Mikä ihme ihottuma iski :(

Niittinen

Tulen kohta hulluksi tämän kutiamisen kanssa >< Molemmissa käsissä kämmenselästä olkapäähän ja jaloissa reidestä sääreen on pieniä, erillään olevia ja koholla olevia punaisia kutisevia näppyjä. Nyt pelkään että se leviää kaulaa ylöspäin, tottakai kun joudun raapimaan joka paikkaa... Näyttää kuin sitä olisi jo kasvoissakin ja kutiavat. Tosin niitä ei erota finneistä.

Ilmestyivät aivan pari viikkoa sitten saunassa! Siitä lähtien ovat kiusanneet :( Rasvaan ainakin kolme kertaa päivässä ihan tavis rasvalla, mutta kutinaa eikä näppyjä kyllä vie mihinkään. Juuri kävin läkärissä hakemassa lääkkeet jalassa olevaan paljon pahempaan ihottumaan, eikä tämä ole samaa.

Muuta yhteistä näillä ei ole kuin hervoton kutina .____. Tämä on kamalaa. Atooppista ihoa ei ole ollut, kuivaa kyllä. Joudun luultavasti tuosta isommastakin vielä uudelleen lääkäriin menemään ja allergiatesteihin meno on vasta viimeinen päivä tätä kuuta, eikä aiemmin ole juuri mitään allergiaa selvinnyt.

Miten ihmeessä kestän tämän kutinan? :( Aina tulee iho ihan kananlihalle ja kylmä! Kamalaa mennä nukkumaankin. Toisinaan kun raavin jotakin kohtaa, siinä nousee veripintaan aivan pieninä pisteinä isommassa rykelmässä (2. kuva).

Tässä pari kuvaa oireistani käsivarsissa, ja tosiaan iho kananlihalla:

http://img19.imageshack.us/img19/2937/img1825.png
http://img19.imageshack.us/img19/4651/img1834.png

Uskaltaisko vain hakea jotakin tiettyä voidetta apteekista vai lääkärin kautta?

Help :(

14

15098

    Vastaukset 14

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ontelosyyliä?

      Ne leviävät tosi nopeaa, kutisevat ja raapiessasi saat ne leviämään muuallekin.
      Niihin ei ole hoitoa, tosin kortisoni lievittää kutinaa ja saattaa saada ne häviämään.
      Muuta hoitoa niihin ei oikeastaan ole. Joskus niitä on puhkottu, mutta se on kivuliasta, eikä takaa pois lähtöä.
      Googleta ontelosyylä eli molluska, ja kato oisko niitä?

      Ne voi tarttua saunasta, pöntöstä, melkein mistä vain, jos joku on käsissään eritettä levittänyt...

    • veikkaisin

      Näytitkö tätä toista ihottumaasi lääkärille? Olisi kannattanut samalla reissulla, jos nyt tämä oli tullut siinä vaiheessa kun kävit toisen ihottuman takia.

      Noista kuvista on vähän vaikea päätellä mitään, mutta ontelosyyliksi en kyllä noita väittäisi. Minusta tuo saattaisi olla atooppisen ihon oireilua, joka on jostain syystä (stressiä?) aktivoitunut. Saunominen saattoi olla viimeinen pisara siinä. Sinuna käyttäisin hoidoksi mietoa kortisonivoidetta ja antihistamiinia kutinaan, jos yöunet menevät. Jos on pakko raapia niin paljon, että iho alkaa mennä rikki, kannattaa käydä lääkärissä, niin saat oikeat lääkkeet iholle tai voimakkaampaa antihistamiinia (Atarax) kutinan hillitsemiseen.

      Hyvä että sinulla on allergiatestejä tulossa. Itse asiassa ennen testejä on jotain rajoituksia lääkkeiden ja rasvojen käytölle. Sinun pitää ehkä soittaa testauspaikkaan ja kysellä asiasta. En tiedä voiko testejä edes tehdä, jos saa ihottumaa myös selkään tai mihin he nyt meinaavat naarmukokeet tehdä...

