Olis vaan ihan kiva tietää että kannattaako mennä, siellähän toimii joku seikado, jolla on joka kevät ja syksy alkeiskurssi. Olen jo miettinyt monta kertaa, mutta en oo uskaltanu, uskaltaako sinne mennä yksin vai pitääkö mennä kaverin kans?
Joten joku joka on seikadossa vois vähän kertoa mulle esim. koska alkaa seuraava alkeiskurssi, kauanko on harrastanu, millä vyöllä on, minkälainen yhteishenki siellä on, onko muita seuroja missä voi harrastaa, jos vaikka lähtee opiskelemaan.
Kiitän jo etukäteen kaikkia vastanneita.
Joten joku joka on seikadossa vois vähän kertoa mulle esim. koska alkaa seuraava alkeiskurssi, kauanko on harrastanu, millä vyöllä on, minkälainen yhteishenki siellä on, onko muita seuroja missä voi harrastaa, jos vaikka lähtee opiskelemaan.
Kiitän jo etukäteen kaikkia vastanneita.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Jep, Seikadolla on oikeastaan joka kevät ja syksy alkeiskurssi, seuraava alkeiskurssi alkaa näillä näkymin ens tammikuussa, hinta on ollu nyt viime aikoina semmoset 90€ en tidä paljonko se on nyt ens keväänä.
Aluksi se voi olla helpompaa jos on kaveri, mutta jos on kaveri ja sen kans tekee aina tekniikat, niin kumpikaan ei kehity yhtä nopeasti kuin muuten, ja se kehittää sosiaalisia taitoja jos on muidenkin kuin parhaan kaverinsa kanssa, mulla ei ollu siellä kaveria, mutta isoveli oli jo harrastanu monta vuotta ennen kuin menin sinne.
Itse aloitin vuoden 2001 syksyllä joten 2 vuotta oon harrastunu
Vyöjärjestelmä:
9.kyu valkoinen
8.kyu valkoinen
7.kyu keltainen
6.kyu oranssi, mulla on tämä
5.kyu vihreä
4.kyu sininen
3.-1.kyu ruskea
1.-10.dan musta
Yhteishenki on tosi hyvä, ehkei vielä aivan alkeiskurssilla tutustu ihmisiin, mutta vyöllisenä kyllä
Muita seuroja on Kenbukan Tampereella, en tiedä yhtään sen alkeiskursseista ja Kobukan Helsingissä, siitä seurasta en tiedä muuta kuin niiden nimet jotka siellä harrastaa. Niistä voi kysellä joskus alkeiskurssin jälkeen
Toivottavasti vastaus auttoi sinua valitsemaan karaten harrastukseksi.