Missä vaiheessa vanhoillislestadiolaisuus on siis eronnut luterilaisesta seurakunnsta ja jakaa nyt omat sakramentit?
Nimittäin yksi seurakunnan keskeinen tunnusmerkki on juuri sakramentit.
Martti Luther:
Seurakunta on siis pyhä kiihkohenkienkin siinä hallitessa, kunhan nämä vain eivät kiellä sanaa eikä sakramentteja; sillä jos he ne kieltävät, lakkaavat he olemasta seurakunta.
Siellä siis on pyhä seurakunta, missä sana ja sakramentit oleellisilta kohdiltaan säilyvät, huolimatta siitä, että siellä hallitsisi vastakristus, joka ei istukaan perkeleiden porttolassa, ei sikalassa, epäuskoisten joukkiossa, vaan kaikkein jaloimmassa ja pyhimmässä paikassa, nimittäin Jumalan pyhäkössä.
**************************************************************
Me siis vastaamme kysymykseen näin: Seurakunta on olemassa kaikkialla maailmassa, missä vain on evankeliumi ja sakramentit.
**************************************************************
Juutalaiset, turkkilaiset ja kiihkohenget eivät ole mikään seurakunta, koska he näitä vastustavat ja ne kieltävät. WA 40 I, 71.
Mutta koska meidät on kastettu ja me uskomme Kristukseen, niin olemme Kristuksessa ja Kristuksen kanssa pyhiä ja vanhurskaita, sillä hän otti pois meidän syntimme ja armahti, puki ja kaunisti meidät pyhyydellä.
Näin on koko kristillinen kirkko pyhä, ei itsessään eikä omasta ansiostaan, vaan Kristuksessa ja Kristuksen pyhyyden vuoksi, niin kuin Paavali sanoo (Ef. 5:26): »...puhdistaen sen, vedellä pesten, sanan kautta.» WA 31,1, 167.
Nimittäin yksi seurakunnan keskeinen tunnusmerkki on juuri sakramentit.
Martti Luther:
Seurakunta on siis pyhä kiihkohenkienkin siinä hallitessa, kunhan nämä vain eivät kiellä sanaa eikä sakramentteja; sillä jos he ne kieltävät, lakkaavat he olemasta seurakunta.
Siellä siis on pyhä seurakunta, missä sana ja sakramentit oleellisilta kohdiltaan säilyvät, huolimatta siitä, että siellä hallitsisi vastakristus, joka ei istukaan perkeleiden porttolassa, ei sikalassa, epäuskoisten joukkiossa, vaan kaikkein jaloimmassa ja pyhimmässä paikassa, nimittäin Jumalan pyhäkössä.
**************************************************************
Me siis vastaamme kysymykseen näin: Seurakunta on olemassa kaikkialla maailmassa, missä vain on evankeliumi ja sakramentit.
**************************************************************
Juutalaiset, turkkilaiset ja kiihkohenget eivät ole mikään seurakunta, koska he näitä vastustavat ja ne kieltävät. WA 40 I, 71.
Mutta koska meidät on kastettu ja me uskomme Kristukseen, niin olemme Kristuksessa ja Kristuksen kanssa pyhiä ja vanhurskaita, sillä hän otti pois meidän syntimme ja armahti, puki ja kaunisti meidät pyhyydellä.
Näin on koko kristillinen kirkko pyhä, ei itsessään eikä omasta ansiostaan, vaan Kristuksessa ja Kristuksen pyhyyden vuoksi, niin kuin Paavali sanoo (Ef. 5:26): »...puhdistaen sen, vedellä pesten, sanan kautta.» WA 31,1, 167.
Vastaukset 39
Vanhimmat
Jäi "u! pois nimimerkistä vahingossa.
Ei ole eronnut.
Ei jaa omia sakramenteja.
...vanhoillislestadiolaiset jakavat?
Tunnustaako vanhoillislestadiolaiset yhden, pyhän, pyhien yhteisen ja maailmanlaajuisen Kristuksessa Jeesuksessa olevien Jumalan lasten seurakunnan?
Sitten olisivat kyllä maailman kirjat sekaisin noin 100000 ihmisen osalta.
Eivät ole nimittäin tähän paivaan mennessä vielä tunnustaneet, muuta seurakuntaa, kun oman ajallisen yhteisönsä, jota erheellisesti Jumalan valtakunnaksi ja seurakunnaksi nimittävät.