      • on..

        Näyttääpä hyvin samanlaisilta kuin mulla tällä hetkellä. Ilmestyivät viime vuoden marraskuussa, ja eivät vieläkään ole lähteneet siitä. Lääkärissä kävin, ja sain vain essexiä. Nyt sitten ajattelin mennä ihan oikealla ihotautilääkärille, että saisin juuri tuota ataraxia tai samankaltaista, koska tällä hetkellä tuo raapiminen on ihan hirveää, ja yöunet on aika huonot tällä hetkellä.


      • Niittinen
        on.. kirjoitti:

        Näyttääpä hyvin samanlaisilta kuin mulla tällä hetkellä. Ilmestyivät viime vuoden marraskuussa, ja eivät vieläkään ole lähteneet siitä. Lääkärissä kävin, ja sain vain essexiä. Nyt sitten ajattelin mennä ihan oikealla ihotautilääkärille, että saisin juuri tuota ataraxia tai samankaltaista, koska tällä hetkellä tuo raapiminen on ihan hirveää, ja yöunet on aika huonot tällä hetkellä.

        Siksi lääkäri nimitti tämän ihottumani. Tämä on kamalaa kun se on levinnyt lähes kaikkialle, jo kasvoihinkin joka puolelle :( Jopa huulissa.

        Sain lääkkeeksi allergia lääkettä nimeltään Aerius... Katsotaan nyt auttaneeko.


      • ....
        Niittinen kirjoitti:

        Siksi lääkäri nimitti tämän ihottumani. Tämä on kamalaa kun se on levinnyt lähes kaikkialle, jo kasvoihinkin joka puolelle :( Jopa huulissa.

        Sain lääkkeeksi allergia lääkettä nimeltään Aerius... Katsotaan nyt auttaneeko.

        Itse epäilin mulla olevan tuo nokkosrokko, mutta ei antihistamiinit mulla auttanu. Kokeilin Histec nimisellä antihistamiinilla. 30kpl kuuri apteekista. Mutta eipä näyttänyt toimivan. Jännä, että histecin lääkeselosteessa luki, et voi olla väsyttävä lääke, joten ei ihan aamulla kannattaisi ottaa. Mulla ei ilmennyt oikeen minkäänlaista väsymystä.


      • ei auta
        .... kirjoitti:

        Itse epäilin mulla olevan tuo nokkosrokko, mutta ei antihistamiinit mulla auttanu. Kokeilin Histec nimisellä antihistamiinilla. 30kpl kuuri apteekista. Mutta eipä näyttänyt toimivan. Jännä, että histecin lääkeselosteessa luki, et voi olla väsyttävä lääke, joten ei ihan aamulla kannattaisi ottaa. Mulla ei ilmennyt oikeen minkäänlaista väsymystä.

        Antihustamiinit eivät auta ihottumiin, jotka eivät ole allergiavälitteisiä. Minä olen ikäni ollut perusterve ja nyt jo kolme kertaa on hillitön kutina ollut koko keholla ja verillähän se sen jälkeen on. Kortisonikuuri lopetti hetkeksi oireet, penisilliinikuri hetkeksi, ab-kuuri hetkeksi ja nyt odotan pääsyä infektiolääkärille. Koepala osoitti ihottumaista ihotulehdusta, mutta allerginen en ole millekään, en edes atoopikko. Ehkä tässä epäilyssä on nyt sädesienitauti, kun työpaikaltani löytyi muiden sienien ja bakteerien lisäksi niitä melkoisesti. Jospa tämä kohta loppuisi.


    • ötollotana

      Mulla oli joskus tollasta ja lääkäri totesi minulla olevan karvatuppitulehdus.

      • ihottumakamalaa

        Ihan pienenä vinkkinä nokkosihottumaan auttaa älyttömän hyvin yleensä hydrocortison (kortisooni) jota saa apteekista ilman reseptiä. Minulla se ainakin auttoi ja ihottuma katosi silloin parissa päivässä!


