli löydät käytetyn, varmista että toisen veneen SL ja SMW ovat about samat kuin Sunwindin. Älä tujota pelkästään pina-alaan, se ei kerro paljon mitään.
*Eri veneiden mittatietoja löydät esim täältä:
http://www.ssf.se/tk/lys/info.asp klikkaa "tabeller" ja etsi haluamasi vene.
Kokkapuu tai boogspöröötti ei ole mitenkäään välttämätön, mutta sellainen parantaa purjehdusominaisuuksia, helpottaa jiippaamista, sallii isomman (tehokkaamman) purjeen. Minimissään pitää virittää jonkinlainen "merinaru" purjeen hallssikulmasta keulaan. Mielummin sellaisen jonka pituutta voi säätää (istumakaukalosta).
Sukka ei mielestäni ole välttämätön tässä kokoluokassa. Isommat veneet on asia erikseen. Kyse on, kuten joku ym sanoi pitkälti asenteesta ja siinä auttaa kun harjoittelee veneenkäsittelyä ja omaksuu muutaman (edes yhden) alasottotekniikan. Kaiken kaikkiaan sukasta voitaneen todeta että toiset tykkää ja toiset ei.
Jos harkitset rullaa, niin muista tämä. Suurin osa genaakkeresta on sen muotosia että rulla ei tule kysymykseen. Avotuulipainoitteiset isot ja pulletat: Forget it. Yleispätevät muodot: Forget it. Ainoastaan litteimmät sivutuulipurjeet ovat riittävän litteitä/kapeita että niitä voi rullata. Yhdistelmä Avotuulipainoitteinenpurje rulla, sitä ei vaan ole. (joo joo. nyt joku teistä sanoo että entä tämä Facnorin uusi Asym FX rullalaite Genaakkerille???. Joo, pitää paikkaansa että sellainen on olemassa, mutta se on melko hinnakas ja niitä on asennettu kokonaiset yksi kappale Suomessessa)
Ehkä tämä riittä tältä kerralta
Ei muuta kuin purje ylös ja menoks,sano Anni Lenox!Ei se ole niin vaikeaa,olen yksin käsitellyt 26 jalkaisen genaakeria!Asiaan on vaan ryhdyttävä.Oli minulla erillinen genaakkerin alasvetoköysi...kikkoja voi kehitellä !pURSOTINGENAAKKERI
Hankin viime kesänä vähän isompaan veneeseen (35´) asymmetrisen avotuulipainotteisen rullagenaakkerin crysader sailsilta. Ideana on se, että genaakkerin ylä- ja alakulma pääsevät pyörimään rullaköyteen nähden ja rullaaminen aloitetaan puolivälistä erillisen kiinnikenarun välityksellä. Rulla toimii kohtalaisesti. Ainoa ongelma on se, että vetoköysi luistaa helposti rullalla ellei vapaata päätä jännitä.
relampaa purjehdusta saat symmetrisellä spinaakkerilla ja puomilla (ns. perinteinen spinnu). Voit ajaa kapeilla saaristoväylillä vaikka täysmyötäistä, joka monella genaakkerilla ei onnistu vaan leikkauskulmaa pitää olla paljon, jotta purje toimisi. Olen nähnyt genaakkrejakin kiertyvä keulastaakin ympäri rintsikaksi, joten genaakkerilla purjehdus ei ole niin yksinkertaista, mitä mainospuheet väittävät.
http://il.youtube.com/watch?v=iFUnV2BEwH4&feature=related