Moro!
Olen vasta melkein aloittanut mangan piirtämisen ja ole yrittänyt ettiä jotain tietoo mistä saisi sellasen kirjan missä opetettaisiin mangan piirtämistä. Niin että onko kenelläkään mitään tietoo mistä sellasen kirjan saisi????
Olen vasta melkein aloittanut mangan piirtämisen ja ole yrittänyt ettiä jotain tietoo mistä saisi sellasen kirjan missä opetettaisiin mangan piirtämistä. Niin että onko kenelläkään mitään tietoo mistä sellasen kirjan saisi????
Vastaukset 11
Vanhimmat
Itse opettelin tuolla Mega Manga -sarjalla. Ihan hyvä aloittelijalle, myöhemmin tarvitsee sitten jo kattavampia opuksia. Todella hyvät esimerkit ja läpikin voi piirtää, koska kirjan koko on vähän isompi. Itelläni on kaksi osaa - sarjassa ei tada usemapaa ollakaan.
myydään Mega Manga piirrustusopas kirja: http://www.huuto.net/fi/showitem.php3?itemid=100632426
Tai: http://www.tammi.fi/kirjat/ISBN/9789521611179/
Ja:http://www.bookplus.fi/product.php?isbn=9789521611179
(SARJAN 1 OSA!) Vertaile hintoja ja osta vaik noista joku, niin pääset vauhtiin :)
kyä se niin on tässäkin tapauksessa. Ei ohjeita seuraamalla tule miksikään. Kyllä sitä itse täytyy kehittyä ja oppia.
Sitten kun alkaa olemaan perusasiat hallussa eli osaat piirtää edes mittasuhteiltaan ok ihmisen, tutustu How to draw manga-sarjaan ja opettele ainakin varjostaminen ja vartalon asennot. Hahmot on parasta keksiä itse, aamoin pysyä kaukana amerikkalaisten "mangaoppaista" (kirjoittajat eivät tiedä mangasta juuri mitään, tyyli lapsellista ja usein kuin 12-vuotiaalla).
Kirjakaupoista löytyy kyllä manga-oppaita, suurin osa varmaankin englanniksi, mutt so what! Kyllä niitä suomeksikin löytyy...ja riippuen minkälaista tyyliä alkaa harjoittaa, akira toriyaman (dragonball) ja akira sakuman piirto-opas Piirrä Mangaa - Akira Toriyaman manga laboratorio, on aika hulvattoman hauska tapa oppia piirtämään sekä yleisesti että toriyaman tavalla (ja mikä parasta, se on suomeksi).
Voi noita manga-piirustus oppaita,ostaa vaikka jostai kaupast,mut oon kyllä samalla kannalla kun nuo,jotka ehottaa ite piirtämistä... oma tyyli on tärkeä.ja siinä samalla voi säästyy rahaa... ja joitaki oppait,voi lainata kirjastost... kun ottaa huomioon,että sen rahan voi käyttää vaikka uuteen pokkariin...
No,olen piirtänyt mangaa toosi vähän aikaa,ja nyt sitten tarvitsisin apua:
Kysymys kuuluu;
-Ostaakko manga oppaan,vai tekeekö oman tyylin?
Minulle käy molemmat,mutta tässä pari kysymystä:'
-Mitä tarkoitat sillä että luo oma tyyli?
Tarkoitatko että omat silmät luo sille että ne ei edes ole mitään oikeata mangaa,vaan luo vaan omat silmät.Jota sitten sanotaan "mangaksi"-en halua sanoa tylysti,olen vain kokematon ;-D
Tässä on hyvä osoite missä opitte piirtämään silmät löysin just äsken:http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Moe-Manga-eye-pic.GIF
Tässäkin on hyvä ossa:http://www.copicmarker.com/wp-content/uploads/2009/08/manga-head-tutorial.jpg
Löytyy!!!!!
kirja kaupasta tai kirjastosta
Multa löytyis itseltä Mega Mangan 1-2 osat. Siis ne on sellasia "oppaita" mangatyyliseen piirtämiseen. Voisin myydä ne vaikka poiskin, jos kiinnostaa, ja hinnasta voidaan sopia. (: Jos kiinnostaa, niin laitappa s-postia [email protected]