Tietääkö kukaan, voiko olla allerginen kaura- tai ruisleseille? Siis vaikka esim. kaurapuurosta ei tule allergista reaktiota mutta kun siihen lisää leseitä niin tulee?
Vastaukset 3
- tkv
http://www.kolumbus.fi/reipa/Toim033.htm
jos oot nikkelille allerginen tossa voi olla jotain apua, en tiiä. kannattaa kysyä lääkäriltäs. Mulla itsellä on erittäin paha nikkeliallergia.
Onko sulta testattu oletko allerginen suomalaisille viljoille?- löytynyt
Lukematon määrä kosketusallergioita on testattu, en ole varma oliko nikkeli niissä mukana, mutta ei ainakaan tule allergiaa napeista, vetoketjuista, liivin hakasista yms.
En ole myöskään varma onko testattu kotimaiset viljat, kun olen hukannut papereita missä testien tuloksia mutta muistelen että ohra olisi ainakin testattu. Tosi iso määrä testattu myös prick testein. Ainoa mikä näkyy on pujoallergia. - tkv
mulla viljat testattu prick testillä. Sellasella alanimellä kun gliadiini. Se on sellanen missä katsotaan onko yleensäkkään allerginen viljoille. sit jos siitä tulee pahkura niin testataan eri viljat. Kannattaa ihmeessä kysyä sitä testiä jos ei ole tehty. Toi nikkeli-allergia kannattaa kanssa ottaa huomioon jos sitä ei ole tehty.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?
Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "3551491- 1141206
- 1151075
- 116851
Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"
Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh22847- 111822
- 18470
- 38454
Vaikea löytää samantyylistä miestä
Nyt on pakko avautua. Onko ketään muuta jonka on yksinkertaisesti todella vaikeaa löytää samanhenkistä kumppania kuin i93441- 36423