Mitä voi mielestänne kuulua tanssiystävyyteen, ja mitä ei?
Määritelkää tanssiystävä?
Pohtija....
121999
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
...niin venyvä ja täysin henkilöistä riippuva käsite, ettei määritelmää juuri voi rakentaa.
Ihan kaikkea sitähän tanssiystävyyteen (sen tanssin ohella) voi liittyä, mitä elämässä yleensäkin on.
Jos tanssi loppuu, onko kokemuksia, että ystävyys säilyy? Vai onko tanssi mahdollisesti kantava tekijä?
...lähes poikkeuksetta on käynyt niin, että tanssiystävä on joko ryhtynyt parisuhteeseen, josta ei noin vain ainakaan yksin tanssimaan ole ollut lähdettävisä tai sitten suhde vain muuten on pannut jättämään tanssin joko vähemmälle tai ihan kokonaan.
Joskus sieltä on sitten hetkeksi suhteiden vaihtuessa palattu entisiin tanssikuvioihin ja ehkä jonkinlaiseksi tanssiystäväksikin taas, mutta harvinaistahan sellainen kuitenkin on.
Niin voi oikeastaan sanoa, että tanssin loppuessa loppuu ystävyys ja taas ystävyyden päättyessä vastaavasti loppuu yhdessä tanssiminen.
Se on vain tanssiystävä, kerrotaan varatun kotona siellä tansseista palaavaa kumppania odottavalle.
Ja oltu tanssien jälkeen/ennen intiimissä kanssakäymisessä ennen kotiin paluuta.
Tanssiuskovien tavara on yhteinen:)
Juuri näin on.
Ainakin minun "tanssiystävä"miehet.
Kotona sitten kerron miehelleni vain tanssineeni vain tanssikaverien kanssa.
Kaikki muu touhu jää sitten arvailujen varaan.
Mitään en tunnusta. Se on periaate.
Eihän sitä yhtä miestä pelkästään jaksaisi.
Tanssi ja seksi kuuluvat kiinteästi yhteen.
Mutta ei kerrota sitä kotona odottaville puolisoille.
enemmmänkin tuttuja. -Ystävä on jo (minun mielestäni)jotain muutakin -ja yhteistä on muutakin kuin tanssi -ja tavataan muutenkin kuin tanssin merkeissä.
Tanssituttavia voi olla paljonkin ,mutta tutustuminen jää vain pintapuoliseksi. Jutellaan tanssin lomassa niitänäitä,mutta tanssipaikan ulkopuolella ei olla tekemisissä keskenään.
Sitten tietysti jotkut kulkevat porukassa tanssipaikkoihin ja tuntevat toisensa varmaan jo vähän paremmin ,ehkä ovat sitten jo ystäviä -sanan varsinaisessa merkityksessä-
Tanssiystävä on tanssia, jonka kanssa askeleet sopivat yhteen ja jota on halukas hakemaan uudelleen, tanssiystävä vastaa hakuuni - tulen mielelläni sinun kanssasi.
Tanssiystävä on ensinnäkin hyvä tanssimaan ja haluaa tanssia samoja tansseja samalla intensiteetillä. Välillä vedetään täysin tanssimisen ehdoilla ja välillä kävellään ja rupatellaan.
Kohtaan tanssiystävän yleensä sattumalta kun osutaan samaan paikkaan, joskus sovitaan etukäteen ja silloin tanssitaan joskus koko iltakin kahdestaan.
Joskus tanssin jälkeen voidaan käydä sen verran kuumana, että tanssin jälkeen mennään pidemmällekin aikuisten malliin. Tämä ei kuitenkaan tarkoita sitä, että alettaisiin omistaa toisia seuraavana iltana vaan tanssin hurmio on pääasia kun kohdataan. Tanssiystävä voi myö pariutua puolellaan ja sen jälkeen yleensä pysytään tanssimisessa.
Summa rum: tanssi on pääasia ja nautimme siitä kympillä.
Ystävyys on ystävyys.
Sen suuremmoisuus on kaikilla rintamilla ei pelkästään tanssiystävyydessä se ettei ole riippuvuutta eikä ns: tilivelvollisuutta vaan kaikki aika ym annetaan siitä kyvystä aistia viihtyminen ilman taakkaa toistensa seurassa.
Ei myöskään tarvitse kokea sitä mustasukkaista omistavuutta (alisteisuutta).