Ja siten vielä pienten lasten lisäksi sen teoreettisen, häviävän pienen mahdollisuuden, että jossakin maailman kolkassa opetettaiin ja uskottaisiin pilkuleen samalla tavoin väärin Jumalan sanaa, kun heilläkin opetetaan ja uskotaan.
Ensiksi vl-:set eivät ole eronneet Luterilaisesta kirkosta,suomen kirkoissa on vl-pappeja paljon.Jos vl:ät lähtisivät pois niin tulisi papeista ja kanttoreista myös diakoniatyöntekijöistä pula valtion kirkossa.
Kyllä useissa "maankolkissa" on samanlaista oppia Jumalan valtakunnasta mitä meillä suomessa.
Käypä tutustumassa netti sivuilla www.srk-oulu.net
siellä on eri linkkejä esim lähetys työstä.Muutenkin kannattaisi etsia fakta tietoa eikä elää ns.mutu tiedoissa.Sääli kun sinullakin on "asenne vamma"vl.uskovaisia kohtaan!
NYT RASITTAA:
lopeta tuo jauhaminen, että "sinullakin on asennevamma vl:iä kohtaan". EI OLE KYSEESSÄ ASENNEVAMMA JOS KYSEENALAISTAA TEIDÄN JOITAIN OPPEJANNE! Hyvän mies, jos jollakin on asennevamma niin teillä vl:llä on TODELLINEN asennevamma kaikkia muita JUMALAN OMIA LAPSIA kohtaan, jotka eivät satu olemaan vl:iä!!!
Se asia tulee teille kerran totisesti kirkastumaan rajan tuolla puolen, ja se on minun helpotukseni.
...meillä kaikilla?
No minusta asenne ja usko ovat eri asioita, ja asenteesta ei ole lähtevää se, jos haluan uskoa näin kuin uskon.
Minusta kukin saa uskoa juuri niin kuin haluaa ja parhaaksi näkee, mutta jos joku haluaa uskoa ja noudattaa Jumalan käskyjä, Jumalan ilmoittaman tahdon mukaisesti muitakin asioita niin se ei todellakaan ole Raamatun, eikä Jumalan sanan vastaista. Jos pystyt osoittamaan synniksi, että en ehkäise, en juo, en istu siellä kussa pilkkaajat istuvat niin osoita ne. Tämä on minun uskoni ja minä saan itse tehdä rajan omantuntoni mukaan, mikä ei tunnu pahalta sydämmelläni.
Nyt pyydän osoittamaan minun asennevammani, koska niin selkeästi sanot sen koskevan kaikkia VL:ä.
(tai aivopesun tuote) on todellakin se, että kuvittelette, ettei KÄYTÄNNÖSSÄ KUKAAN MUU KUIN VL, voi olla oikeasti uskovainen (tai uskomassa!) ja Jumalan oma. Siis suomessa esim. jonkun muun herätysliikkeen tai kristillisen yhteisön jäsen. Se on kai sinunkin asennevammasi? Vai ovatko sinun mielestäsi esim. esikoislestadiolaiset, rauhansanalaiset tai helluntailaiset pelastavassa uskossa? Vastaa suoraan! Minun mielestäni MIKÄÄN YKSITTÄINEN K R I S T I L L I N E N ryhmä ei voi omia oikeaa uskoa -siis sillä tavalla että vain ko. ryhmän jäsenillä on ainoa oikea usko ja kenelläkään muulla ei. Oikea usko on pelastavaa uskoa ja sitä löyty monista buljuista, korostuksista riippumatta.
Se on todellakin pahimmanlaatuinen vamma ja asenne.
Tietenkin saat olla ehkäisemättä, juomatta, istumatta siellä missä pilkkaajat istuvat! Monet uskovaiset (ei-vl:t) tekevät niin! Eikä se tietenkään ole mikään synti tai kynnyskysymys. Omaatuntoaan pitää kuunnella. Mutta siihen vaikuttaa paljon kasvatus ja opetus, jota on lapsesta saakka kuullut, niin kuin tiedät. Eikä Raamattu ole ko. asioissa täysin yksiselitteinen.
On paljon asioita joita itsekään en voi omantuntoni mukaan tehdä, ja joita suoraan ei Raamatussa silti kielletä. En minä tästä aihepiiristä puhunut mitään edellisessä viestistäni!
