Miten saan häädettyä oravan/t 2-kerroksisen omakotitalon "muhavintiltä"?
Taloon on jälkikäteen asennettu peltikatto ja orava löytää aina jostain kulkureitin talomme muhavintille, jossa se on useana vuotena jopa pesinyt.
Ongelmaksi "vuokralainen" on muuttunut kun se vinttitilasta pääsee yläkerran kylmiin varastokomeroihin ja aihettaa niissä sotkua ja melua.
Ampua tuota, ei toivottua asukkia, ei ilmeisesti saa.
Miten häädän
11
1349
Vastaukset
- os..
Eräässä paikassa kissat oli riesana. Niitä tuli sisälle ja ne pitivät kokouksiaan yläkerran rapun alla olevassa tilassa, ja se paikka haisi kissanpissalle. Panin sinne sellaisen hajupalan, jota käytetään vessoissa poistamaan hajua. Siinä palassa on hyvin voimakas haju, josta kissat eivät pitäneet. Voi olla etteivät oravatkaan halua olla siinä hajussa ja muuttavat muualle.
- ampuminen
ei ylinopeutakaan saa ajaa, mutta kaikki sitä joskus tekee.
- Hukka-Musti
Kyselyn aloittajalle: Täytyy miettiä, miltä oravasta itsestään tuntuu. Minusta jo ampuminen olisi paras ratkaisu, sillä kyllä kurrea varmasti stressaa, kun entiseen, erinomaiseen paikkaan ei enää voi tulla pesimään. Ja varsinkin, jos se on jo ehtinyt tottua ihmisiin. Nyt joko amutte tai jätätte rauhaan sen. Tuollainen hätyyttely pitkän sovun jälkeen ei tunnu eläimestä mukavalta. Ihan tosi! Se on ehtinyt jo >>tottua>> asumaan samassa paikassa.
- os..
on jotenkin nurinkurista. Eihän oravan ampuminen siitä paremmaksi tule, jos ajat ylinopeutta maanteilläkin.
Yleensä hajulla saa karkotettua muitakin eläimiä.
Jos ne haistavat petoeläimen virtsaa, niin kyllä lähtevät pakoon. Voisihan tavalliset hajuvedetkin olla varottavia luonnon eläimille. Jos pesään panee hajuvettä, ei orava varmaan siitä tykkää. - ketun kusta
os.. kirjoitti:
on jotenkin nurinkurista. Eihän oravan ampuminen siitä paremmaksi tule, jos ajat ylinopeutta maanteilläkin.
Yleensä hajulla saa karkotettua muitakin eläimiä.
Jos ne haistavat petoeläimen virtsaa, niin kyllä lähtevät pakoon. Voisihan tavalliset hajuvedetkin olla varottavia luonnon eläimille. Jos pesään panee hajuvettä, ei orava varmaan siitä tykkää.vinttiin? Haisee se sieltä ihmisenkin nokkaan, senverta vinkeetä se on.
Noissa hajusteissa on huonona puolena myös etteivät tehoa kauaakaan, orkut äkkiä huomaa ettei vaaraa ole.
Kuula kalloon eikä sitä jää suremaan kuin korkeintaan sinä. - os..
ketun kusta kirjoitti:
vinttiin? Haisee se sieltä ihmisenkin nokkaan, senverta vinkeetä se on.
Noissa hajusteissa on huonona puolena myös etteivät tehoa kauaakaan, orkut äkkiä huomaa ettei vaaraa ole.
Kuula kalloon eikä sitä jää suremaan kuin korkeintaan sinä.eläimiä älykkäämpiä. Koirat ja kissat luottavat aivan hajuaistiinsa. Voi olla kyllä, että oravan hajuaisti on heikko, kun se elää puissa. Haju ei kyllä katoa, kun käyttää sellaisia WC:ssä pidettäviä hajupaloja. Niissä on voimakas haju.
- kun kerta
os.. kirjoitti:
eläimiä älykkäämpiä. Koirat ja kissat luottavat aivan hajuaistiinsa. Voi olla kyllä, että oravan hajuaisti on heikko, kun se elää puissa. Haju ei kyllä katoa, kun käyttää sellaisia WC:ssä pidettäviä hajupaloja. Niissä on voimakas haju.
ampua paukattaa häntärotan hengiltä. No voi kyllä käyttää minkkiloukkuakin.
- relokaatio
tuolla juttua..
http://www.relaa.com/index.php?topic=21390.0 - muttei nyt
"Oravan metsästystä on jo pitkään harrastettu haukkuvalla koiralla. Nykyäänkin oravan metsästykseen soveltuvimpana koirarotuna pidetään Suomenpystykorvaa. Aseena metsästäjällä on normaalisti kiikarilla varustettu haulikko matkassaan ja käytettävät haulit ovat hyvin pieniä. Ammusten täytyy olla täyspitkiä eli LR ja niistäkin vain osa kelpaa. Laki vaatii vähintään sen 150 Joulea."
Metsästysaika on 1.12-31.1. Eli joulukuun alussa pääset viimeistään oravasta eroon. Edellyttää toki, että sinulla on voimassa oleva metsästyskortti ja riittävän "järeä" pyssy. - eikä siirtää
Kyllä joku hajukarkoitus on turvallisin vaihto ehto.
Oravam metsästysaika on 1.12.-31.01. Luimme TS- lehdestä kahdesta miehestä, jotka loukun avulla siirsivät oravat toiselle paikkakunnalle.
Sakothan siitä räpsähtivät, kun joku ilmoitti.- Hukka-Musti
Parempi ampua eläin kuin rääkätä sitä. Jos orava on tottunut siellä asumaan ensimmäisestä pesimävuodestaan lähtien, sen on annettava siellä asua, koska on siihen 100-prosenttisesti tottunut.
Mitä haittaa siitä on lain kannalta, jos orava hyvästä syystä tapetaan? Sen oravan voi hyvin ampua, ei siitä mitään huhuja viranomaisille mene.
Täytyy käyttää järkeä ja ajatella eläimen parasta, jos siitä ei muuta haittaa ole. Rääkätäkkö nyt jotain eläinraukkaa tyhmän lain takia?
Parasta kumminkin olisi, jos orava saisi jatkaa rauhassa asumistaan samassa paikassa. Jos se ei onnistu, on eläin jo viisainta tappaa. Se on jo tottunut asumaan siellä vintillä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö
palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh791954Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.
"Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläkemaksuilleen moninkertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr971683- 1481260
- 59698
- 225697
Järkytys uutisten ystäville - Huomenta Suomen kesään iso muutos
Huomenta Suomi on monen suomalaisen vakio-ohjelma. Suorana nähtävä Huomenta Suomi seuraa päivän tärkeimpiä uutisia, pol6656- 56600
Trumpille jälleen voitto
Trump ensin tuhosi Iranin ydinohjusprojektin, jotta ko. terroristivaltio ei voisi aiheuttaa ydinsotaa. Ja nyt Trump pako195563- 46498
Haluan teidät molemmat elämääni
Toista rakastan todella syvästi, ja toinen on kuin paras ystävä minulle. En voi luopua kummastakaan... </337472