laitoin kaksi viikkoa sitten chilin siemeniä Mustaan Multaan ja alle viikossa itivät!olen aiemminkin kasvattanut myös paprikaa, silloin taisi olla miedompaa multaa ja jostain luin ettei Musta Multa olisi kovin hyvä chilille,että sisältää liikaa ravinteita?
No voikos chilit antaa kasvaa yhdessä ruukussa, niinkuin nipussa? vai pitääkö harventaa eri ruukkuihin? Ennen olen jaksanut harventaa mutta nyt ei ole tilaa. taimia näkyisi olevan jotain kolmisenkymmentä.Nykyinen ruukku on 15cm halkaisijaltaan, eli sen joutuu varmaan vaihtamaan isompaan? vai? taimet ovat nyt 4cm korkeita eikä muita lehtiä ole kuin sirkkalehdet.Onko kokemuksia ei harventamattomista chileistä? miten kasvaneet? tekeekö hedelmiä myös näin??
chilintaimet
3
2085
Vastaukset 3
Vain yksi taimi ruukkuun, ja ruukkukin pitää olla tilava, jos aiot taimen siinä kasvattaa. Laitoin viime keväänä taimet aikaisin, ja istutin ne sitten kasvihuoneeseen puolen metrin välein, hyvin lannoitettuun maahan.Mutta silti eivät ehtineet muuta kuin kukkia ennen syksyä. Ja kyllä hoidettiin, mutta kun kesä oli sateinen, niin lämpö ei riittänyt. Minä totesin konstikkaaksi, vaikka en varmaan ole eilisen teeren poika näissä kokeilu asioissa.
http://www.saunalahti.fi/~thietavu/
katso tämä, siellä kotikasvattajalle ohjeita ihan kuvan kanssa. Just laitoin mun siskolle ohjeet, kun sai muutaman taimen lahjaksi.
Chili on kiva kasvi:
......Kun taimet ovat vielä kasvaneet lisää, ne pitäisi istuttaa omiin purkkeihin. Tässä vaiheessa purkeiksi käy oikein hyvin vaikka katkaistut maitotölkit. Liian isoihin purkkeihin chilejä ei kannata istuttaa. Ne vain houkuttelevat tuholaisia. Purkin pohjalle kannattaa myös laittaa pieni kerros kevytsoraa, koska se ehkäisee juurilahon syntymistä.
Chileille käyviä multasekoituksia on monia, mutta on niitäkin mitä ei missään nimessä pidä käyttää. Hiekkapitoinen kukkamulta tuntuu toimivan käytännössä hyvin. Pääsääntönä voisi sanoa että kunhan multa ei ole liian ravinteikasta. Esimerkiksi mustamulta on liian vahvaa ja tästä syystä tappaa chilit.
Kun kasvi on n. 10-15 cm korkea, sen voi istuttaa lopulliseen ruukkuunsa. Ruukun koko on verrannollinen lajiin ja lajikkeeseen – pienimmät lajit viihtyvät n.15 cm:n ruukuissa, kaikkein suurimmat taas jopa 35cm:n ruukuissa. Yleisesti n. 25 cm riittää kuitenkin useimmille chileille.
Kun kasvi on kasvanut tarpeeksi isoksi, sen voi antaa kukkia. Jos keinovaloa ei ole käytössä, kukkiminen kannattaa ajoittaa kevääseen tai alkukesään. Moni eteläisempi lajike kuitenkin kukkii vaikka keskellä talvea, jos vain valoa on tarpeeksi. Jotkut lajikkeet kukkivat luonnostaan hyvin myöhään, ja jotkut harvinaisemmat ihan milloin sattuu. Vaikka paprikat ovat itsepölyttäviä, kukkia kannattaa pölyttää, jotta satoa tulisi enemmän. Muita hyviä keinoja satoisuuden lisäämiseksi on muutamien kukkien nyppiminen ja raakojen chilien poimiminen.