Vain tuosta teidän käsittämättömästä "Leikin Jumalaa"-asenteesta, jonka mukaan voitte suorilta käsin sanoa, onko joku "oikeasti uskomassa" vai ei -TUNTEMATTA KO. HENKILÖÄ MILLÄÄN TAVALLA. Varsinkin nimimerkki "Näin" on kunnostautunut tässä asiassa.
ON TÄYSIN NAURETTAVAA JA SOKEAA SANOA TUOLLA TAVOIN KENELLEKÄÄN SILLÄ PERUSTEELLA ONKO VL VAI EI. Ja sehän on yksi perusopeistanne, myönsittepä sitä tai ette. Turha kiemurrella. Ja sitä minä kritisoin sydämeni pohjasta saakka. Se on niin Raamatun sanan vastaista kuin olla ja voi.
...kuuntelen omaatuntoani asioissa, miten toimin ja miten puhun.
Minä kuuntelen myös Pyhän Hengen ääntä, joka ohjaa minua oikealla tiellä ja Pyhä Henki ei ilmoita, että tällä tiellä mennään kadotukseen. Muualta en lähde edes etsimään pelastusta. Olen sitä sanonut pitkään ja hartaasti, että jokainen on vapaa valitsemaan tiensä, mutta Jumalan sanaa ei tule kätkeä uskon taakse, vaan se pitää kuuluttaa sellaisenaan kuin se on.
Jos me uskomme, että olemme Jumalan valtakunnassa niin se ei ole mitenkään Raamatunvastaista ja taitamattomilla puheilla voi antaa kyllä tuomion lausahduksen. Seuroissa opetetaan aina ja muistutetaan siitä, että me emme kukaan ole tuomareita ja meidän tehtävämme ei ole tuomita ketään, ainoastaan kertoa Jumalan ilmoittama tahto ja usko vapahtajaan.
Meidän ei ole mitään tarvetta lähteä tästä "VL-uskosta" pois ja hakea pelastusta muualta, koska me olemme Jumalan valtakunnassa ja Jumalan sanan mukaan siinä valtakunnassa pelastuu. Jos joku muukin kokee olevansa Jumalan valtakunnassa niin ei sitä häneltä olla ottamassa pois, eikä tuomitsemassa, vaikka olisi eri herätysliikkeessä. Tuomion kuva tulee juuri siitä, että me emme lähde muiden herätysliikkeiden sisälle hakemaan yhtään mitään ja uskomme tämän uskon ja tämän Jumalan lasten joukon mukana pelastuvamme. Sanaa tämä joukko ei pidä ymmärtää me VL:t, vaan jokainen Jumalan lapsi kuuluu tähän joukkoon. Jos me olemme metsässä kolmestaan ja sanomme tämän joukon mukana me pelastumme niin se ei ole väärin.
Meille on annettu tämä maallinen aika tehdäksemme valinnan, jossa iankaikkisuuden vietämme ja jokainen joutuu yksin vastaamaan siitä viiemisenä päivänä Tuomarin edessä. Siksi ei kenenkään ole varaa ketään tuomita, jotta ei anna väärää tuomiota. Jumala on oikeudenmukainen tuomari.
"Lähetystyö
Kirjoittanut: Keskipäivän mietteitä, 4.12.2003 klo 13.04
SRK:n sivuilta löytyivät mm. seuraavat tiedot:
Vanhoillislestadiolaista ulkolähetystä tehdään 12 maassa. "Lähetystyössä päätoimintamuotona ovat hartausseurat, joita järjestetään ulkomailla noin 600 tilaisuutta vuodessa."
Vertailun vuoksi voidaan todeta, että Suomen Helluntaiherätyksen lähetysjärjestön Fidan kautta tapahtuu lähetystyötä n. 50 maassa yli 400 lähetin voimin.
Jos lasketaan varovaisen arvion mukaan, että jokainen lähetti pitää ainakin kaksi tilaisuutta viikossa (käytännössä varmasti enemmän), niin tilaisuuksia tulee vuodessa yli 40.000.
Onko vl-lähetystyö latteata?"
"Seuroissa opetetaan aina ja muistutetaan siitä, että me emme kukaan ole tuomareita ja meidän tehtävämme ei ole tuomita ketään, ainoastaan kertoa Jumalan ilmoittama tahto ja usko vapahtajaan."