    • rupinen

      vajaa 2v sitten nimim.NIITTINEN kirjoitti kutiavasta ihottumastaan. Selvisikö syy? Itselläni on nyt samanlainen kutiseva ihottuma, eikä mikään lääke ole auttanut. Yöt menee raapiessa ja iho on verillä. Apua!

      • Tärväyskeskus no

        Myös esim. maksasairaudet voivat aiheuttaa kutinaa. Ihottuma voi ollakin seurausta raapimisesta.
        Vaihda pesuaineet, itselläni hävisi kaikki oireet, kun hävitin vanhan pyykkipulverin ja ostin hajusteetonta pesuainetta, lisäsin huuhtelukertoja ja siivosin koko asunnon. Pölypunkki voi nimittäin olla yksi syy. Tai satiaiset, kirput, täit... ihan tätä päivää, joka päiväkodissa pidetään täiden häädäntäviikkoja.
        Vanhat meikit ja rasvat ovat myös pahoja. Ja liika peseminen. Voi kokeilla Tenaset-lotionia pesuissa. Sitä käytetään esim. vuodepotilaiden heikkojen ihojen hoitoon.
        Lopuksi ruokaseuranta. Valmisruoat on täynnä kaikenmaailman allergisoivia mömmöjä. Tee itse ruokasi ja vältä yleisimpiä allergeeneja.
        Yleislääkärit määräävät perusrasvoja kun eivät hallitse ihosairauksia. Aina kannattaa mennä edes yhden kerran erikoislääkärille ja saada nopeasti hoitoa.


    • Pandaque

      Mulla taas on käsivarsissa sellasia pieniä punaisia nyppyjä, eivät satu tai kutia mutta näyttävät ikäviltä kun käsivarret punoittaa koko ajan. En usko että ne ovat finnejä, yritän rasvata niitä mutta se ei auta. Mikä ihme sekin nyt on?

      • näppylä2

        mulla on kans käsivarsissa pieniä punaisia näppyjä, lääkäri lähetti minut niiden takia ihotautilääkärille jonka mukaan kyseessä on "ketoris pilaris" täysin vaaraton ja harmiton, pelkkä kosmeettinen haitta.... Kuulostaa Pandaquen tilanne samalta, ne ei kutia eikä vaivaa mitenkään...


    • Kisu2

      Mulle ilmestyi kuvankaltaista "ihottumaa" kyynärtaipeisiin 2vk sitten. Rasvailin viikon prosenttisella kortisonilla, ei apua. Ei myöskään vuoroiltaisin kokeilluista kokovartalo öljyämisistä ja perusvoiteista (ajattelin jos atooppista...).
      Mietin jo, olenko saanut koiralta jonkun sikari- tai hilsepunkin. Lainasin jopa sukulaislapselta mikroskoopin ja pari iltaa tutkin karvoja, hilsettä ja raapenäytteitä, ei näkynyt mitään epäilyttävää.
      Lapsuuden ruoka-aineallergiat tuli myös mieleen, mutta lekurin mukaan eivät kyllä yleensä palaa. Siitä huolimatta olen nyt vältellyt tiettyjä ruokia. Työlääkäri määräsi antihistamiinia (tabletti vuorokaudessa) ja vahvempaa kortisonia. 5vrk takana ja pahentunut vaan. Sitä punaisemmat, mitä kuumempi minulla eli liikunta ja muutenkin hikoilu pahentaa.
      Taidan soitella ensiviikolla, jos jonnekin ihotautilääkärille saisi ihan ajan, ennenkuin en kehtaa enää mennä kuntosalillekaan.