Siksi katson että, oikea tanssiystävä on oikeassa merkityksessään extralaatuystävä sillä hän voi ja kykenee olemaan enemmän kuin tavallinen ystävä silti sortumatta tai haastamatta "toisen tontille". Ei riskeeraa omia suhteitaan eikä riko muiden suhteita.
Avoin ja vilpitön nauttiminen tanssimisesta, sen tuomasta liikeviihtyvyydestä sosiaalisuuksineen on riittävä ja kantava.
Toiminnan tulee olla läpinäkyvää sekä viihtyminen ystäväseurassa huomioonottavaa.
Tällaisia olen kokenut ja nautin suunnattomasti nimen omaan tanssiystävistä. (suurimman osan nimeäkään en edes tiedä)
Tanssiystäyyteen ei kuulu:
Sitomininen tanssimaan esim: kokoiltaa.
Pakollinen vastahaku.
Pariutuminen ellei sinkkuja ja seurustele keskenään.
Velvollisuus kyydeistä,ym huoltamisista.
henkilö, joka hakee sinua ja jota itse haet. Tanssiystävää ei halua sillä tavalla, vaikka hän itseä miellyttääkin. Tanssiystävää halitaan monestikin illassa ja poislähtiessä ja pidetään tanssiessa joskus todella lähellä.
Tanssiystävä sopii omaan seuraan, mutta hänen kanssaan ei ole mitään velvoitteita. Tanssiystävä ei suutu, jos häntä ei halaa, tai tervehdi tai hae, sillä se tapahtuu joskus toisella kertaa kuitenkin.
Tanssiystävän kanssa jutellaan tanssista ja säästä. Korkeintaan kysytään kuulumisia.
Tanssiystävän kanssa ei yleensä vaihdeta puhelinnumeroita, eikä sähköposteja. Kuitenkin joskus kimppakyytien vuoksi.
Tanssiystävältä saattaa odottaa yllätyksiä, kuten sen, että hän lupaa sinun kyytiisi muitakin, hän tuleekin lavalle jonkun kanssa ja tanssii koko illan saman kanssa.
Tanssiystävä on (mielellään) samantyyppinen ihminen kuin sinä. Suunnilleen sama tanssitasokin.
Tanssiystävä voi olla vapaa tai varattu.
Truehem sanoin hyvin: Kun tanssi loppuu, loppuu ystävyys, mutta kun ystävyys loppuu, loppuu tanssikin. Eli tanssiystävän kanssa ei olla ystäviä.
Tanssituttu on varmasti tästä vieläkin köykäisempi määritelmä. Hänen nimeään tuskin edes tiedetään, puhelinnumeroista ja sähköposteista puhumattakaan.
Toisaalta, miksei tansseista voisi löytää ystävää, jonka kanssa ei muodosteta parisuhdetta.
Jaetaan kuulumisia silloin tällöin, mailaillaan tai mesetellään. Vaikka tanssi loppuisi, niin miksei ystävyys voisi säilyä.
Mitä mieltä olette?
...tanssiystävänimitystä suhteestaan mielitanssitettaviinsa käyttää, niin ainakin minun kohdallani yhteyksiä kyllä pidetään muutenkin kuin vain kimppakyytiasioissa.
Itse nimitän heitä tanssikavereiksi tai tanssitutuiksi vähän tuttavuuden kestosta ja syvyydestä riippuen.
Lähimmät kyllä itse käyttävät ystävä -sanaa (jopa ilman sitä tanssi -alkua), mutta minulla onkin erittäin tiukat kriteerit ystävyydelle.
Heidän kanssaan tanssin ja kimppakyytien lisäksi ollaan tekemisissä muutenkin mm. kyläilyn, perhejuhlien, lenkkeilyn yms. merkeissä.
Tietysti myös kaikki mahdolliset sähköiset viestivälineet (puhelin, sähköposti, messenger ja facebook) ovat käytössä kommunikointiin. Joiltakin tulee kirjeitä ja kortteja myös etanapostin kautta.
Tanssiystävyys terminä siis todellakin saattaa merkitä hyvin erilaisia asioita eri ihmisille.
Joidenkin tanssituttavien kanssa on joskus ollut hyvinkin intiimiä yhteistä menneisyyttä -jopa ystävyys tai peräti kumppanuustasolla.
Tanssituttavuus silti heidänkin kanssaan vain sillä tuttava-asteella on enää olemassa.