On päivänselvä asia, että vanhoillislestadiolaisuus opettaa ns. "vain me"-oppia eli vain vanhoilliset ovat ainoita oikeita ja Jumalalle kelvollisia uskovaisia.
Teidän porukka toivottelee täällä muille elävässä uskossa oleville kuin veeällille: "Tee parannus". Miksi tuo toivotus, ellei rauhanyhdistyksillä opeteta, että "vain me"?
Mistä elävässä uskossa olevan ei-veeällän pitää tehdä parannus?
Turhaan sinäkin yrität tässä asiassa kiemurrella. MUNAAT VAIN ITSESI!!!
"Jos joku muukin kokee olevansa Jumalan valtakunnassa niin ei sitä häneltä olla ottamassa pois, eikä tuomitsemassa, vaikka
olisi eri herätysliikkeessä."
Kumpa tuo olisikin totta! No itsellenne te siinä vain hallaa teette tuomitessanne kristuksen lunastamia ihmisiä helvettiin.
Tämä tuomio ei tapahdu suinkaan aina suulla ja anoilla, vaan teidän hengessänne se tuomio tapahtuu. Ei koe iloa ja rauhaa, sitä ihanaa tunnetta toisen uskovan lähellä, eikä voi toisen uskovan kanssa myöskään yhdessä sydänten kanssa yhtyä yhteiseen ylistysvirteen Jeesukselle Kristukselle.
Muista tämän kauhean ajan omassa farisealais-elämässänikin, kun menin esimerkiksi kirkkoon ympärilläni ei suinkaan ollut rakkaita uskovia Jumalan lapsia, vaan kuollut uskoisia ja vääräjumalisia ihmisiä, kuolleen uskon tunnustajia siellä oli.
Ja vaikka silloin olisi enkeli taivaasta tullut ja sanonut minulle, että nuo ovat uskonvejiäsi ja sisariasi, en taatusti olisi uskonut.
Mutta Jumala on ihmeellinen armossaan, HÄN on saanut muuttaa minut. Ja sitä myötä myös ihmiset ympärilläni ovat "muuttuneet".
Autuus ei ole siinä mitä itse kukin kokee, vaan Hengestä uudestisyntyneellä on Pyhän hengen todistus sydämessään Jumalan lapseudesta.
AMEN!!!
PS. Pieni kiihtyminen piristää harmaana sadepäivänä.
...jo minut, mutta et tietenkään itseäsi.
...on heikkouden merkki.
Noinhan sitä voi ihmisiä yrittää alistaa:)
Mutta tiedätkö. Olennaista on se, MISTÄ kiihtyy. Jos asia on oikea niin silloin ei ole mitään väliä vaikka kiihtyy. Raamatussakin sanotaan, että "vihastukaa, mutta älkää syntiä tehkö." Jobin kirjassa Jumala sanoo Jobille "päästä vihasi valloilleen"!
Suuri Jumala on myös suurin "Psykologi", hän tietää, ettei ole mitään järkeä padota tunteita sisälleen. Siinä ihminen aiheuttaa vaan hallaa itselleen. Näitä ihmisiä on paljon: joskus tulee se viimeinen pisara ja sitten kuohuu yli, ja seuraukset voivat olla järkyttävät. Kaikki psykologiaa lukeneet tietävät tämän.
Se on minusta heikkoutta, ettei uskalla näyttää tunteitaan. Se on heikkoutta, ettei uskalla ottaa vastaan toisen tunteita, ja jos tuomitsee toisen tunteet.
Minä ainakin haluan elää aitona ihmisenä, ja hyväksyä tunteeni ja tempperamenttini. Jumala on minut tällaiseksi luonut. Saman tilan haluan antaa läheisillenikin!
Esim. olen aina rukoillut, että saisin miehen, jonka kanssa uskaltaa rehellisesti riidellä. JA sellaisen sainkin;) En jaksa mököttämistä tai sitä, että aina vaan vaikka hampaat irvessä yritetään keskustella asiallisesti, vaikka sisällä kuohuis.
Hyvä on räiskähtää ASIASTA, (ei nimittelyä!) ja sen jälkeen keskustella, pyytä ja antaa anteeksi.