    • Jemppuräppäri

      Apua mulla ilmesty tänää jalkaan erityisesti varpaisiin j sormiin vidum moine kuritus myös punaisia pieniä pisteitä näkyy auttakaa

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuinkahan monen

      Naisen puolisoa olet nainen vikitellyt ja eron aiheuttanut? Toivottavasti karma on ku*sut muroihisi useamman kuin kerran
      Ikävä
      76
      771
    2. Mies, kumman ottaisit mieluummin

      176 cm vai 154 cm naisen, jos molemmat muuten yhtä viehättäviä? Mikä on oma pituutesi?
      Sinkut
      144
      750
    3. Kauan mökötetään toisillemme?

      Loppuelämäkö? Vai oisko jo pussailutreffit?
      Ikävä
      57
      666
    4. Anteeksi mies

      En jaksa tätä…, en halua, että sinulla on paha mieli tämän takia. Viestiä Sinulle.
      Ikävä
      47
      654
    5. Pettymys TTK-parketilla! Anna Hanski tippui - Sami-opelta erikoinen heitto: "Nyt sä pääset..."

      Toisena parina Tanssii Tähtien Kanssa -kisasta tippuivat Anna Hanski ja Sami Helenius. Pettymys oli käsinkosketeltava y
      Tanssii tähtien kanssa
      25
      653
    6. Tekisi mieli vetäistä kunnon jurrit sinun kanssasi

      Ja keskustella asiat, ei tästä tule hevonvttua.
      Ikävä
      46
      634
    7. Eikö olisi mukavaa

      Jakaa arki yhdessä mies. Tämmöisin aatoksin.
      Ikävä
      44
      587
    8. Laittaisit viestin suoraan!!

      Haluaisin...
      Ikävä
      31
      521
    9. Poliisi etsii kadonnutta henkilöä Lapualla

      Henkilö on kadonnut 18-19.9.2026 välisenä yönä. Henkilö on hoikka,n 185 cm pitkä. Kadonneella on ollut katoamishetkellä
      Lapua
      27
      511
    10. Mieti oikeasti

      Ollaan lähes tuntemattomia, mutta samalla on tämä erityinen vuosien tilanne takana, joka on ollut monella tapaa väärin.
      Ikävä
      27
      506
    11. Oot komea

      etkä näytä vanhenevan. Mieskarkki. Mä en yritä mitään, mä oon sulle liian vanha. Olis kuitenkin kiva tutustua suhun. n
      Ikävä
      20
      503
    12. Jonkun mussukka ajanu rallia

      S- Marketilla. Vautsi vau.
      Hyrynsalmi
      6
      466
    13. Venäjä häviämässä 30 vuoden sodan

      Ukraina vapautti kolme aluetta, operaatio Vivaldi laajenee
      Maailman menoa
      402
      452
    14. Onko kaivattusi

      Hoikistunut?
      Ikävä
      30
      436
    15. Se oli molemminpuolinen limerenssi

      Limerenssi myös sinulla kun näin pitkän ajan jälkeen päivystää palstaa. 🤭
      Ikävä
      76
      431
    16. Rydman, herätys!

      "Veikkauksen toimitusjohtaja Olli Sarekoski tienasi kiinteää palkkaa 445 891 euroa ja lisiä 72 157. Kuukausipalkka oli 3
      Maailman menoa
      63
      420
    17. En laita sulle viestiä

      Toivottavasti ymmärrät jo mies hyvä, että en tule koskaan laittamaan sulle viestiä enkä soittamaan sulle. Minusta ei sii
      Ikävä
      39
      394
    18. Minä kyllä odotan nainen

      että sinun kanssa voisin jutella asioista ihan oikeasti.
      Ikävä
      36
      392
    19. Helena Ahti-Hallberg napauttaa - Näin hän kommentoi Vappu Pimiän TTK-lähtöä

      Vappu Pimiä jätti Tanssii Tähtien Kanssa -juontajapestin viime kauden lopuksi. Nyt on erilainen kausi, kun Pimiä ei ole
      Tanssii tähtien kanssa
      3
      390
    20. Mikä on toinen nimesi?

      😊
      Ikävä
      28
      384
    Aihe