Kertokaa mulle et mikä ois luotettava ovulaatiotesti? ku haluisin tilata netin kautta niitä testejä, mut en yhtään tiiä mikä ois hyvin. Onks kellään kokemuksia One Step liuskatesteistä? Joku oli kirjottanu niistä, että ne ei näyttäis ovista ollenkaa, vaikka oikeesti ois ovis..? Netissä ois myynnissä testipaketteja missä ois samassa ovistestejä ja raskaustestejä, sellanen ois hyvä. :)
Ovistestit
...................
5170
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
olen itse tilannut verkkoapteekki.fi´stä FindOut-nimisiä ovistestejä, liuskoja iso edullinen pakkaus, ja ainakin minulla toimivat oikein hyvin.
Suosittelen Mammaksi.fi:n testejä, niitä olen käyttänyt jo esikoista yritettäessä kolme vuotta sitten ja nyt muutaman kuukauden ajan kun kolmonen on toiveissa. Aina ovat näyttäneet oviksen :)
Mä testasin siitä kierrosta, mistä raskauduin viisi kertaa Mammaksin testillä ovista. Kiertopäivinä 9, 12, 14, 16 ja 19. Kaikki näytti negaa. Ei edes haamua näkynyt, mikä kai sekin olisi nega.
Kuitenkin kp28 tein taas ovistestin, mikä oli positiivinen. Testiviiva tummempi kuin kontrolliviiva. Seuraavana aamuna sitten tein ihan raskaustestin ja positiivinen tuokin oli.
En tiedä oliko vika testeissä vai testaajassa, mutta tässä mun kokemus Mammaksin testeistä.
Ovulaatiotesti näyttää usein (ei aina!) positiivisen tuloksen kun nainen on raskaana. LH ja hCG-hormonit ovat sukulaisia ja tuo raskaushormoni tosiaan voi reagoida ovulaatiotestissä näyttäen vahvaa plussaa. Testi on siis toiminut sinulla ihan oikein. Oikea ovulaatio sinulla ehti mennä ohi jossain välissä kun et testannut joka päivä.
Mulla ainakin tuo one step toimi ihan hyvin.
näytti kyllä mulla oviksen hyvin.
ei näyttänyt plussaa kuin yhtenä päivänä kierron aikana ja sitä ennen 2 päivänä haamua ja sit plussasta seuraavana päivänä haamua..
itse tilasin netistä tuollaisen paketin mis tulee myös raskaustestejä.