SE PUHDISTAA ILMAA, JA EIPÄ OLE JÄÄNYT MITÄÄN HAMPAAN KOLOON, VAIKKA YHTEISTÄ MATKAA JO TAKANA ON ENEMMÄNKIN:))) Toimii meillä siis.
Mutta jos on ominaista keskustella hillitysti, niin hyvä sekin. Kukin tamplaa tyylillään. Ja annamme kai siihen kaikille vapauden?
...todella taaplaa tyylillään, kuten minäkin ja minä saan esittää mielipiteitä kiihtymisestäkin ihan vapaasti. Eihän kenenkään tarvitse niihin uskoa, mutta sanon jos siltä tuntuu ;)
kyllä psykologiassa sanotaan myös niin, että agressioiden ylenmääräinen purkaminen synnyttää niitä vain lisää. Opeteltaisko laskemaan vaikka sataan ja siten pitämään kielemme kurissa, silloin viha ei meitä hallitse. Se on kyllä vaikeata ja minun täytyy harjoitella sitä usein, olen kyllä huomannut voivani paremmin(ympäristöstäni puhumattakaan) kun en aivan kaikkea sano, mitä ajattelen. Paljon huonommin voin silloin kun tartun jokaiseen koukkuun ja reagoin vihastumalla, silloin koukunasettaja on todellakin onnistunut alistamaan minut.
Lähetystyön määrä ei merkkaa.
15. Voi teitä kirjanoppineet ja Pharisealaiset, te ulkokullatut! jotka merta ja mannerta ympäri vaellatte, tehdäksenne yhtä uutta Juudalaista; ja kuin se tehty on, niin te hänestä teette kaksikertaa enemmän helvetin lapsen kuin te itse olette.
oli sairasta vl-tekstiä.
...oli suoraa Raamatun tekstiä.
"agressioiden ylenmääräistä purkamista"?
Minä en ole sellaista huomannut! ;)
En puhu vihasta ja vihan ilmaisemisesta, enkä varsinkaan aggressiivisuudesta, vaan tunteiden osoittamisesta.
Vaikka välillä sapettaa kun kirjoittaa niin ainakin minä olen jokaikisen sanani takana. Silloin siinä ei ole YHTÄÄN MITÄÄN HÄVETTÄVÄÄ. Se on huono, jos ei hillitse kieltään. Paljon jätän sanomattakin.
Minä jatkan samaan malliin, niin kuin jokainen meistä. En ole alentunut ala-arvoiseen keskusteluun mielestäni ja se on tärkeintä.
Mutta saatte toki olla sitä mieltä kuin olette asiasta! Se ei minua paina, niin kuin ei kaiketi minunkaan mielipiteeni teitä, hyvä niin:) Jatketaan sovussa vaan.
miten psykologiassa myös opetetaan. Omia kokemuksia on joskus siitä, miten olen yrittänyt tuoda esille jotakin tärkeäksi näkemääni aspektia asiasta ja kiihtynytkin kokiessani, ettei kukaan kuuntele/ymmärrä eikä edes reagoi. Olen voinut mielessäni "hiiltyä" asiasta, mutta huomannut, että harvoin se on tuottanut tulosta. Joskus on niin, ettei kannata "heittää helmiä sioille", vaan keskustella sellaisessa seurassa, missä voi uskoa tulevansa ymmärretyksi.
Kirjoitit ihanasti omasta temperamentistasi ja siitä ,miten sait aviomiehen, joka on sinulle sopiva. Täällä on toinen samanlainen "tulisielu", joka saa olla aivan oma itsensä ainakin täällä kotosalla, oman miehen seurassa. Hyvää illan jatkoa sinulle !
"Lähetystyön määrä ei merkkaa."
missä kohtaa Raamattua näin sanotaan.
Lue samalla itse Matt. 28:18-20.
Juu, sellainen olo täällä tosiaan on välillä, että kannattaisi keskustella näistä asioista vähän toisenlaisessa seurassa. Ehkä kohta taas poistun vähäksi aikaa: nyt kun täällä on taas pyörinyt, niin muistaa hyvin, miksi tämä ei enää kiinnostanut:)
Veeällien kanssa ei tunnu syntyvän todellista toisen kuuntelemista/keskustelua, ainakaan joidenkin heidän kanssaan. Liian usein vastataan niillä sataan kertaan kuulluilla liturgiolla. Mutta mielenkiintoista tämä silti on.
