chilintaimet

mites ois?

laitoin kaksi viikkoa sitten chilin siemeniä Mustaan Multaan ja alle viikossa itivät!olen aiemminkin kasvattanut myös paprikaa, silloin taisi olla miedompaa multaa ja jostain luin ettei Musta Multa olisi kovin hyvä chilille,että sisältää liikaa ravinteita?
No voikos chilit antaa kasvaa yhdessä ruukussa, niinkuin nipussa? vai pitääkö harventaa eri ruukkuihin? Ennen olen jaksanut harventaa mutta nyt ei ole tilaa. taimia näkyisi olevan jotain kolmisenkymmentä.Nykyinen ruukku on 15cm halkaisijaltaan, eli sen joutuu varmaan vaihtamaan isompaan? vai? taimet ovat nyt 4cm korkeita eikä muita lehtiä ole kuin sirkkalehdet.Onko kokemuksia ei harventamattomista chileistä? miten kasvaneet? tekeekö hedelmiä myös näin??

3

1930

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Vain yksi taimi ruukkuun, ja ruukkukin pitää olla tilava, jos aiot taimen siinä kasvattaa. Laitoin viime keväänä taimet aikaisin, ja istutin ne sitten kasvihuoneeseen puolen metrin välein, hyvin lannoitettuun maahan.Mutta silti eivät ehtineet muuta kuin kukkia ennen syksyä. Ja kyllä hoidettiin, mutta kun kesä oli sateinen, niin lämpö ei riittänyt. Minä totesin konstikkaaksi, vaikka en varmaan ole eilisen teeren poika näissä kokeilu asioissa.

    • http://www.saunalahti.fi/~thietavu/
      katso tämä, siellä kotikasvattajalle ohjeita ihan kuvan kanssa. Just laitoin mun siskolle ohjeet, kun sai muutaman taimen lahjaksi.

      Chili on kiva kasvi:

      ......Kun taimet ovat vielä kasvaneet lisää, ne pitäisi istuttaa omiin purkkeihin. Tässä vaiheessa purkeiksi käy oikein hyvin vaikka katkaistut maitotölkit. Liian isoihin purkkeihin chilejä ei kannata istuttaa. Ne vain houkuttelevat tuholaisia. Purkin pohjalle kannattaa myös laittaa pieni kerros kevytsoraa, koska se ehkäisee juurilahon syntymistä.
      Chileille käyviä multasekoituksia on monia, mutta on niitäkin mitä ei missään nimessä pidä käyttää. Hiekkapitoinen kukkamulta tuntuu toimivan käytännössä hyvin. Pääsääntönä voisi sanoa että kunhan multa ei ole liian ravinteikasta. Esimerkiksi mustamulta on liian vahvaa ja tästä syystä tappaa chilit.
      Kun kasvi on n. 10-15 cm korkea, sen voi istuttaa lopulliseen ruukkuunsa. Ruukun koko on verrannollinen lajiin ja lajikkeeseen – pienimmät lajit viihtyvät n.15 cm:n ruukuissa, kaikkein suurimmat taas jopa 35cm:n ruukuissa. Yleisesti n. 25 cm riittää kuitenkin useimmille chileille.
      Kun kasvi on kasvanut tarpeeksi isoksi, sen voi antaa kukkia. Jos keinovaloa ei ole käytössä, kukkiminen kannattaa ajoittaa kevääseen tai alkukesään. Moni eteläisempi lajike kuitenkin kukkii vaikka keskellä talvea, jos vain valoa on tarpeeksi. Jotkut lajikkeet kukkivat luonnostaan hyvin myöhään, ja jotkut harvinaisemmat ihan milloin sattuu. Vaikka paprikat ovat itsepölyttäviä, kukkia kannattaa pölyttää, jotta satoa tulisi enemmän. Muita hyviä keinoja satoisuuden lisäämiseksi on muutamien kukkien nyppiminen ja raakojen chilien poimiminen.
      Muutaman päivän päästä kukkien pölytyksestä kasvissa alkaa näkymään pieniä chilin alkuja. Chilien kypsymisajoissa on suuria eroja. Tällä on merkitystä lähinnä ulkokasvatuksessa; Suomen kesä ei tahdo riittää kaikkien lajikkeiden kypsymiseen, joten kannattaa varautua kasvatuskauden pidentämiseen tuomalla kasveja sisälle.
      Oikea poimimishetki riippuu täysin omasta mausta. Vihreänä chilit ovat miedoimmillaan, kypsänä tulisimmillaan. Chilit kuitenkin tulevat maukkaammiksi kypsyessään.
      Suomen kesä ei ole oikein omiaan chilin kasvatukseen. Se on lyhyt eikä aina edes kovin lämmin. Sen sijaan kasvihuone on erittäin hyvä ratkaisu chilin kasvatukseen. Esim. eteläisemmät lajit kasvavat sielläkin nirsoilematta. Omakohtaisten kokemusteni perusteella chilit eivät kuitenkaan oikein tahdo kasvaa kasvihuoneessakaan, jos ne istutetaan suoraan maahan. Turvesäkit tai kukkapurkit toimivat paremmin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikuiset kaipaajat

      Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo
      Ikävä
      115
      3652
    2. Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle

      Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m
      Maailman menoa
      71
      3031
    3. Onhan tää tyhmää ajatella sua kun tuskin ees muistat mua

      Hyvää yötä sinne jonnekin. 💔
      Ikävä
      26
      2694
    4. Persut rahoittavat velkarahalla rikkaiden ökyelämää

      Minkä vuoksi persut eivät leikkaa rikkailta, joilla on maksukykyä? Tuskinpa tuo persujen käytös saa Suomen kansalta hyv
      Maailman menoa
      75
      2432
    5. Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?

      PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html
      Maailman menoa
      18
      2373
    6. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      31
      2229
    7. En tiedä ymmärrätkö

      Kuinka paljon merkitset mulle. Näet minut minuna etkä silti käännä selkääsi. Tökit jatkuvasti kepillä jäätä ja menit ehk
      Ikävä
      10
      2121
    8. Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta

      Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään
      Maailman menoa
      6
      2037
    9. Kerro kaivattusi etunimi

      Naisille
      Ikävä
      90
      1950
    10. Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla

      Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä
      Yrittäjyys
      26
      1832
    Aihe