Muutaman päivän päästä kukkien pölytyksestä kasvissa alkaa näkymään pieniä chilin alkuja. Chilien kypsymisajoissa on suuria eroja. Tällä on merkitystä lähinnä ulkokasvatuksessa; Suomen kesä ei tahdo riittää kaikkien lajikkeiden kypsymiseen, joten kannattaa varautua kasvatuskauden pidentämiseen tuomalla kasveja sisälle.
Oikea poimimishetki riippuu täysin omasta mausta. Vihreänä chilit ovat miedoimmillaan, kypsänä tulisimmillaan. Chilit kuitenkin tulevat maukkaammiksi kypsyessään.
Suomen kesä ei ole oikein omiaan chilin kasvatukseen. Se on lyhyt eikä aina edes kovin lämmin. Sen sijaan kasvihuone on erittäin hyvä ratkaisu chilin kasvatukseen. Esim. eteläisemmät lajit kasvavat sielläkin nirsoilematta. Omakohtaisten kokemusteni perusteella chilit eivät kuitenkaan oikein tahdo kasvaa kasvihuoneessakaan, jos ne istutetaan suoraan maahan. Turvesäkit tai kukkapurkit toimivat paremmin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikä on totta mikä ei?
Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?251888- 128865
Just saying
Mies joka antaa naiselle turvallisen olon, on seksikäs. Ei kieroja kikkoja ja haluaa olla vain sen yhden naisen mies.123657- 54598
Löytyikö syy miksi Martina on Muhiksen kanssa
Saipa naurut Gekkosen kuvasta, missä ovat ravintola Hookissa Immu fight night ottelun jälkeen, Muhoksella pullottaa hirv90565- 65541
Jos selviäisi että kaivattusi
Olisi savant asperger? Rakastaisitko vielä? Savant-lahjakkuus olisi kapea-alaista neroutta liittyen mekanisiin ja tilan88540- 42525
Päivän aivopieru Trumpilta
Trump julisti sodan hyttysiä vastaan. Myös punkit ovat Trumpin sodan kohteena. Eikö vieläkään USA:n kansa tajua tuon uko63503Jokin ei täsmää
Joskus yksi vuosiluku saa katsomaan koko tarinaa uudestaan. Löysin gradun. Matematiikka ei oikein täsmää siihen, mitä mi267480- 10478
Oliko Jani Halmeen aika jo tippua TTK:sta?
Jani Halme ja Claudia Ketonen joutuivat jättämään TTK:n. Halme ja Ketonen saivat viimeiseksi jäänestä tanssista, sambas26474Toivotko vielä viestiä
Minulta? En rohkene enää ottaa yhteyttä, kun varmasti jo uusia naisia elämässä. Nolaisin vain itseni.34463Jorma Uotinen läväytti härskin heiton - Paljastus uudesta TTK-romanssista?
Tuomari Jorma Uotisen linja on välillä hyvinkin rohkea TTK:ssa. Hän näpäytti Jaakko Parkkalille ja Kastanja Rauhalalle v9449Kuka kaipaa T m?
Kerro nainen kirjaimesi vaan... Haluan miettiä kuka tulee ekana mieleeni.. kuin kurkistus tunteiden meren pinnalle, jota32441Miksi jotku naiset on niin tyhmiä
Että elättelevät turhaa toivoa toisen kustannuksella. Onko ne kaikki kaappilesboja vai mikä niitä vaivaa? Sitten itketä51425- 58422
- 41416
Jätä jo se puolisosi, mun kanssa kilpa-asetelma on tuhoisa.
Eikä hän tule sitä voittamaan. Myöskään missään vanhassa ei kannata roikkua, koska ei uskalla kohdata muutosta, hyvät as27406S-ryhmän vastuullisuuden kaksoisstandardi
Vastuullisuuspuhe on helppoa. Vaikeampaa on selittää, miksi S-ryhmän omien merkkien tuotteita ja raaka-aineita hankitaan7405