Tempperamentista vielä: minä olen kaikkien
tulisielujen puolella;) Tunnen olevani aina "samalla aaltopituudella" sellaisten pikkulastenkin kanssa, joissa on vähän luonnetta.
Aika puhtaasti kai tämä on luonne-kysymys... vaikeaa on olla sellaisten ihmisten kanssa, joista saa aina arvailla, mitä he ajattelevat tai tuntevat...
Illanjatkoa sinullekin!
...Jumalan antama aika lähetystyölle niin se tapahtuu.
et kertonut raamatunpaikkaa, koska lauseen piti olla suoraan Raamatusta.
Vai laskevatko vanhoilliset lööperiä toivoen, että eivät jää kiinni...?
...tämä kohta:
Matt. 23
15 Voi teitä kirjanoppineet ja Pharisealaiset, te ulkokullatut! jotka merta ja mannerta ympäri vaellatte, tehdäksenne yhtä uutta Juudalaista; ja kuin se tehty on, niin te hänestä teette kaksikertaa enemmän helvetin lapsen kuin te itse olette.
muutettiin
...opettaa näin:
Matt. 18
15 Mutta jos sinun veljes rikkoo sinua vstaan, niin mene ja nuhtele häntä kahden kesken yksinänsä. Jos hän sinua kuulee, niin sinä olet veljes voittanut.
16 Mutta jos ei hän sinua kuule, niin ota vielä yksi eli kaksi kanssas, että kaikki asia kahden eli kolmen todistajan suussa olis.
17 Mutta ellei hän niitä tahdo kuulla, niin sano SEURAKUNNALLE; ellei hän seurakuntaa tottele, niin pidä häntä pakanana ja Publikanina.
18 Totisesti sanon minä teille: kaikki, mitä te maan päällä sidotte, pitää myös oleman sidotut taivaissa: ja kaikki, mitä te päästätte maan päällä, pitää myös oleman päästetyt taivaassa.
19 Taas sanon minä teille: missä ikänä asiassa kaksi teistä sopivat maan päällä; jota he rukoilevat, sen heidän pitää saaman minun Isältäni, joka on taivaissa.
20 Sillä kussa kaksi taikka kolme tulevat kokoon minun nimeeni, siinä minä olen heidän keskellänsä.
Mikä on sinun käsitys seurakunnasta sekä miten ja mihin tällainen Kristuksen opettama nuhde tulee viedä, jos se viedään seurakunnalle?
Nimittäin sen, että asimerkiksi publikaani sai Jeesukselta ihan erilaisen kohtelun, kun pesun kestävä fariseus. Ja heikoilla olisimme, ellei evankeliumia olisi pakanoille julistettu.
Eli Raamattu opettaa jättämään rikkonut siihen asemaan, mikäon pakanalla ja publikaanilla. Ei suinkaa erottamaan häntä seurakunnasta, vaan julistamaan hänelle evankeliumia Kristuksesta.
Vain evankeliumi voi pelastaa ihmisen helvetistä, ei laki. Vain rakkaus voi parantaa.
Miten te itse lähestytte Kristusta tarpeessanne saada häneltä rakkautta ja armon syntisinä ihmisinä, kun te olette samalla tavoin syntisen veljenne, tai sisarenne hyljänneet seurakunnan ulkopuolelle, hamaan helvettiin. Ja mikä pahinta, ihan itse keksimienne syntien vuoksi.
Paavali on kerran neuvonut näin raskaan sanktion, mutta silloin kyse oli erittäin raskaasta synnistä.
1. Kor. 5:1 Yleensä kuuluu, että teidän keskuudessanne harjoitetaan haureutta, jopa semmoista haureutta, jota ei ole pakanainkaan keskuudessa, että eräskin pitää isänsä vaimoa.
1. Kor. 5:2 Ja te olette paisuneet pöyhkeiksi! Eikö teidän pikemminkin olisi pitänyt tulla murheellisiksi, että se, joka on tuommoisen teon tehnyt, poistettaisiin teidän keskuudestanne?
...buplilkaani ja fariseus mielestäsi Juamlan valtakunnan sisälle?
