Leseet

allergia????????????+

Tietääkö kukaan, voiko olla allerginen kaura- tai ruisleseille? Siis vaikka esim. kaurapuurosta ei tule allergista reaktiota mutta kun siihen lisää leseitä niin tulee?

3

358

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tkv

      http://www.kolumbus.fi/reipa/Toim033.htm

      jos oot nikkelille allerginen tossa voi olla jotain apua, en tiiä. kannattaa kysyä lääkäriltäs. Mulla itsellä on erittäin paha nikkeliallergia.
      Onko sulta testattu oletko allerginen suomalaisille viljoille?

      • löytynyt

        Lukematon määrä kosketusallergioita on testattu, en ole varma oliko nikkeli niissä mukana, mutta ei ainakaan tule allergiaa napeista, vetoketjuista, liivin hakasista yms.
        En ole myöskään varma onko testattu kotimaiset viljat, kun olen hukannut papereita missä testien tuloksia mutta muistelen että ohra olisi ainakin testattu. Tosi iso määrä testattu myös prick testein. Ainoa mikä näkyy on pujoallergia.


      • tkv

        mulla viljat testattu prick testillä. Sellasella alanimellä kun gliadiini. Se on sellanen missä katsotaan onko yleensäkkään allerginen viljoille. sit jos siitä tulee pahkura niin testataan eri viljat. Kannattaa ihmeessä kysyä sitä testiä jos ei ole tehty. Toi nikkeli-allergia kannattaa kanssa ottaa huomioon jos sitä ei ole tehty.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lopetin kokonaan ravintoloissa ruokailun ja juomisen

      Ravintoloissa hinnat ovat aivan naurettava korkealla. Alkoholin juomisessa ravintoloissa ei ole senkään vertaa järkeä.
      Maailman menoa
      171
      2566
    2. Omakotitalossa väkivaltaa ounasrinteellä

      Kertoo iltalehdet Mitä lienee Tapahtui. Verinen ihminen kannettu lanssiin
      Rovaniemi
      22
      2244
    3. kukaan ei pakota kasteeseen..

      Kommentointi estetty, joten kommentoin tähän.Kukaan ei pakota pakkokasteesta puhuvaa kastamaan lastansa.Noloa edes ehdot
      Kaste
      400
      1055
    4. Mari Rantanen eroa! Lausunnot vapun pahoinpitelystä ovat järkyttäviä!

      Poliisiministerin, eli sisäministeri Mari Rantasen on syytä erota!
      Maailman menoa
      150
      917
    5. Anabaptismin kirous

      Uudestikastetut lahkolaiset joutuvat valheen kierteeseen. He joutuvat herjaamaan lapsena saamaanssa kastetta nimeen Isä
      Kaste
      388
      867
    6. Kai odotan että

      Juokset vielä perässäni
      Ikävä
      66
      844
    7. Mitä ikävöit eniten

      kaivatussasi? 🫶
      Ikävä
      55
      732
    8. Kerrohan T miehelle yksi syy

      Miksi hänen tulisi kaivata sinua?
      Ikävä
      97
      710
    9. Rakas, haluan sut niin hulluna kuin olet, tiedän jo sun pakkomielteet ja muut jutut, ihana naiseni

      Kunhan et minun takia satuta itseäsi tai muita, minulla nyt ole niin väliä. Rakas mä ymmärrän ja näen kaiken, sun suure
      Ikävä
      47
      664
    10. Euroviisuhuitelua

      En ole koko viisuista kiinnostunut enkä aio edes katsoa kisoja. Ihmetyttää tämä vouhkaaminen laulaja pariskunnasta joka
      80 plus
      32
      653
    Aihe