Koitan nyt ekaa kertaa kasvattaa Gladiooluksia (eli miekkaliljaa) toistavuotta. Otin ne syksyllä sisälle ja ne ovat olleet lähes huoneenlämmössä koska kylmäkellaria minulla ei ole. Vilkaisin niitä kuukausi sitten ja ne koittivat jo puskea uutta alkua? Koskas laitan ne sitten multaan kasvamaan. Nyt ovat pimeässä ilman multaa. Daalioita olen kyllä kasvatellut ennenkin ja ne olen laittanut ruukkuun joskus huhtikuussa, mutta sitten kukkivat todella myöhään syksyllä.
Koska multaan?
4
531
Vastaukset
- ihan heti
Versojen kasvaminen on merkki kasvukauden alkamisesta, eikun purkkiin sipulit.
Istuta taimimultaan ja tarpeeksi syvälle, kastele istuttaessa hyvin ja myöhemmin varo liikakastelua. Tukikeppi on hyvä laittaa purkkiin heti, koska lämpimässä paikassa lehdet venyvät pitkiksi ennen ulospääsyä ja myöhemmin tökkiessä voi tulla vahingoittaneeksi juuristoa tai sipuleita.
Gladioluksen kukinta kehittyy hitaasti, jos istuttaa kovin myöhään, eivät ehdi kukkia ennen pakkasia ainakaan meillä Pohjois-Pohjanmaalla. Omani istutin viime viikolla entisten vuosien tapaan. Viime kesänäkin ehtivät kukkia, vaikka auringosta oli pulaa:)) - Onttomukulakiurunkannus
Minäkin olen laittanut sipulit yleensä multaan ja valoon maaliskuussa, kukkivat sitten aikanaan. Asun Etelä-Suomessa. Joinakin vuosina olen laittanut parin viikon välein lisää sipuleita multiin, viimeiset toukokuun alkupuolella, niin kestää kukintaakin sitten pidempään. Mutta minulla onkin sipuleita hirveät määrät ja lisää tulee koko ajan kiihtyvällä vauhdilla. Tiedätte varmaankin, mitä tarkoitan! :-)
Ei ehkä kannata antaa kovin kauan kasvaa pelkällä sipulin varastoimalla ravinnolla, vaan todellakin laittaa multaan ja ruveta sitten pikkuhiljaa lannoittamaankin. Sipuliin on kuitenkin varastoitunut ravintoa vain rajoitettu määrä. Jos se kaikki käytetään kasvuun ja kukintaan, saattaa ensi vuoden kukinta olla hyvinkin niukkaa.- vuokki
Huomenissa kaivan siis isoja ruukkuja esille. Ihmetyttää kun viimevuonna ihmiset heittivät sipulinsa kompostiin? Näistäkin on osa kompostista noukittuja ;) ksotti mikä skotti.
- mahtuu monta
vuokki kirjoitti:
Huomenissa kaivan siis isoja ruukkuja esille. Ihmetyttää kun viimevuonna ihmiset heittivät sipulinsa kompostiin? Näistäkin on osa kompostista noukittuja ;) ksotti mikä skotti.
Ruukun pitää olla syvä, mutta jos se on myös laaja, voit panna monta sipulia samaan purkkiin.
Itte olen esikasvattanut pesuvadeissa ja pahvilaatikoissa. Leikkaan maitopurkeista pohjat pois ja lyhennän vähän, ladon purkit vatiin vieri viereen ja istutan sipulin per purkki. On helppo siirtää sit kun istuttaa mihin nyt sitten istuttaakaan ja multatilaa on just sopivasti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 473572
- 1053365
ROTAT VALTAAVAT ALUEITA
Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj342601Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan
Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️262298- 201819
Alavuden sairaala
Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan51719- 1821688
Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut
Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh3841417- 261201
Huomenta kulta
En mä halunnut sulle ilkeillä,päinvastoin. Miks mä niin tekisin ku rakastan sua ❤️ mut anteeksi jos ilmaisin itseäni huo91068