Jos oikein ymmärsin niin tarkoitat sitä publikaania, joka myönsi syntinsä ja varastaneensa ihmisiltä ja hän parannuksen tehtyään meni ja palautti monikertaisesti kaiken sen, jonka oli vääryydellä ottanut heiltä. Katumaton buplikaani oli Jeesuksen aikana varas ja ryöväri, tullimies, joka vääryydellä otti toiselta sitä mikä ei hänelle kuulunut.
Fariseuksissa on se ero, että he eivät halunneetkaan uskoa Jeesuksen olevan Jumalan poika.
Siis fariseusten ja buplikaanien ero on juuri siinä, että he molemmat kulkevat samaa laveaa tietä, toinen äärioikealla ja toinen äärivasemmalla toisistaan tietämättä ja samaan määränpäähän, kadotukseen.
Jos häntä, joka ei synnistä nöyrry parannukseen pidetään pakanana ja buplikaanina, niin sellaisten ei ole Jumalan valtakunta ja Raamattukin sen todistaa näin.
Täytyy muistaa, että katuvalle syntiselle saarnataan armo kaikista synneistä ja ei tätä ole kukaan voinut ottaa pois Jumalan lupauksen jälkeen. Me saarnataan synnit anteeksi ja ne saarnataan ihan kaikki. Miten sitten saarnataan jos ei ole katumusta synneistä? Silloin ei ole vastaanottavaista mieltä, koska katumaton ei tunne syntiä olevankaan.
Nyt sinä luokittelet syntejä suuruuden mukaan, mutta jo Mooseksen antama 10-käskyn laki tekee synnin synniksi sen muotoon katsomatta. Kyse ei ole siitä kuinka syntinen ihmienn on ja sen perusteella on joko Jumalan valtakunnassa tai ei, vaan siitä, että tunteeko ihminen synnin synniksi vai ei.
Sekoitat asioita ja jätät vastaamatta kysymykseeni. Voitko vastata siihen?
Seurakunnasta. Sekä fariseus, että publikaani.
Ja Evankeliumi Kristuksesta on julistettu pakanoille pelastukseksi.
Muutoinhan sinäkään et olisi täällä fariseuksen lailla ylistämässä virheettömyyttäsi ja ylivertaisduuttasi publikaanin ja syntisten edessä
...nyt. Et vastannut kysymykseen ensinkään, jota alussa kysyin ja toiseksi olenko minä ylistänyt virheettömyyttäni?
Fariseuksella ja publikaanilla oli juuri se ero. että fariseus oli omavanhurskas täydellisyyteen asti ja armolla ei olut mitään sijaa fariseukselle, koska fariseus uskoin vain omiin tekoihinsa. Publikaani tunnusti syntinsä Jeesuksen edessä ja pyysi armoa kohdalleen. Muistat kertomuksen Sakkeuksesta publikaanien päämiehestä, jossa hän tunnusti sen, mitä vääryydellä oli toisilta ottanut ja lupasi nellikertaisesti korvata kaikille sen minkä oli ottanut. Jeesus armahti syntistä katuvaa miestä.
Joka heittää syntisen pois huoneestaan. Ei hän koskaan myöskään kadu tekoaan. Nimenomaan syntyisen kanssa Jeesus aterioitsee.
Hän rakastaa publikaania ja pakanaa niin paljon että uhrasi henkensä ja verensä hänen vuokseen.
Pelot ja vallan halu ne todelliset syyt seurakunnista erottamiseen ovat. On helppo hylätä, jos on niin tukossa, ettei voi tuntea kipua hylätyn puolesta. Ja on vaikeata rakastaa, kuten tiedät!
...missä on se seurakunta, johon menet ja missä on se seurakunta, jossa Kristuksen kirkkolaki asuu?
...osannut vastata ja luotat siihen ihmisoppiin, jota sinulel on opetettu Raamatun ja Jumalan sanan vastaisesti uudestisyntymisestä.
Pyhiä toimituksia, seremonioita valhe-seurakunnalla kyllä riittää. Seremonioita riittää mutta teot puuttuvat. Tekoja ei ole, paitsi pahoja tekoja, niitä joissa muita ihmisiä vahingoitetaan.
Seurakunnassa, siinä joka ei kuulu ev.lut-lahkoon, ei ole mitään pahaa.
Hebrealaiskirje 10:26
Sillä jos me tahallamme teemme syntiä, päästyämme totuuden tuntoon, niin ei ole enää uhria meidän syntiemme edestä,